Ciąże bliźniacze i mnogie – jak się rozwijają?

dr Marzanna Zachara-Reśko – neonatolog

Ciąże bliźniacze trwają krócej

Ciąże bliźniacze, czy mnogie, zazwyczaj kończą się wcześniej niż ciąże pojedyncze. Czy istnieje jednoznaczne wyjaśnienie dlaczego?

Już sama mnogość ciąży powoduje, że dzieci szybciej domagają przyjścia na świat. To, że wcześniej dochodzi do rozwiązania nie jest więc jakąś dużą patologią. Czasem, z powodu zaburzonego ułożenia płodów, istnieje konieczność rozwiązania ciąży przedwcześnie, za pomocą cięcia cesarskiego.

Jeśli są dwa płody albo więcej, częściej dochodzi do jakichś nieprawidłowości. Zdarza się, że występują objawy zespołu podkradania, czyli jedno bliźnię żywi się kosztem drugiego. Wtedy też jest wskazanie do wcześniejszego rozwiązania takiej ciąży. A wynika to z faktu, że dwójce lub trójce dzieci trudniej jest utrzymać się w łonie mamy niż  tylko jednemu. Dlatego czasami same doprowadzają do tego, że poród następuje, bądź trzeba rozwiązać ciążę cięciem cesarskim. Zazwyczaj jednak, dzieci z ciąż mnogich, szczególnie bliźniaczych, urodzone nieco wcześniej rozwijają się prawidłowo i nie jest to jakimś szczególnym powikłaniem.

Ciąże bliźniacze często kończą się cięciem cesarskim.

Ciąże bliźniacze i mnogie mogą trwać krócej niż te pojedyncze. Wcześniakom z takich ciąż powinien przyjrzeć się neurologopeda, rehabilitant i psycholog.

Neurologopeda, neurolog  i rehabilitant

Dzieciom urodzonym przedwcześnie, przede wszystkim powinni przyglądać się lekarz rehabilitacji, logopeda i psycholog. Po to, by móc kontrolować, monitorować rozwój psychofizyczny i wychwytywać trudności z karmieniem, które są problemem zarówno dla dziecka, jak i dla matki. Czasami wystarczy inaczej ułożyć noworodka do karmienia, żeby zaczął prawidłowo ssać i dobrze przyjmować pokarm. Psycholog powinien przyjrzeć się rozwojowi psychicznemu dziecka i ocenić, czy trzeba interweniować czy nie. Te trzy osoby są ważne: lekarz rehabilitacji, psycholog i logopeda. A właściwie neurologopeda, ponieważ praca logopedy dotyczy nauki i rozwoju mowy, a u noworodka czy niemowlaka trudno o tym mówić. Neurologopeda zajmuje się nie tylko aparatem mowy, lecz także prawidłowym przyjmowaniem pokarmu, prawidłowym odżywianiem. Kolejnym specjalistą, który powinien ocenić stan wcześniaka, jest neurolog dziecięcy. Tego typu konsultacje przeprowadza się jeszcze na oddziale neonatologicznym, także dziecko nie wychodzi ze szpitala bez szczegółowej oceny stanu zdrowia. Później, w miarę potrzeb, zespół lekarzy, o którym wspomniałam, powinien zasugerować rodzicom, żeby skonsultowali się z neurologiem, specjalistą dziecięcym, by wychwycić jakieś ewentualne nieprawidłowości w rozwoju dziecka.

 

Podsumowanie
Ciąże bliźniacze - jak się rozwijają?
Tytuł
Ciąże bliźniacze - jak się rozwijają?
Opis

Dzieci z ciąż bliźniaczych i mnogich szybciej domagają się przyjścia na świat. Dlatego ciąże te zazwyczaj kończą się wcześniej - naturalnym porodem lub cesarskim cięciem. Wcześniaki z takich ciąż zazwyczaj rozwijają się prawidłowo, ale powinny być, szczególnie na początku, pod opieką specjalistów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *