Grypa – przebieg i powikłania

 dr Ernest Kuchar – specjalista chorób zakaźnych, specjalista medycyny sportowej, ekspert Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy

Grypa jest często mylona z przeziębieniem.

Tymczasem powikłania po grypie mogą mieć katastrofalne skutki, zwłaszcza dla maluchów. Pierwsza zasada: nie ignorować, wyleżeć grypę. 

Co to jest grypa? 

Grypa jest bardzo ciężkim zakażeniem układu oddechowego wywołanym przez wirusy grypy.

Tych wirusów, które wywołują zakażenia układu oddechowego jest bardzo dużo. Już w chwili obecnej znamy ponad 200 wirusów odpowiedzialnych za tak zwane “przeziębienia”. Są to najczęściej rinowirusy, koronawirusy, RSV wirusy, wirusy paragrypy i mnóstwo innych.

Czym grypa różni się od przeziębienia? 

Pod względem przebiegu klinicznego czasami bardzo trudno ją odróżnić od przeziębienia, ponieważ zakres objawów jaki grypa daje jest bardzo szeroki. Możliwy jest nawet przebieg zupełnie bezobjawowy – co to znaczy?

To znaczy, że osoba jest zarażona wirusem grypy, zaraża następnych, natomiast sama czuje się bardzo dobrze. Tak wygląda grypa u osoby zdrowej. Jak ktoś jest bardzo zdrowy i w miarę młody to najczęściej choruje bardzo łagodnie, a nawet w sposób bezobjawowy. Zdarzają się jednak przebiegi bardzo ciężkie z zapaleniem płuc, a nawet z zespołem niewydolności oddechowej. Jeśli chodzi o te łagodne przebiegi, to również podobne objawy mogą dawać typowe przeziębienia: bóle gardła, katar, złe samopoczucie. Dlatego właśnie mając do czynienia z łagodnym przebiegiem grypy możemy mieć duże wątpliwości czy jest to grypa, czy zwykłe przeziębienie. Pewność dają tylko badania wirusologiczne. Jeżeli zrobi się badanie i stwierdzimy, że jest to wirus grypy, to nie ma dyskusji. Może to być łagodna, ciężka bądź bardzo groźna grypa.

Dlaczego w takim razie tak się na tej grypie skupiamy?

Z dwóch względów. Po pierwsze grypa jest tym zakażeniem układu oddechowego, które jest groźne, które może prowadzić do zaostrzenia chorób przewlekłych. Powiedzmy, że ktoś ma cukrzycę, dostaje grypy, cukrzyca się rozregulowuje. Ktoś ma ciężką chorobę płuc – powiedzmy POHP, jakoś tam sobie radzi, dostaje grypy, rozwija się niewydolność oddechowa. Ktoś ma chorobę wieńcową serca, ma to ustabilizowane, dostaje grypy, dusznica bolesna się zaostrza.

A więc pierwsza ważna rzecz: zaostrzenie się chorób przewlekłych.

Druga rzecz – powikłania grypowe. Przeziębienia generalnie nie prowadzą do zapalenia płuc czy do niewydolności oddechowej, które wymagają hospitalizacji. Grypa jak najbardziej, grypa jest jedną z częstszych przyczyn hospitalizacji.

Jeśli chodzi w ogóle o choroby zakaźne rocznie sama grypa powoduje jakieś 12 tysięcy hospitalizacji. Proszę Państwa, to jest więcej niż wszystkie pozostałe choroby zakaźne razem wzięte!!!

My możemy grypie zapobiegać, my potrafimy ją leczyć. Proszę Państwa! Jak oglądacie w telewizji reklamę leków, słyszycie, że lek jest na grypę czy na przeziębienie, to wiedzcie, że nie jest to żaden lek na grypę czy na przeziębienie, tylko lek, który znosi jego objawy, łagodzi – działa przeciwgorączkowo, odtyka nos, działa przeciwbólowo, ale to nie jest żadne leczenie. Natomiast w przypadku grypy mamy i środki przeciwwirusowe, które naprawdę działają na wirusa grypy, i grypie potrafimy zapobiegać przez szczepienia. Dlatego ważne jest, żeby grypę odróżnić od innych banalnych zakażeń układu oddechowego.

U ludzi wirusy grypy wywołują przede wszystkim zakażenia układu oddechowego, to znaczy od gardła, przez krtań po płuca. Natomiast u zwierząt, np. w przypadku ptasiej grypy, wirusy mogą rozmnażać się w przewodzie pokarmowym, stąd częstym objawem u ptaków jest biegunka, natomiast u ludzi generalnie nie.

Generalnie u ludzi zakażonych wirusami grypy występują objawy ze strony układu oddechowego, chyba że dojdzie do rozwoju powikłań.

Zresztą Państwo nieraz w życiu mieliście grypę i doskonale wiecie, jak się wtedy człowiek czuje – zaczyna się od bólu gardła, czasami kataru, potem pojawia się kaszel, który jest typowym objawem ze strony układu oddechowego, i objawy takie ogólne, jak gorączka, złe samopoczucie, bóle mięśni, bóle kości, uczucie osłabienia, apatia, brak apetytu etc. Tego typu objawy powszechnie nazywa się objawami grypowymi czy rzekomo grypowymi. I to jest prawda.

Możliwe powikłania grypy.

Grypa jest bardzo groźną chorobą i może dać powikłania ze strony różnych narządów.

Ponieważ jest to zakażenie ze strony układu oddechowego, najczęstsze powikłania u dzieci dotyczą właśnie układu dróg oddechowych. Jest to zapalenie ucha środkowego, zapalenie zatok, zapalenie krtani, zapalenie oskrzeli, aż po znacznie cięższe – zapalenie płuc, które może być wywołane przez samego wirusa grypy albo może być wynikiem wtórnych nadkażeń bakteryjnych, czyli jakby powikłaniem bakteryjnym samego wirusowego zakażenia.

Pamiętajmy o tym, że grypa jako choroba przebiegająca z bardzo wysoką gorączką jest ważną przyczyną drgawek gorączkowych u dzieci. Drgawki zdarzają się zwłaszcza u dzieci małych między 6. miesiącem a 5. rokiem życia. Bardzo często w sezonie zimowym ich przyczyną jest właśnie grypa.

Jeżeli chodzi o inne narządy grypa może dać powikłania ze strony wszystkich, ale na szczęście są to rzeczy dużo rzadsze. Takie stany jak zapalenie serca mięśniowego, uszkodzenie słuchu też się zdarzają, powikłania ze strony  ośrodkowego układu nerwowego – na szczęście są rzadkie.

mały pacjent

Szpital dziecięcy musi być przyjazny dzieciom i rodzicom. Pierwsza zasada: dziecko nie powinno w szpitalu zostawać samo. Większość szpitali wprowadziła już udogodnienia dla nocujących z dziećmi rodziców: minimalny standard to łóżko i łazienka. Rodzice mają prawo do pełnej informacji o chorobie i leczeniu swojego dziecka, zapewnia im to Karta Praw Pacjenta. Ważne jest, by niezbędne badania i zabiegi odbyły się w sposób, który jak najmniej zestresuje dziecko. Pamiętajmy! Mały pacjent też ma prawo do intymności.

Dziecko w szpitalu

Można też popatrzeć na to bardziej zbiorczo. Już sam fakt, że dziecko wymaga leczenia w szpitalu jest dla mnie powikłaniem.

Okazuje się, że w grupie dzieci zdrowych do 2. roku życia, nieco rzadziej do 5., no i oczywiście w grupie dzieci przewlekle chorych wszystkich przewlekłych chorób grypa jest bardzo ważną przyczyną hospitalizacji.

 

 

 

 

Zobacz też: 

Możliwe powikłania po grypie u ciężarnych 

Skuteczność szczepionki przeciwko grypie

Elastyczność noworodka

Szczepienia – fakty i mity

2 thoughts on “Grypa – przebieg i powikłania

  • U mnie od dłuższego czasu nie istnieje problem infekcji
   Stosuję wodę utlenioną wstrzykiwaną do uszu
   Dzieci nie wiedzą co to antybiotyki
   Ja dodatkowo na czczo 10 kropli h2o2 na 1/2 szklanki wody
   Nareszcie w okresie wiosenno zimowym jestem stale zdrowy
   ciekawe czy to poublikujecie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *