Grypa – kiedy się szczepić. Jak często?

 dr Ernest Kuchar – specjalista chorób zakaźnych, specjalista medycyny sportowej, ekspert Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy

Szczepienie przeciwko grypie należy przeprowadzić jak najszybciej, jak tylko jest dostępna szczepionka.

W praktyce, w Polsce szczepionki są dostępne mniej więcej od września, natomiast szczyt zachorowań na grypę przypada mniej więcej od grudnia.

Oczywiście, w każdym roku może być drobna różnica, ale generalnie ten wrzesień, październik, listopad, to najlepszy okres na szczepienie się przeciwko grypie.

Oczywiście przez analogię z ubezpieczeniami – dopóki nie zachorujemy, nie jest za późno. Z jakichś względów ktoś jest niezaszczepiony, a akurat w styczniu doszło do epidemii zachorowań i osoba chciałaby się zaszczepić, to oczywiście może, nie ma żadnego problemu. Nawet gdyby zaszczepiła się w trakcie, w okresie wylęgania choroby, to do żadnych powikłań to nie doprowadzi.

Czy do szczepienia trzeba być całkiem zdrowym? 

Jednym z popularnych mitów jest to, że do szczepienia trzeba być absolutnie zdrowym. Zupełnie nie tak.

Proszę Państwa, w naszej klinice szczepiliśmy dzieci zakażone wirusem HIV, które trudno nazwać absolutnie zdrowymi. Chodzi o to, aby w chwili szczepienia pacjent był w stabilnym stanie, czyli akurat nie miał gorączki, i tyle.

Polskie prawo jest bardzo restrykcyjne, jeśli chodzi o kwalifikacje do szczepień. Zgodnie z obowiązującymi przepisami przed szczepieniem jest obowiązkowe badanie lekarskie, które ważne jest przez 24 godziny.

Nie wszystkie kraje podchodzą do tego w ten sposób. Podam przykład: w Portugalii szczepić może farmaceuta, w Finlandii – pielęgniarka bez jakiejkolwiek kwalifikacji medycznej, a w internecie widziałem filmy o szczepieniach masowych przeciwko grypie w Stanach Zjednoczonych, gdzie polegało to na tym, że zainteresowana osoba podjeżdżała samochodem, otwierała szybę, okno, wystawiała rękę i była szczepiona. Ale to są kraje, w których liczy się skutek, natomiast u nas liczy się papier.

 

Mówi się, że jeśli raz się zaszczepimy na grypę, to musimy to robić co roku. 

Nie wiem, jak to jest z tym mitem, ponieważ to jest dokładnie tak samo logiczne jak pogląd, że gdy ktoś kupił raz fiata, to musi już kupować tylko ten model samochodu, albo jak raz oddał krew, to będzie musiał stale ją oddawać. Proszę Państwa, to jest absurdalne, nie ma czegoś takiego, nie ma jakiegokolwiek medycznego i racjonalnego uzasadnienia na poparcie takiej tezy.

Zobacz też: 

Co to jest grypa?

Szczepienia dziecka  fakty i mity.

Bilanse pediatryczne

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *