Przyczyny wad zgryzu u dzieci

lek. stomatolog Beata Zając – ortodonta

Klinika Ortolan

Przyczyny wad zgryzu mogą mieć podłoże genetyczne

Część wad leczy się dopiero po odstawieniu butelki i smoczka

Wady zgryzu mogą mieć podłoże genetyczne, dlatego dobrze, żeby do gabinetu razem z dzieckiem przyszli oboje rodzice – wtedy możemy ocenić tendencję do rozwoju takiej wady u malucha. Jednak większość wad wynika z nieprawidłowej funkcji: z dysfunkcji przełykania, czy z ssania kciuka lub smoczka.

Przyczyny wad zgryzu mogą też mieć swoje źródło w przedwczesnej utracie zębów mlecznych. Wszystkie te czynniki wpływają na zmianę funkcji buzi, a jak wiadomo, funkcja kształtuje również rozwój mięśni i kości. Dlatego bardzo ważne jest zadbanie u kilkuletniego dziecka o prawidłową funkcję, współpraca z logopedą i laryngologiem.

Przyczyny wad zgryzu mogą być różne.

Przyczyny wad zgryzu mogą być genetyczne. Zły zgryz może być także spowodowany ssaniem smoczka, kciuka lub piciem z butelki ze smoczkiem przez kilka lat. Dlatego warto dzieci od tego odzwyczajać. Im wcześniej, tym lepiej.

Ssanie kciuka i zgryz otwarty

Kiedy małe dziecko traci zęby z powodu próchnicy, a przestrzeń na ząb stały nie jest jeszcze zabezpieczona, to pozostałe zęby zaczynają się przesuwać i zawiązki stałych zębów nie mają miejsca, żeby się prawidłowo wyrżnąć. Ssanie smoczka oraz picie z butelki ze smoczkiem przez kilka lat powoduje tworzenie się zgryzu otwartego, czyli takiego, gdzie zęby się nie schodzą. Jest to także przyczyną dysfunkcji języka – język cały czas przełyka w trybie niemowlęcym i nie dochodzi do prawidłowego rozwoju funkcji przełykania. Takie wady łatwo się leczy po odstawieniu smoczka czy butelki, ale mogą też niestety utrzymywać się dłużej.

Sanie kciuka może zniekształcić zgryz

Oduczenie dziecka ssania kciuka jest dużo trudniejsze, ponieważ często nawet starsze dzieci mają taki nawyk. Bardzo trudno jest dziecko od tego odzwyczaić. Ssanie kciuka najczęściej powoduje zgryz otwarty, którego leczenie jest  bardzo trudne. W zgryzach otwartych przednie ząbki nie schodzą się razem. Jeśli dziecko wkłada kciuk do buzi z boku, to tworzą się zgryzy otwarte tzw. boczne.

 

Zobacz też:

Aparat ortodontyczny – jak działa?

Profilaktyka próchnicy – jak dbać o zęby dziecka?

Zęby stałe – kiedy wyrastają?

Podsumowanie
Przyczyny wad zgryzu
Tytuł
Przyczyny wad zgryzu
Opis

Wśród najczęstszych przyczyn wad zgryzu u dzieci wymienia się przedwczesną utratę zębów mlecznych, spowodowaną próchnicą, długotrwałe ssanie smoczka, kciuka i picie z butelki ze smoczkiem. Dlatego o zęby malucha trzeba dbać od samego początku, warto też w miarę szybko oduczyć dziecko używania smoczka, butelki i ssania kciuka. Wady zgryzu mogą także mieć podłoże genetyczne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *