Akcja Dziel się Uśmiechem

Akcja Dziel się Uśmiechem ruszyła!

W całej Polsce zaczęły się bezpłatne przeglądy stomatologiczne i zajęcia edukacyjne w szkołach podstawowych

W Polsce aż 76% dzieci ma próchnicę, a na każde dziecko przypadają średnio 3 chore zęby – tak wynika z danych zebranych przez IPSOS, podczas czwartej edycji programu Dziel się uśmiechem. Polska jest jednym z krajów europejskich o najwyższym poziomie próchnicy wśród dzieci. Stan uzębienia najmłodszych jest bardzo zły i pogarsza się wraz z wiekiem, co może prowadzić do ciężkich chorób i rzutować na całe dorosłe życie. Akcja Dziel się Uśmiechem ma temu zapobiegać. Jak się okazuje, chore zęby to nie tylko problem stomatologiczny i estetyczny. Lekarze wskazują na powiązania np. chorób serca i układu oddechowego, czy raka trzustki, ze złym stanem zębów. Dlatego wyniki badań przeprowadzonych przez IPSOS są alarmujące.

Niewiele osób zdaje sobie sprawę z wpływu utrzymywania higieny w jamie ustnej na zdrowie całego organizmu. Przykładowo, ryzyko wystąpienia chorób serca u osób, które borykają się z chorobami przyzębia jest aż do 70% wyższe niż u osób, które mają zdrowe zęby. Dlatego wyrobienie sobie już w dzieciństwie prawidłowych nawyków dbania o zęby, to podstawa zdrowia w życiu dorosłym. – komentuje prof. dr hab. med. Bartłomiej W. Loster, Prezydent Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego.

Akcja dziel się Uśmiechem ruszyła w całej Polsce

Akcja Dziel się Uśmiechem propaguje wśród najmłodszych dbanie o zęby. Warto pamiętać, że zdrowe zęby to nie tylko piękny uśmiech, ale także podstawa zdrowia całego organizmu.

Przede wszystkim – zapobiegać

Według raportu IPSOS, 20% dzieci szczotkuje zęby tylko raz dziennie. Tymczasem, jak twierdzą stomatolodzy, aby uniknąć próchnicy należy myć zęby przynajmniej dwa razy dziennie, minimum przez dwie minuty.

– Jedną z głównych przyczyn próchnicy jest nieprawidłowa higiena jamy ustnej lub jej brak, co prowadzi do namnażania się w zalegającej płytce nazębnej drobnoustrojów, które atakują zęby i dziąsła. Właściwa higiena jamy ustnej jest prostsza niż się wydaje, a jej zasady można ująć  w czterech słowach: szczotkuj, czyść, żuj, kontroluj. Badania pokazują, że dzieci używające dodatkowych akcesoriów do higieny jamy ustnej, takich jak płyny do płukania, nici dentystyczne i gumy do żucia bez cukru, rzadziej mają próchnicę. –mówi dr Anna Jurczak, Prezes Polskiego Towarzystwa Stomatologii Dziecięcej.

Najważniejsza – edukacja od małego

Stomatolog Anna Klukowska, Dyrektor Medyczny Stomatologii w Grupie LUXMED, tłumaczy: – Bardzo ważną rolę w kształtowaniu prawidłowych nawyków wśród dzieci pełnią ich rodzice. To właśnie oni powinni pilnować, aby dzieci myły zęby przynajmniej dwa razy dziennie, a w miarę możliwości  – po każdym posiłku, i robiły to dokładnie. Należy także pamiętać o regularnej wymianie szczoteczki i systematycznych wizytach w gabinecie dentystycznym. Dzięki nim możemy wykryć ewentualne zmiany próchnicowe w fazie początkowej i zapobiec ich dalszemu rozwojowi, bez ingerencji wiertła.

Zdajemy sobie sprawę, jak ważna jest  edukacja zdrowotna w wieku wczesnoszkolnym, dlatego w tym roku, wspólnie z naszymi partnerami, już  po raz piąty ruszamy z akcją Dziel się Uśmiechem, w ramach której odbywają się bezpłatne przeglądy stomatologiczne oraz zajęcia edukacyjne dla dzieci ze szkół podstawowych. – mówi Katarzyna Stępińska, Kierownik Działu Programowego Biura Zarządu Głównego Polskiego Czerwonego Krzyża.

Zajęcia w ramach Klubu Wiewiórka PCK

Akcja Dziel się Uśmiechem (wcześniej pod nazwą „Chroń Dziecięce Uśmiechy”) organizowana jest od 2013 roku, w ramach współpracy Polskiego Czerwonego Krzyża oraz firmy Wrigley Poland, która przeznacza na przeglądy stomatologiczne dla dzieci 1% dochodu z wrześniowej i październikowej sprzedaży gum do żucia. Partnerami akcji są Polskie Towarzystwo Stomatologiczne, Polskie Towarzystwa Stomatologii Dziecięcej oraz Grupa LUX MED.

– W ciągu ostatnich lat udało nam się sprawić, że akcja Dziel się Uśmiechem dotarła do dzieci w całej Polsce. Do tej pory z bezpłatnych przeglądów stomatologicznych skorzystało 35 tys. uczniów w wieku 5-13 lat, a 350 tys. wzięło udział w zajęciach edukacyjnych w ramach Klubu Wiewiórka PCK, prowadzonych przez specjalnie przeszkolonych wolontariuszy PCK. W tym roku, przy wsparciu naszych partnerów, planujemy przeprowadzić przeglądy i zajęcia dla kolejnych 110 tys. dzieci. ­dodaje Katarzyna Stępińska.

Pierwsze przeglądy już się zaczęły

Pierwsze przeglądy stomatologiczne w ramach akcji Dziel się Uśmiechem ruszyły 18 września. Programem zostały objęte dzieci w wybranych szkołach podstawowych z pięciu województw: wielkopolskiego, świętokrzyskiego, kujawsko-pomorskiego, łódzkiego i lubelskiego. Następnie rozpoczną się zajęcia edukacyjne w wybranych podstawówkach na terenie całej Polski, podczas których najmłodsi dowiedzą się, jak dbać o higienę jamy ustnej. Zajęcia potrwają do końca roku szkolnego 2017/2018. Więcej informacji o programie Dziel się Uśmiechem można znaleźć na stronach: www.pck.pl/dzielsieusmiechem, www.mojorbit.pl/dziel-sie-usmiechem

Zobacz też:

Próchnica zębów – choroba stara jak świat

Zęby mleczne i próchnica – czy to możliwe?

Zdrowe zęby – zasługa szczoteczki i pasty

Summary
Article Name
Akcja Dziel się Uśmiechem
Description
18 września ruszyła Akcja Dziel się Uśmiechem, organizowana przez Polski Czerwony Krzyż oraz firmę Wrigley Poland. Jej celem jest zapobieganie próchnicy u dzieci, propagowanie dbania o zęby i edukowanie jak utrzymywać higienę jamy ustnej. W ramach akcji rozpoczęły się bezpłatne przeglądy stomatologiczne i warsztaty edukacyjne dla dzieci z wybranych szkół podstawowych w całej Polsce.
Publisher Name
Portal Zdrowia Dziecka
Publisher Logo

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *