Dieta w leczeniu atopowego zapalenia skóry

dr Lidia Ruszkowska – specjalista pediatra, dermatolog Ordynator Oddziału Dermatologii Dziecięcej Międzyleskiego Szpitala Specjalistycznego

Dieta w leczeniu atopowego zapalenia skóry ma tak duże znaczenie jak właściwa pielęgnacja.

Błędem jest jednak twierdzenie, że zmiany skórne zawsze nasilają się w wyniku niewłaściwej diety.

 

Rodzice dzieci ze zdiagnozowanym atopowym zapaleniem skóry często spotykają się z tym, że równolegle z postawieniem rozpoznania: atopowe zapalenie skóry, jakby z automatu jest włączona dieta.

Dieta w skazie białkowej.

Najczęściej sprawa dotyczy białek mleka krowiego, czyli wprowadzenia diety bezmlecznej, a także bezjajecznej. Jest to również dieta wyłączająca marchew i brokuły.

Niektórzy badacze twierdzą, że tylko od 20% do 30% przypadków atopowego zapalenia skóry u dzieci spowodowanych jest spożywanymi pokarmami.

Oznacza to, że 70-80% dzieci ma nasilenie objawów bez związku z włączeniem kolejnych produktów do diety.

W tej sytuacji niewątpliwie rozsądniejszym postępowaniem byłoby wyłączenie podejrzanego produktu na okres 3 tygodni i zaobserwowanie, czy rzeczywiście brak tego produktu w diecie spowoduje, że zmiany skórne będą ustępowały. Jeżeli takich skutków wyłączenia nie ma nie powinno się następnych produktów wyłączać, tylko włączyć produkty mleczne, a np. zrezygnować na okres 3 tygodni z podawania jajek.

Dieta a AZS

“Skaza białkowa” to dzisiejsze słowo klucz. Białko krowie obwinia się o wiele dziecięcych nieszczęść, zwłaszcza alergii. W przypadku AZS pierwszym winnym czyni się mleko. Tymczasem właściwa dla małego atopika dieta to efekt żmudnych poszukiwań oraz metody prób i błędów. Rodziców zaskoczyć mogą np. uważane za fontannę zdrowia brokuły.

 

Nie zawsze problem leży na talerzu.

Do nas, lekarzy dermatologów, bardzo często trafiają dzieci, które są praktycznie, można powiedzieć, na głodowej diecie, ewentualnie mamy karmiące są na głodowej diecie. Zdarza się i tak, że malutkie dzieci są odstawiane od piersi, bo wini się mleko matki za nasilenie zmian skórnych.

W większości przypadków dzieci z atopowym zapaleniem skóry za nasilenie zmian skórnych odpowiedzialne są czynniki zewnętrzne, czyli środowisko, w którym to dziecko żyje. Wiele zależy od pogody: w okresie letnim przeważnie obserwujemy mniejsze nasilenie zmian skórnych niż w okresie jesienno-zimowym, kiedy sezon grzewczy działa negatywnie i szkodliwie na skórę.

Przyjrzyjmy się też produktom używanym w kosmetologii:

  • czym myjemy dziecko;
  • w czym je kąpiemy;
  • jakiej wody do mycia i prania używamy;
  • jakich my sami produktów higienicznych i pielęgnacyjnych używamy;
  • czy używamy płynów do płukania ubrań.

To są rzeczy, nad którymi należy się zastanowić podczas pierwszej rozmowy wspólnie z pacjentem chorym na atopowe zapalenie skóry lub rodzicami tego pacjenta.

Natomiast oczywiście, jeżeli mamy pewność, że jakiś konkretny produkt spożywczy powoduje nasilenie zmian skórnych, to wówczas rozsądne jest wyłączenie tego produktu z diety. Uważa się, że po upływie mniej więcej roku można spróbować ponownie wprowadzić ten produkt do diety i zobaczyć, czy rzeczywiście wtedy zmiany skórne się nasilą.

Zobacz też:

Czy każda alergia to AZS?

Leczenie AZS

Potencja a dieta

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *