Leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe – kiedy i jak podawać?

lek. med. Łukasz Durajski – specjalizacja pediatryczna

www.drdurajski.pl

Leki przeciwgorączkowe trzeba podać, kiedy dziecko ma temperaturę.

Leki przeciwgorączkowe maja także działanie przeciwbólowe.

Leki przeciwgorączkowe dostępne bez recepty, które można podawać dzieciom,to przede wszystkim ibuprofen i paracetamol. Kiedy należy je podać? Na pewno w momencie, gdy dziecko zaczyna gorączkować. Powinniśmy zaczynać od ibuprofenu – jest przeciwzapalny i hamuje rozwój infekcji. Lek ten można stosować naprzemiennie z paracetamolem, co trzy godziny, dawkując go zgodnie z zaleceniami na ulotce. Rodzic ma obowiązek podać tego typu lek dziecku, które gorączkuje.

Kiedy i jak podawać leki przeciwgorączkowe?

Leki przeciwgorączkowe należy podać dziecku zawsze wtedy, kiedy ma temperaturę. Jeżeli jednak po trzech dniach gorączka nie spadnie i nie będzie wyraźnej poprawy, trzeba pójść z dzieckiem do lekarza.

Leki przeciwgorączkowe i przeciwbólowe podajemy nie dłużej niż trzy dni

Leki przeciwgorączkowe można samodzielnie podawać dziecku trzy dni. Jeżeli w tym czasie, mimo lekarstw, temperatura nie za bardzo spada i nie ma wyraźnej poprawy, a dziecko jest niespokojne, nieswoje, przelewa się należy wówczas pójść do pediatry. Lekarz zadecyduje czy choroba wymaga podawania dodatkowych leków, czy wystarczy, że nadal będziemy podawać te przeciwgorączkowe.

Ból ucha

Kiedy dziecko skarży się na ostry ból ucha, zazwyczaj jest to oznaka zapalenia ucha. Wtedy trzeba dziecku podać ibuprofen, żeby złagodzić ból, i udać się do lekarza, który zadecyduje czy choroba wymaga stosowania antybiotyków, czy nie. Jeżeli widzimy, że dziecko źle się czuje, że infekcja się “rozkręca” możemy podać mu profilaktycznie lek przeciwzapalny. To nie jest błąd. Dziecko może przyjąć dawkę takiego leku dwa razy dziennie.

Przeciwwskazania do podawania leków

Kiedy nie powinniśmy podawać leków przeciwgorączkowych?

Nie ma sytuacji, w których nie wolno nam podać takiego leku. Należy ewentualnie pamiętać, żeby przy ospie nie podawać ibuprofenu, tylko paracetamol. To jeden z przykładów. Lekarz, w zależności od tego, na co dziecko choruje, zaleci stosowanie leków przeciwgorączkowych albo w postaci ibuprofenu, albo paracetamolu. Paracetamol jest bezpiecznym rozwiązaniem. Rzadko przy jego stosowaniu pojawiają się jakieś problemy, typu nietolerancja. A zdarza się, że dzieci jakiś leków nie tolerują. Z pewnością trzeba pamiętać – i rodzice dzieci chorych raczej o tym wiedzą – żeby nie podawać ibuprofenu czy paracetamolu dzieciom, które są na nie uczulone. Należy zawsze poinformować lekarza, że dziecko jest na daną substancję uczulone. Nie zawsze musi wystąpić typowa alergia na lek, ale pojawia się na przykład biegunka. Jeśli chodzi o leki przeciwgorączkowe, to u starszych dzieci możemy rozważyć podawanie pyralginy, ale po wcześniejszej konsultacji z pediatrą.

Zobacz też:

Stan podgorączkowy – co robić?

Zapalenie oskrzeli – przebieg i postępowanie

Do szpitala z dzieckiem – groźne objawy

Podsumowanie
Leki przeciwgorączkowe - kiedy i jak podawać?
Tytuł
Leki przeciwgorączkowe - kiedy i jak podawać?
Opis

Dwa najbardziej rozpowszechnione, dostępne bez recepty leki przeciwgorączkowe, które można podawać dzieciom to ibuprofen i paracetamol. Należy je zawsze podać, gdy dziecko ma temperaturę. I obserwować. Jeśli po trzech dniach nie ma wyraźnej poprawy, trzeba pójśc z dzieckiem do lekarza.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *