Lekcje wf – to nie musi być zło konieczne

Monika Pyrek-Rokita – wielokrotna medalistka mistrzostw świata w lekkoatletyce

Lekcje wf nie muszą być nudne.

Dzieci lubią się bawić, zamieńmy więc wychowanie fizyczne w zabawę

Rolą nauczyciela wf jest pokazywanie takich aktywności sportowych, które zaciekawią dziewczyny i takich, którymi zainteresują się chłopcy. Dziewczyny na przykład może polubią zumbę, a chłopcy chętniej będą ćwiczyć boks. Oczywiście trzeba zrealizować jakąś podstawę programową i dzieciaki muszą nauczyć się rzucać do kosza. To też powinno być na zajęciach. Ale z drugiej strony fajnie, jeżeli nauczyciel wykazuje się jakąś kreatywnością i ma własną inicjatywę, wykraczającą poza minimum programowe. Wtedy lekcje wf nie są dla dzieci złem koniecznym.

Lekcje wf nie muszą być nudne

Lekcje wf mogą być ciekawe i lubiane przez uczniów. Wystarczy je trochę urozmaicić. Warto chociażby, od czasu do czasu, zaproponować coś nowego na zajęciach, jakąś aktywność, która wykracza poza obowiązkowy program – np. badmintona.

Warto urozmaicać zajęcia

Czasami wystarczy zapytać, co dzieci chciałyby robić, jakiego sportu chcą spróbować. Pamiętam taką sytuację z własnego dzieciństwa. Razem z moim bratem gotowaliśmy makaron i kiedy go odcedzaliśmy, brat niechcący wylał mi wodę na rękę i mnie oparzył. Troszkę to wykorzystałam, żeby nie pójść na wf. Okazało się, że akurat tego dnia były zajęcia z unihokeja, pierwszy raz, a ja bardzo chciałam w to zagrać i potem żałowałam. To była dla mnie nauczka. Już nigdy więcej nie wykorzystałam żadnej sytuacji, żeby nie ćwiczyć na lekcjach wf.

Motywacja najważniejsza

Nawet jak raz na jakiś czas wprowadzi się inną aktywność, to już mobilizuje dzieciaki. Nauczyciele powinni być też bardziej elastyczni. Jeżeli ktoś ewidentnie nie ma talentu, a przecież nie wszyscy muszą mieć talent sportowy, ale się angażuje i stara, to sądzę, że nauczyciel powinien mu podwyższyć ocenę. Nawet jeśli dziecko nie mieści się np. w widełkach oceny na 4 tylko na 3. Myślę, że za zaangażowanie w lekcje wf należy się wyższa ocena – jako motywacja na przyszłość, i żeby dziecka nie zniechęcić do uprawiania sportu.

 

Podsumowanie
Lekcje wf - zło konieczne?
Tytuł
Lekcje wf - zło konieczne?
Opis

Monika Pyrek - wielokrotna medalistka mistrzostw świata w lekkoatletyce opowiada o swoich doświadczeniach z lekcji wf i o tym, jak można dzieci zachęcić do ćwiczeń.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *