Atopowe zapalenie skóry – skąd się bierze?

dr Lidia Ruszkowska – specjalista pediatra, dermatolog, ordynator oddziału Dermatologii Dziecięcej Międzyleskiego Szpitala Specjalistycznego

Międzyleski Szpital Specjalistyczny

Atopowe zapalenie skóry to choroba o sinsoidalnym natężęniu – po okresach zaostrzenia  cofa się, by po jakimś czasie znów zaatakować

AZS

Jeśli Ty i Twój partner kichacie na widok siana, płaczecie w obecności psa lub kota, przy odkurzaniu wypluwacie płuca – to szanse zachorowania waszego dziecka na Atopowe Zapalenie Skóry znacząco rosną.

W wielu wypadkach chroniczne problemy ze skórą dziecka wcale nie są objawem atopowego zapalenia skóry. Gdy jednak diagnoza jest pewna, to w walkę z chorobą musi zaangażować się cała rodzina.

Atopowe zapalenie skóry (AZS) jest chorobą zapalną, chorobą, która przebiega przewlekle z okresami pogorszeń i z okresami remisji. jest też chorobą, która występuje znamiennie częściej w rodzinach, w których jest atopia.

Co to jest atopia? 

Atopia to bardziej ogólne pojęcie. Do chorób atopowych, oprócz AZS, zaliczamy również: alergiczny nieżyt nosa, astmę oskrzelową, alergię – również kontaktową.

Choroba cywilizacyjna

AZS to choroba, która występuje coraz częściej. Mówi się nawet o 25% małych dzieci chorych na atopowe zapalenie skóry z tym, że dane te dotyczą przede wszystkim krajów, które są wysoko uprzemysłowione, krajów – jak to mówimy – z dużą cywilizacją. Zdecydowanie mniejsza liczba zachorowań jest w krajach o niższym standardzie. Czyli można powiedzieć, że niewątpliwie w atopowym zapaleniu skóry istotny jest czynnik cywilizacyjny. W krajach wysoko uprzemysłowionych odnotowuje się zdecydowanie większą liczbę zachorowań na atopowe zapalenie skóry.

Przyczyna choroby

Jest to choroba, która również ma podłoże genetyczne. Oznacza to, że w rodzinach, w których jest atopia, dzieci mogą częściej chorować na atopowe zapalenie skóry. Według statystyk – choć medycyna nie bardzo lubi te statystyki – jest tak, że jeśli oboje rodziców ma jakąkolwiek chorobę o podłożu alergicznym, to 70% dzieci będzie miało również którąś z tych chorób, w tym także atopowe zapalenie skóry. Proszę jednak na to spojrzeć z drugiej strony – 30% dzieci ma szansę być zdrowymi, i to jest bardzo ważny czynnik.

Trudny temat

Dotychczas nie wydzielono genów odpowiedzialnych za rozwój atopowego zapalenia skóry, ale to genetyczne podłoże bierzemy niewątpliwie pod uwagę. Jest to choroba, która zdecydowanie staje się ostatnio modna, o której się dużo mówi, ale głównie w jakichś portalach społecznościowych. Tak naprawdę mam takie wrażenie, że jeżeli chodzi o medycynę czy całe struktury medyczne, jest to choroba traktowana po macoszemu, zamiatana pod dywan. Po pierwsze dlatego, że bardzo mało jest ośrodków, które leczą atopowe zapalenie skóry.

 

Podsumowanie
Atopowe zapalenie skóry - charakterystyka
Tytuł
Atopowe zapalenie skóry - charakterystyka
Opis

Atopowe zapalenie skóry to przewlekła choroba, trudna w leczeniu. O jej objawach i cechach charakterystycznych mówi dr Lidia Ruszkowska – specjalista pediatra, dermatolog, ordynator oddziału Dermatologii Dziecięcej Międzyleskiego Szpitala Specjalistycznego.

3 thoughts on “Atopowe zapalenie skóry – skąd się bierze?

  1. Mam 28 lat i mi na atopowe zapalenie skóry pomaga olej do kąpieli z ekstraktem z konopii firmy carun zawierający aktywne kannabinoidy. Stosuje go do kąpieli, wlewam trochę do ciepłej wody w wannie. Jest on zalecany do każdego typu skóry problematycznej. Dostaniecie go w sklepie konopiafarmacja.pl .Skóra jest bardzo dobrze nawilżona, nie łuszczy się, a co najważniejsze plamy są dużo mniej widoczne. Także naprawdę polecam ten preparat. Dodatkowo myję się wyłącznie hipoalergicznym mydłem oraz piorę również w hipoalergicznym płynie dla dzieci. Praktycznie wyeliminowałem w ten sposób świąd i łuszczenie się skóry, polecam ten sposób na AZS.

  2. Mi bardzo pomogła w walce z objawami azs seria atopis fimy nowaclear – skóra wygląda o wiele lepiej no i nie jest taka podrażniona

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *