Krzywe łopatki – przyczyny i skutki

Marek Waszkiewicz – fizjoterapeuta, dyplomowany terapeuta manualny

Prywatny gabinet, ul. Zwoleńska 81, Warszawa-Wawer, tel. 668 141 905

Krzywe łopatki to efekt skręcenia miednicy

Miednica podtrzymuje cały układ kostny  jej złe połżenie zmienia symetrię ciała

Krzywe łopatki, czyli asymetria ustawienia obręczy barkowej, są ściśle powiązane z dolną częścią ciała. Dzieje się tak dlatego, że na krzywej, czyli asymetrycznej miednicy, lub złym przestrzennym ustawieniu miednicy, potocznie nazywanym skręceniem miednicy, cały szkielet źle funkcjonuje. Miednica bowiem odpowiada za prawidłowe ustawienie całego układu kostnego. Jeżeli oś kręgosłup-miednica jest nieprawidłowa, asymetryczna, głowa tak reguluje napięcie mięśniowe, kosztem wszelkich możliwych i osobniczych dla danego dziecka złych, przestrzennych ustawień, aby skompensować tę asymetrię.

Krzywe łopatki mogą powodować bóle w szyi

Krzywe łopatki to efekt złego ustawienia miednicy. Na zdjęciu – budowa łopatki z obojczykiem: 1. obojczyk; 2.wyrostek barkowy łopatki; 3. wyrostek kruczy; 4. głowa kości ramiennej; 5. kość ramienna; 6. łopatka; 7. grzebień łopatki; zdj. Atlas Anatomiczny Buchmann.

Bóle szyi, bóle głowy, migreny

Jeżeli zatem po jednej stronie mamy obniżenie talerza biodrowego, to automatycznie, napięcie mięśniowe będzie regulowane w taki sposób, żeby zachować oś. W przeciwnym razie bowiem, całość by nam się przewróciła. Czyli wystarczy, że jedna łopatka podnosi się w górę i już widzimy taką kompensację. Jeżeli proces trwa długo,  doprowadza to później do różnych bólów, związanych z barkiem czy z głową, pojawiają się np.bóle migrenowe, które występują również u dzieci.

Przyczyny złego ustawienia miednicy

Najczęściej asymetryczne ustawienie miednicy wynika z zablokowania któregoś ze stawów biodrowo-krzyżowych. Przyczyną może być uraz, nierównomierne obciążanie nóg, np. po złamaniu czy zwichnięciu stawu skokowego), a także nieprawidłowa pozycja siedząca (bardzo często dotyczy to właśnie dzieci), czyli: zakładanie nogi na nogę, siedzenie na piętach, podwijanie jednej nogi czy “zwisanie” z krzesła.

Kończyny górne – budowa

Ludzka kończyna górna składa się z kości obręczy barkowej (barku), które łączą ramię ze szkieletem. Do nich przyczepione są mięśnie, dzięki którym możemy ruszać ręką. Obręcz barkową tworzy łopatka, łącząca mięśnie szkieletu, ramienia i obojczyka. Obojczyk to długa, cienka kość, trzymająca bark w określonym położeniu, a łopatka – płaska, trójkątna kość, do której przyczepione są mięśnie barkowe (źródło: Atlas anatomiczny Buchmann).

 

 

Zobacz też:

Stopy płasko-koślawe – co robić z platfusem?

Przyczyny wad postawy u dzieci

Kiedy rośnie biust – co robić, żeby się nie garbić?

Podsumowanie
Krzywe łopatki - przyczyny i skutki
Tytuł
Krzywe łopatki - przyczyny i skutki
Opis

Krzywe łopatki są często wynikiem asymetrycznie ustawionej miednicy. O krzywych łopatkach oraz o przyczynach i skutkach "skręconej" miednicy, mówi Marek Waszkiewicz – fizjoterapeuta, dyplomowany terapeuta manualny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *