Czym jest szczepionka i jak działa?

dr Aneta Górska-Kot – ordynator Oddziału Pediatrii Szpitala Dziecięcego, przy ul. Niekłańskiej w Warszawie

antetakot@op.pl, tel. 603 587 073

Czym jest szczepionka? Warto poznać odpowiedź na to pytanie, zanim powiemy: szczepieniom nie!

Często, podczas warsztatów dla rodziców na temat szczepień i ich sensowności, pierwsze pytanie, jakie zadaję brzmi: Czym jest szczepionka? Ważne jest bowiem, abyśmy wiedzieli o czym rozmawiamy. Wówczas z sali niejednokrotnie padają ciekawe odpowiedzi. Najlepszym wytłumaczeniem tego, czym jest szczepionka była według mnie następująca definicja, zaproponowana przez jednego z rodziców: „Szczepionka to taka mała choroba, którą dajemy po to, aby uchronić się przed dużą chorobą”. Definicja bardzo prosta, ale doskonale tłumacząca, czym jest szczepienie.

Czym jest szczepionka i jak działa?

Czym jest szczepionka i jak działa? To taka “mała choroba”, którą podaje się, by organizm nauczył się walczyć z “dużą chorobą”, jeśli taka go zaatakuje. Dzięki szczepionce organizm uczy się szybko wytwarzać przeciwciała, którymi będzie mógł zaatakować bakterie lub wirusy, kiedy będzie to konieczne.

Nauka obrony przed chorobą

Tak naprawdę, w strzykawce ze szczepionką znajdują się wybrane antygeny bakterii czy wirusów, które powodują daną chorobę. Podawane są po to, aby nasz układ immunologiczny „nauczył się” obrony przed tą chorobą, gdyby wirusy czy bakterie pojawiły się w dużej liczbie, czyli gdyby nadszedł prawdziwy atak.

Małe choroby

Dzięki szczepieniom nasz organizm potrafi wytwarzać przeciwciała, które w razie ponownego kontaktu z tym antygenem, wirusem bądź bakterią, są w stanie szybko się namnożyć. Dzięki temu mogą w odpowiednim momencie obronić organizm i „unicestwić” niepożądane bakterie lub wirusy. Szczepienia są to więc “małe choroby” podawane po to, żeby nasz układ immunologiczny wytworzył siły obronne, które się zmobilizują i uderzą całą armią, kiedy przyjdzie “duża choroba”.

Ochrona populacyjna

Jeżeli mówimy o szczepieniach, mówimy o ochronie jaką daje szczepionka osobie indywidualnej (zaszczepionej). Kiedy osób zaszczepionych przeciwko danej chorobie jest coraz więcej, możemy mówić o tzw. ochronie populacyjnej, czyli o ochronie, która obejmuje całe społeczeństwo zamieszkujące dany teren, np. Polskę. O ochronie populacyjnej mówimy wtedy, gdy zaszczepionych jest 90%- 95% osób.

Spadek liczby szczepień powoduje wzrost zachorowalności

Najlepiej skutki szczepień w celu ochrony populacji obrazują badania amerykańskie, podczas których stwierdzono, że spadek szczepień przeciwko odrze o 5%, skutkuje trzykrotnym wzrostem liczby zachorowań na tę chorobę. To pokazuje, jaką ochronę daje społeczeństwu zaszczepienie większości populacji oraz jak bardzo jesteśmy narażeni na chorobę, gdy liczba szczepień się zmniejsza.

Zobacz też:

Szczepienia obowiązkowe dziecka według polskiego prawa

Szczepionka przeciw wirusowi HPV

Szczepionka przeciw grypie – skuteczność

Podsumowanie
Czym jest szczepionka i jak działa?
Tytuł
Czym jest szczepionka i jak działa?
Opis

Dzięki szczepionce organizm uczy się wytwarzać przeciwciała i jest gotowy do walki, kiedy zaatakuje go dana choroba. O tym, czym jest i jak działa szczepionka, mówi dr Aneta Górska-Kot - ordynator Oddziału Pediatrii Szpitala Dziecięcego, przy ul. Niekłańskiej w Warszawie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *