Burza hormonów i trądzik

dr Łukasz Durajski – lekarz, specjalizacja endokrynologiczna

www.drdurajski.pl

Burza hormonów to rewolucja w organizmie, który przygotowuje się do reprodukcji

Dojrzewanie to: zmiany emocjonalne, zaburzenia proporcji ciała, trądzik młodzieńczy, owłosienie, rozbudowywanie tkanki mięśniowej, rozrost narządów płciowych.

Etap dojrzewania dziecka jest chyba najtrudniejszym elementem rozwoju każdego człowieka. Można to porównać – w kolokwialny sposób – do sytuacji kobiety ciężarnej: jest to ogromna rewolucja hormonalna, olbrzymi wysiłek dla organizmu, który przestawia się na procesy anaboliczne, na rozwój.

Jest to proces rozrastania się komórek, produkcji olbrzymich ilości wszelkich hormonów – zaczynając od tarczycy po hormony gonad, czyli jąder i jajników – poprzez olbrzymiej ilości gonadotropiny i hormony przysadki.

Burza hormonalna i trądzik to problem nastolatków

Burza hormonalna i trądzik to trudny czas dla nastolatka.

Męki dojrzewania zapadają w pamięci na całe życie – okres burzy i naporu każe nastolatkom zmagać się ze skomplikowanymi uczuciami i niewrażliwą rzeczywistością. Jak wiadomo nikt nastolatka nie rozumie, starsi są wyłącznie źli, jedynie muzyka i telefon komórkowy pozwalają przetrwać. Do tego dochodzą problemy ze skórą i płcią przeciwną… Jak dobrze, że dojrzewa się tylko raz.

Czemu to wszystko służy? 

Cały etap dojrzewania płciowego i burzy hormonalnej, ta wielka rewolucja, ma dać organizmowi możliwość reprodukcji.

Gdy dziecko jest przed okresem dojrzewania zmiany w organizmie są bardzo nieznaczne – organizm dziecka skupia się tylko na tym, żeby rosnąć. Komórki się powiększają i rośnie ich ilość.

Dopiero etap dojrzewania i etap pobudzenia gonad, czyli jajników i jąder sprawia, że gospodarka hormonalna – wzrost ilości androgenów zarówno u dziewczynek jak i chłopców – powoduje te wszystkie zjawiska, jakie widzimy u nastolatków: zmiany emocjonalne, zaburzenia dotyczące budowy ciała (zaburzenie proporcji), trądzik młodzieńczy, owłosienie, rozbudowywanie tkanki mięśniowejrozrost narządów płciowych. Ma to znaczenie nie tylko w kontekście poszczególnych tkanek, organów, ale hormony mają też ogromy wpływ na rozwój mózgu dziecka. W rezultacie mamy do czynienia ze swego rodzaju rozdwojeniem, które ma pomóc zarówno przyszłej kobiecie i przyszłemu mężczyźnie w funkcjonowaniu w rolach przypisanych im biologicznie, a nie tylko w kontekście społecznym. 

Jak pomóc dziecku przebrnąć przez dojrzewanie i samemu przy tym nie zginąć? 

Warto pamiętać, żeby nie podchodzić do tego procesu jako do etapu walki z dzieckiem, tylko do sytuacji, gdy dziecko potrzebuje naszej pomocy. Dziecko zaczyna dojrzewać, zaczyna się rewolucja hormonalna – młody człowiek potrzebuje rozmowy, pomocy w zrozumieniu procesów, które zachodzą w jego organizmie.

Największym problemem dziecka jest dostosowanie się do tego etapu rozwoju.

Każdy dorosły już przez to przechodził, więc jest mu łatwiej zrozumieć – oczywiście, dziecko będzie się buntowało, bo takie jest też jego zadanie w tym okresie.

Czy są suplementy, które złagodzą objawy dojrzewania? 

Jeśli chodzi o suplementację minerałów w okresie dojrzewania, to nie ma żadnego znaczenia czy podajemy witaminę C, magnez czy żelazo. Ma to znaczenie wyłącznie w sytuacji, gdy dziecko nie odżywia się prawidłowo. Z innego punktu widzenia nie ma żadnej potrzeby suplementacji minerałów, dodatkowej ingerencji w zdrowie dziecka, bo dojrzewanie jest procesem biologicznym. Zaburzenia będą, bo muszą być – oczywiście jeżeli rodziców coś niepokoi powinni to skonsultować z pediatrą, ale na ogół nie ma powodu by ingerować w gospodarkę mineralną i hormonalną dziecka.

 

Trądzik młodzieńczy

Trądzik młodzieńczy jest właściwie nieuchronnym elementem dojrzewania dzieci, wynikiem burzy hormonalnej. Ta burza hormonalna, a dokładnie androgeny odpowiadają za powstawanie trądziku.

Czym tak naprawdę jest trądzik? 

Trądzik jest chorobą zapalną skóry  i mieszków włosowych. Istotne jest to, że trądzik powstaje w kilku etapach. Pierwszy etap to wywołana przez androgeny nadmierna produkcja łoju; łój gromadząc się w skórze jest pożywką dla bakterii, które odpowiadają za powstawanie zaskórników i trądziku. Ta wiedza jest najważniejsza w postępowaniu i zwalczaniu trądziku. Warto pewnie skonsultować problem z pediatrą, ale w istocie jest to zmiana raczej kosmetyczna niż zasadnicza. Trzeba więc pracować nad tym, żeby skóra była czysta – to jest najistotniejszy element niwelowania trądziku, bo gdy jest nadmiar produkcji łoju, to skóra się przetłuszcza. Trzeba ją więc osuszać i nie trzeba tu żadnych cudownych preparatów, bo najlepszymi lekarstwami są mydło i woda.

 

Zobacz też:

Trądzik młodzieńczy – leczenie

Otyłość hormonalna

Mutyzm – kiedy dziecko nie chce mówić

Dojrzałość płciowa syna

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *