Dziecko intensywnie trenuje – czy sport to zdrowie?

dr Ernest Kuchar – specjalista chorób zakaźnych, specjalista medycyny sportowej, ordynator Kliniki Pediatrii z Oddziałem Obserwacyjnym Publicznego Dziecięcego Szpitala Klinicznego WUM

Dziecko intensywnie trenuje – jak zadbać o jego zdrowie

W naszych bardzo sportowych czasach boiska są pełne przyszłych Lewandowskich i Messich, a ulice miast zaroiły się biegaczami. Nierzadko widzimy całe rodziny biegaczy – czy bieganie jest dla dzieci zdrowe? 

Zacznijmy od tego, że obciążenia treningowe jakim poddawane są dzieci, w porównaniu z dawnym stylem życia, który zakładał, że dzieci pomagały rodzicom na przykład w pracy na polu, nie stanowią dla nich wielkiego obciążenia. Natomiast człowiek myślący przygotowuje się na różne zagrożenia przez działania poprzedzające.

Zalecenia medycyny sportowej

W Polsce, podobnie jak w innych krajach europejskich medycyna sportowa zaleca, żeby dzieci, które intensywnie uprawiają sport poddawane były przeglądowi lekarskiemu dwa razy w roku, przy czym raz w roku jest to połączone z podstawowymi badaniami laboratoryjnymi, takimi jak morfologia krwi, badanie ogólne moczu. Natomiast dwa razy w roku jest to ściśle badanie lekarskie z pomiarami antropometrycznymi, pomiarem ciśnienia tętniczego krwi, badaniem serca w wykonaniu EKG.

Rodzinne bieganie 

Zgodnie ze starym przysłowiem przykład pociąga, więc to, że rodzice są aktywni sportowo wywiera bardzo korzystny wpływ na dzieci.

Natomiast pamiętajmy, że wysiłek, któremu są poddawane dzieci musi być dopasowany do możliwości tych dzieci.

Zatem nie widzę przeszkód, żeby synek biegał z ojcem, ale trudno sobie wyobrazić, żeby biegał dokładnie w tym samym tempie i na taką samą odległość. Małymi nóżkami ten sam dystans jest dużo trudniej pokonać niż w przypadku dorosłego biegacza. Proszę zwrócić uwagę, że nieraz, jak porównuje się wyniki zawodników, na przykład w podnoszeniu ciężarów, to odnosi się je do masy ciała zawodnika i podaje się ilokrotność swojego ciężaru, którą ktoś jest w stanie podnieść.

Rodzinna aktywność sportowa.

Podstawowa zasada brzmi – tatuś biegacz nie po to zabiera synka, żeby się przed nim popisywać swoim mistrzostwem. Jeśli biegasz z rodziną zapomnij o łamaniu trójki z przodu, błyskotliwych podbiegach i ekstremalnych interwałach – biegnijcie w takim tempie, by każdy mógł swobodnie oddychać i mówić.

Jakie obciążenie treningowe jest właściwe dla dziecka 

Dokładnie ta lub zbliżona zasada może być zastosowana w odniesieniu do biegania. Rozumiem przez to taką sytuację, kiedy obciążenie treningiem dziecka jest proporcjonalne do jego wieku, wzrostu, masy ciała, czyli zdecydowanie mniejsze niż obciążenie dorosłego. Natomiast jeżeli mam sytuację skrajną, czyli ojciec ma 80 lat, a syn 40, to sytuacja się odwraca.

Czy bieganie jest zdrowe? 

Bieganie jest naturalną formą poruszania się człowieka, więc nie może być bardzo szkodliwe. Szkodliwe są przeciążenia. Jeżeli ktoś biega w momencie, gdy jego organizm sygnalizuje, że już ma dość, bo odczuwa ból, mówiąc krótko odczuwa zmęczenie i je pokonuje, to nie jest to najlepszy pomysł.

Dzieci tolerują bieganie bardzo dobrze, zostawmy więc rzeczy naturze. Traktujmy wysiłek fizyczny podobnie jak pokarm – jak dziecko nie chce jeść, to go nikt do jedzenia zmuszać nie powinien. I podobnie jeśli dziecko jest zmęczone i nie chce biegać, nie należy go zmuszać.

Wiadomo, że umiejętności ruchowe rozwijają się z wiekiem. Dziecko od szóstego roku życia spokojnie może biegać – czasem może też zacząć wcześniej, ale generalnie osiągana w tym zakresie dojrzałość zazwyczaj zbiega się z dojrzałością szkolną.

 

Zobacz też: 

Jak wybrać sport dla dziecka 

Jałowe martwice 

 Śniadanie mistrza

Zapisz

2 thoughts on “Dziecko intensywnie trenuje – czy sport to zdrowie?

  1. Oczywiscie, ze trzeba uwazac i kazde zajecia sportowe dobierac do mozliwosci dziecka. Dlatego tez trzeba powierzyc dziecko profesjonalistom. Ja zapisalam syna na tenisa. Nie ma opcji by dziecko sie przeforsowalo, jest zafascynowane tym sportem, ale poczulo tez zew walki i zdrowej rywalizacji 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *