Atopowe Zapalenie Skóry – kiedy dzieci chorują?

dr Lidia Ruszkowska – specjalista pediatra, dermatolog Ordynator Oddziału Dermatologii Dziecięcej Międzyleskiego Szpitala Specjalistycznego

Atopowe Zapalenie Skóry – nadwrażliwość, swędzenie, wysypka z wysiękami. Trudne w leczeniu, trudne w pielęgnacji, coraz powszechniejsze.

Choroba może się zacząć w każdym momencie życia.

Najczęściej zaczyna się we wczesnym dzieciństwie – około 3. miesiąca życia, ale również może się zacząć u osoby 17-letniej, 22-letniej. Jeśli mamy tę skazę atopową ujawnienie choroby może wystąpić w każdym momencie życia.

Pierwsze symptomy skazy białkowej pojawiają się jeszcze w okresie niemowlęcym. Ogólnie skazę atopową można określić jako wrodzoną predyspozycję do reago­wania odczynem alergicznym na różne pokarmy, substancje i czynniki, które u ludzi nie obciążonych tą skazą nie wywołują reakcji alergicznej. Na przykład sztucznie karmione dzieci ze skazą atopową mogą wykazywać objawy alergii na mleko krowie. Podobnie może się rozwinąć alergia na inne pokarmy (np. żółtko jaja, owoce), jeżeli zostaną one wprowadzone do diety niemowlęcia zbyt wcześnie lub w nadmiarze. Należy podkreślić jednak, że u dziecka ze skazą atopową nie zawsze rozwijają się objawy alergii. W opty­malnych warunkach życia może ono nigdy nie zachorować na chorobę alergicz­ną. Natomiast każdy czynnik dodatkowy, jak infekcja, nieprawidłowe odżywia­nie, złe warunki higieniczne, stresy psychiczne, częsty kontakt z czynnikami uczulającymi sprzyjają wystąpieniu choroby. Jeżeli mamy dwoje dzieci, z których jedno obciążone jest skazą atopową, to w optymalnych warunkach życia u żadnego z nich prawdopodobnie nie rozwi­ną się objawy alergii, ale w razie ekspozycji na czynniki alergizujące, alergeny, zachoruje dziecko atopowe. Tylko w warunkach szczególnie niekorzystnych i dopiero po długim działaniu czynników alergizujących może zachorować dziecko nie obciążone skazą atopową. Przykładem z codziennego życia może być uczulenie na sierść zwierząt. Rozwój alergii na sierść psa czy kota u dzieci atopowych, które mają w domu te zwierzęta, jest tylko sprawą czasu. U dzieci nie obciążonych skazą atopową rzadko ujawniają się odczyny alergiczne, cho­ciaż mają one taki sam kontakt z czynnikiem, który może wywoływać alergię.

Skaza atopowa to wrodzona predyspozycja do alergicznych reakcji na różne substancje. Powszechnie, choć niezgodnie z prawdą, za podstawowy przejaw skazy uważa się alergie na mleko krowie. Pomimo skazy atopowej dziecko nie musi rozwinąć alergii ani AZS, jednak każda infekcja, nieprawidłowe odżywia­nie, złe warunki higieniczne, stres, częsty kontakt z alergenami mogą chorobę “uaktywnić”. 

Dzieci chorują najczęściej.

Najczęściej nasilenie objawów obserwujemy około 6. miesiąca życia i do 3.-4. roku życia rzeczywiście zdecydowanie większy procent dzieci ma atopowe zapalenie skóry.

Statystycznie rzecz biorąc 20-25% dzieci do 4. roku życia choruje na atopowe zapalenie skóry.

U osób dorosłych ta statystyka jest bardziej korzystna dla pacjentów, bo to jest około 10%, a nawet niektórzy badacze twierdzą, że to jest 7% dorosłej populacji.

Systematyka AZS

W związku z różnym możliwym wiekiem zachorowań również Atopowe Zapalenie Skóry zostało podzielone na takie okresy:

  • okres niemowlęcy;
  • okres wczesnodziecięcy – do około 3.-4. roku życia;
  • okres dziecięcy – od 4. do 12. roku życia;
  • okres czasu dojrzewania;
  • osoby dorosłe.

Bardzo istotne jest, żeby znać te wszystkie okresy, ponieważ inny jest obraz choroby atopowego zapalenia skóry u małych dzieci, u małych pacjentów, a inny jest u osób dorosłych.

AZS przebiega różnie w każdym wieku

W okresie niemowlęcym, wczesnodziecięcym choroba zazwyczaj przebiega bardzo burzliwie – nasilenie objawów jest bardzo duże. Natomiast już w wieku dorosłym zdecydowanie częściej są to tylko pojedyncze objawy zlokalizowane w charakterystycznych miejscach takich jak: zgięcia łokciowe, kolanowe, twarz czy okolica szyi.

U małych dzieci najczęściej jest to postać erytrodermiczna, czyli z zajęciem całej skóry.

U dzieci powyżej 4.-12. roku życia dopiero wtedy rzeczywiście pojawia się charakterystyczna lokalizacja w zgięciach łokciowych, kolanowych, na szyi, nadgarstkach, w okolicy stóp. Natomiast u małych dzieci nie ma charakterystycznej lokalizacji zmian skórnych.

Choroba ta zaczyna się dość nagle, czyli jeżeli mamy jakiś czynnik, który wywołał te wszystkie objawy, to praktycznie z godziny na godzinę te objawy narastają.

Zobacz też: 

Atopowe Zapalenie Skóry – charakterystyka 

Atopowe Zapalenie Skóry – leczenie

Żóltaczka noworodka – pochodzenie, objawy, leczenie

 

Podsumowanie
Atopowe Zapalenie Skóry - kiedy rozwija się choroba
Tytuł
Atopowe Zapalenie Skóry - kiedy rozwija się choroba
Opis

Dermatolog Lidia Ruszkowska opisuje możliwości, warunki i czas rozwoju Atopowego zapalenia Skóry. Nie każda alergia oznacza AZS, nie zawsze też skaza białkowa skutkuje chorobą. Co powinno postawić rodziców w stan gotowości?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *