Atopowe zapalenie skóry – charakterystyka

dr Lidia Ruszkowska – specjalista pediatra, dermatolog Ordynator Oddziału Dermatologii Dziecięcej Międzyleskiego Szpitala Specjalistycznego

Co to jest Atopowe Zapalenie Skóry?

AZS jest w Polsce diagnozowane bardzo często. W wielu wypadkach chroniczne problemy ze skórą dziecka wcale nie są objawem AZS. Gdy jednak diagnoza jest pewna, to w walkę z AZS zaangażować się musi cała rodzina. 

Atopowe zapalenie skóry (AZS) jest chorobą zapalną, chorobą, która przebiega przewlekle z okresami pogorszeń i z okresami remisji; chorobą, która występuje znamiennie częściej w rodzinach, w których jest atopia.

Co to jest atopia? 

Atopia to jest bardziej ogólne pojęcie.

Do chorób atopowych oprócz atopowego zapalenia skóry zaliczamy również: alergiczny nieżyt nosa, astmę oskrzelową, alergię – również kontaktową.

AZS to choroba, która – wydaje się – w tej chwili jest jakby coraz częstsza. Mówi się nawet o 25% małych dzieci chorych na atopowe zapalenie skóry, z tym  że dane te dotyczą przede wszystkim krajów, które są wysoko uprzemysłowione, krajów – jak to mówimy – z dużą cywilizacją. Zdecydowanie mniejsza liczba zachorowań jest w krajach o niższym standardzie. Czyli można powiedzieć, że niewątpliwie w atopowym zapaleniu skóry istotny jest czynnik cywilizacyjny; kraje wysoko uprzemysłowione mają zdecydowanie większą liczbę zachorowań na atopowe zapalenie skóry.

AZS

Jeśli ty i twój partner kichacie na widok siana, płaczecie w obecności psa lub kota, przy odkurzaniu wypluwacie płuca – to szanse waszego dziecka na atopowe zapalenie skóry znacząco rosną. Jeśli alergie ma tylko jedno z was – AZS również ma mniejsze szanse na zaburzenie miru rodzinnego.

Przyczyna choroby

Jest to choroba, która również ma podłoże genetyczne. Oznacza to, że w rodzinach, w których jest atopia, dzieci znamiennie częściej mogą chorować na atopowe zapalenie skóry.

Według statystyk – choć medycyna nie bardzo lubi te statystyki – jest tak, że jeśli obydwoje rodzice mają jakąkolwiek chorobę z kręgów alergicznych, to 70% dzieci będzie miało również którąś z tych chorób, w tym również atopowe zapalenie skóry. Proszę jednak na to spojrzeć z drugiej strony – 30% dzieci ma szansę być zdrowymi, i to jest bardzo ważny czynnik.

AZS- genetyczne podłoże

Dotychczas nie wydzielono genów odpowiedzialnych za rozwój atopowego zapalenia skóry, ale to genetyczne podłoże bierzemy niewątpliwie pod uwagę. Jest to choroba, która zdecydowanie jakby staje się ostatnio “modna”, o której się mówi dużo, ale głównie w jakichś portalach społecznościowych. Tak naprawdę mam takie wrażenie, że jeżeli chodzi o medycynę czy całe struktury medyczne jest to choroba traktowana po macoszemu, zamiatana pod dywan. Po pierwsze dlatego, że bardzo mało jest ośrodków, które leczą atopowe zapalenie skóry. 

Zobacz też: 

Czy każda alergia to AZS?

Grypa – przebieg i powikłania

Żółtaczka patologiczna – konflikt grupy krwi

One thought on “Atopowe zapalenie skóry – charakterystyka

  1. Mam 28 lat i mi na atopowe zapalenie skóry pomaga olej do kąpieli z ekstraktem z konopii firmy carun zawierający aktywne kannabinoidy. Stosuje go do kąpieli, wlewam trochę do ciepłej wody w wannie. Jest on zalecany do każdego typu skóry problematycznej. Dostaniecie go w sklepie konopiafarmacja.pl .Skóra jest bardzo dobrze nawilżona, nie łuszczy się, a co najważniejsze plamy są dużo mniej widoczne. Także naprawdę polecam ten preparat. Dodatkowo myję się wyłącznie hipoalergicznym mydłem oraz piorę również w hipoalergicznym płynie dla dzieci. Praktycznie wyeliminowałem w ten sposób świąd i łuszczenie się skóry, polecam ten sposób na AZS.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *