Czas na ruch mimo wielu zajęć musi się znaleźć – mówi mistrzyni olimpijska

Monika Pyrek-Rokita – wielokrotna medalistka mistrzostw świata w lekkoatletyce

Czas na ruch jest bezcenny

Jak znaleźć czas na ruch, jeśli dziecko ma tyle zajęć w ciągu dnia? Często sama się zastanawiam nad tym zagadnieniem. Staram się napisać poradnik dla rodziców, których dzieci uprawiają sport w ramach mojej fundacji i dotarłam do badań, które pokazują, że dzieci, mające więcej sportowych zajęć pozalekcyjnych niż ich rówieśnicy, lepiej się uczą. Mnie takie badania przekonują. Wyraźnie wskazują na to, że dzieciaki podczas tych dodatkowych zajęć, mimo że się męczą, że wykonują większy wysiłek fizyczny, uczą się lepszej koncentracji i organizacji swoich zajęć, potrafią planować swój dzień. Uczą się też systematyczności i pewnie obowiązkowości. Jeżeli grasz w drużynie sportowej to jesteś odpowiedzialny za całą drużynę. Jeżeli trenujesz dyscyplinę indywidualną, to nie grasz tylko dla siebie. Za tobą stoi cały zespół, jest trener, jest grupa. Dzieciaki uczą się odpowiedzialności. I to wszystko wpływa na to, że dzieciaki mają w szkole lepsze stopnie.

Czas na ruch jest bardzo ważny w życiu dziecka.

Dziecko powinno mieć w ciągu dnia czas na ruch. Sportowe zajęcia pozalekcyjne nie tylko poprawiają kondycję fizyczną, ale także uczą odpowiedzialności, współpracy w grupie, wytrwałości w dążeniu do celu i systematyczności. To wszystko przekłada się później na lepsze oceny w szkole.

Czasami trzeba się poświęcić, by osiagnąć wymarzony cel

Miałam taki rok olimpijski, 2004, kiedy powinnam była skończyć studia i obronić pracę magisterską, ale chciałam poświęcić wszystko jednemu celowi. Podjęłam wyzwanie. To był rok olimpijski, była możliwość zdobycia medalu olimpijskiego, więc wszystko temu poświęciłam. Wzięłam nawet urlop dziekański, mimo że tryb studiów, w jakim był prowadzony mój rok, akurat się kończył i groziły mi później wielkie różnice programowe do nadrobienia i jeszcze dwa dodatkowe lata nauki. Muszę powiedzieć, że nie wyszło mi to na dobre. A dopiero w kolejnym roku, kiedy musiałam nadrobić te wszystkie zaległości i obronić pracę magisterską, zdobyłam srebrny medal mistrzostw świata.

Sport to świetna odskocznia

Dobrze jest jednak mieć jakąś odskocznię od tego podstawowego, powiedzmy, „zawodu” czy jakiegoś podstawowego działania. Jeżeli założymy, że dla dzieciaków jest nim szkoła i nauka, to myślę, że sport i sportowe zajęcia pozalekcyjne stanowią odskocznię, pozwalającą im odpocząć psychicznie od tych wszystkich obowiązków, które mają w szkole. To działa bardzo pozytywnie.

 

 

 

Podsumowanie
Czas na ruch mimo wielu zajęć
Tytuł
Czas na ruch mimo wielu zajęć
Opis

Sportowe zajęcia pozalekcyjne i dodatkowy ruch są bardzo cenne dla dziecka. Pozwalają oderwać się od obowiązków szkolnych, kaształtują charakter, uczą systematyczności. Warto więc zachęcać dzieciaki do sportowej aktywności poza szkołą. O swoich doświadczeniach opowiada Monika Pyrek - wielokrotna medalistka mistrzostw świata w lekkoatletyce.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *