Nastolatka się odchudza – pytanie dlaczego?

Elżbieta Lange – psychoditeteyk, coach zdrowia

www.langecoaching.pl

Nastolatka się odchudza – jaki ma powód?

Zasada dobrego przykładu

Nastolatka się odchudza. To częsta sytuacja w wielu rodzinach. Najważniejsza jest odpowiedź na pytanie – dlaczego to robi? Jeśli nastolatka się odchudza, ponieważ rzeczywiście ma nadwagę lub jest otyła, do jej rodziców należy skierować pytanie: dlaczego do tego doprowadzili? Mimo wszystko odpowiedzialność leży po stronie rodziców. Być może nie tylko nastolatka powinna się odchudzić, ale także – by ją wspomóc i zmotywować – cała rodzina musi przystąpić do tego procesu. Nie może być tak, że mama objada się ostentacyjnie słodyczami, a dziecko jest grube, więc każe mu przejść na dietę, żeby je odchudzić. Tak to nie działa, najważniejsza jest zasada dobrego przykładu.

Konieczność czy presja?

Jeżeli nastolatka ma prawidłową masę ciała i zaczyna się odchudzać pod wpływem presji koleżanek, albo coś jej nagle wpadło do głowy i postanowiła zrzucić kilka kilogramów w sposób niekontrolowany, za pomocą jakiejś restrykcyjnej diety, to trzeba się temu przyjrzeć. I nie pozwolić na takie niezdrowe odchudzanie się, gdyż może się to źle skończyć. Często drastyczne diety prowadzą do różnego rodzaju zaburzeń odżywiania, nawet do anoreksji, które są zagrożeniem dla zdrowia, a w konsekwencji nawet życia dziecka. Dlatego trzeba sprawdzić co tak naprawdę jest przyczyną tego, że nagle dziewczynka, która wygląda ładnie  i ma prawidłową masę ciała chce być szczuplejsza, wyglądać inaczej, w jej odczuciu lepiej.

Język korzyści

Jeśli jednak nastolatka rzeczywiście ma nadwagę, trzeba jej mądrze pomóc pozbyć się zbędnych kilogramów. Warto pamiętać, że to jest taki okres, kiedy dziewczynki zaczynają się sobie przyglądać. Zaczyna im zależeć na własnym wyglądzie, porównują się z koleżankami, z gwiazdami. Zdrowie nie jest dla nich wystarczająca motywacją by zmienić nawyki żywieniowe. Dlatego zachęcałabym, żeby do dzieci w takim wieku mówić językiem korzyści. Używać argumentów ważnych dla nastolatki. A co jest ważne w tym okresie życia? Wygląd zewnętrzny, dobre samopoczucie wśród rówieśników, akceptacja grupy, na której dziecku zależy, ubieranie się w fajne ciuchy. Musimy więc motywować nastolatkę tym, co do niej przemawia. Będzie wówczas bardziej skłonna do tego, by zmienić nawyki, by jeść śniadania, racjonalnie się odżywiać, ćwiczyć.

Nastolatka się odchudza, ponieważ jest niezadowolona ze swojego wyglądu. Trzeba się zastanowić czy ma ku temu powód? Czy jest rzeczywiście otyła, czy zaczęła dietę pod presją koleżanek.

Pomoc dietetyka

Zalecałabym też udać się z dzieckiem do specjalisty, który zmierzy, zważy, sprawdzi, gdzie są niedobory i ułoży odpowiednią, dobrze zbilansowaną dietę. Lepiej się odchudzać pod kontrolą, a nie na własną rękę. My dzisiaj najczęściej odchudzamy się, diagnozujemy i leczymy za pomocą doktora Google, a nie zawsze informacje w internecie są rzetelne. Zachęcam więc do tego, by robić to naprawdę mądrze, żeby potem nie było uszczerbku na zdrowiu czy psychice nastoletniego dziecka.

Efekt jojo

Często pracuję z osobami, które całe życie się odchudzają i to się zazwyczaj zaczyna w młodym wieku. Zachęcam rodziców, żeby starali się zmieniać nawyki żywieniowe dzieci, żeby uczyli je jeść zdrowo. Nie będą musiały wówczas się odchudzać i nie wpadną w błędne koło. Zazwyczaj bowiem nastolatka chudnie, potem wraca do starych nawyków, znowu tyje i to z nawiązką, gdyż powstaje efekt jojo. I tak w kółko. Dlatego lepiej, żeby mądre odżywianie było sposobem na życie, formą dbania o siebie i o swój wygląd, o zgrabną, szczupłą sylwetkę. A nie ciągłe odchudzanie się.

Zobacz też:

Burza hormonów i trądzik

Otyłość o podłożu hormonalnym

Podsumowanie
Nastolatka się odchudza - jaki ma powód?
Tytuł
Nastolatka się odchudza - jaki ma powód?
Opis

Jeśli nastolatka nagle zaczyna się odchudzać, warto zastanowić się dlaczego to robi? Czy rzeczywiście ma nadwagę, czy to tylko resja otoczenia, pragnienie bycia akceptowaną. Rodzice powinni czuwać nad tym w jaki sposób dzieci zrzucają zbędne kilogramy, gdyż niekontrolowane odchudzanie się może prowadzić do poważnych zaburzeń żywieniowych, takich jak bulimia czy anorekcja.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *