Home > dr Łukasz Durajski – specjalizacja pediatryczna i endokrynologiczna

dr Łukasz Durajski – specjalizacja pediatryczna i endokrynologiczna

dr Łukasz Durajski – lekarz Centrum Zdrowia Dziecka, specjalizacja pediatryczna

Absolwent Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum w Krakowie. Ponadto kształcił się we Włoszech, studiując medycynę na Uniwersytecie Campus Bio-Medico w Rzymie.

Odbył staż podyplomowy w Pleszewskim Centrum Medycznym (wielokrotnie najlepszy szpital niepubliczny w rankingu Rzeczpospolitej).

Doświadczenie zawodowe zdobywał w wielu ośrodkach na świecie podczas  praktyk:
– VII 2008, Włochy, Universita La Sapienza
– VII 2010, Grecja, University of Crete
– VII 2011, Ghana, University of Ghana
– VII 2012, Peru, Universidad Catolica Santa Maria.

Lekarz specjalizujący się w dziedzinie pediatrii na Klinice Endokrynologii i Diabetologii Dziecięcej Instytutu „Pomnik – Centrum Zdrowia Dziecka” w Warszawie.

Członek Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego (PTP), Polskiego Towarzystwa Endokrynologii i Diabetologii Dziecięcej (PTEiDD), Członek Polskiego Towarzystwa Wakcynologii (PTW).

Członek Honorowy Studenckiego Koła Kardiochirurgii przy Klinice Chirurgii Serca, Naczyń i Transplantologii Szpitala im. Jana Pawła II w Krakowie.

Pediatra zajmuje się dziećmi w grupie od 0 do 18 lat. Jest jeszcze grupa specjalistów, których nazywamy neonatologami. To są specjaliści, którzy zajmują się noworodkami, czyli dziećmi w wieku od 0 do 28 dni.

Jaki jest tak naprawdę zakres działań pediatry?

Pediatra, to naprawdę taki internista, który zajmuje się dziećmi. Pediatra zajmuje się wszystki

Twórca pediatrii

Abraham Jacobi – niemiecki lekarz nazywany  ojcem pediatrii. Otworzył pierwszą klinikę dla dzieci w Stanach Zjednoczonych, był profesorem chorób dziecięcych, przewodniczył medycznemu wydziałowi City University of New York. Wykładał w Columbia University. 

mi chorobami dziecka, umownie w Polsce przyjęte jest, że jest to granica 18 lat.

Do zadań pediatry należy opieka nad zdrowym dzieckiem w postaci bilansów i szczepień, ale także opieka nad dzieckiem chorym.

Oczywiście zdarzają się sytuacje, gdzie pediatra też może wspierać się pomocą specjalistów dziecięcych w wielu zakresach, natomiast to zawsze do pediatry zgłaszamy się jako do pierwszego lekarza, bo to on nas ukierunkuje, powie czy powinniśmy w tym momencie zgłosić się do specjalisty typu nefrologa czy specjalisty typu dermatologa. Nie musimy zgłaszać się do dermatologa dziecięcego z chorobami skóry, bo równie dobrze pediatra może sobie z tym poradzić. Jeżeli on uzna, że stosownym jest udać się na wizytę kontrolną czy zweryfikować jego rozpoznanie u dermatologa dziecięcego, to na pewno taką decyzję podejmie i rodzice będą skierowani do odpowiedniego specjalisty. Natomiast on jest właśnie tym pierwszym lekarzem – tak jak u dorosłych lekarz rodzinny tak u dzieci pediatra.

Warto też pamiętać, że często też zdarzają się u dzieci takie problemy jak urazy, jakieś stłuczenia. W momencie kiedy są to wypadki niegroźne – ta definicja jest trudna – ale jeżeli mamy obawy zawsze możemy jechać do pediatry. Nie ma absolutnie powodu do tego, żeby się zastanawiać. Jeżeli ten wypadek jest jakiś trudniejszy, jeżeli widzimy, że jest bardzo duża rana cięta, takie sytuacje naprawdę ostre, to oczywiście mamy prawo jechać do chirurga dziecięcego, który już bezpośrednio tym dzieckiem się zajmie. Natomiast nigdy nie trzeba zastanawiać się, czy jechać do pediatry. On przynajmniej udzieli pierwszej pomocy temu dziecku i wtedy skieruje dziecko dalej do specjalisty.

 

 

Share