Przyczyny wtórnego nadciśnienia u dzieci

Dr n. med. Aneta I. Gziut – kardiolog-hipertensjolog, specjalista chorób wewnętrznych, lekarz sądowy

Przyczyny wtórnego nadciśnienia u dzieci wiążą się zazwyczaj z chorobami nerek

Zakrzepica i guz nerek- to pierwsze podejrzenie lekarza

Przyczyny wtórnego nadciśnienia tętniczego w wieku dziecięcym mogą wiązać się na przykład z guzem Wilmsa, czyli nerczakiem zarodkowym – złośliwym nowotworem nerki, dotykającym najczęściej dzieci do 4 roku życia. Wtórne nadciśnienie tętnicze mogą także powodować ogniskowe lub kłębuszkowe zapalenie nerek, a także zakrzepica żylna w wieku noworodkowym.

Przyczyny wtórnego nadciśnienia u dzieci mogą być różne.

Przyczyny wtórnego nadciśnienia u dzieci wiążą się zazwyczaj z chorobami nerek, takimi jak ogniskowe lub kłębuszkowe zapalenie nerek, guz Wilmsa czy zwężenie tętnic nerkowych.

Zwężenie aorty

Schorzeniem, które powoduje podwyższenie wartości ciśnienia tętniczego jest także koarktacja aorty. Aorta odchodząc od serca, wygina się łukiem podobnym do laski, przebiega na kręgosłupie, dochodzi do brzucha, gdzie dzieli się na tętnice biodrowe. Koarktacja aorty to jej zwężenie tuż za tym zagięciem, czyli za łukiem. Wówczas u dzieci stwierdza się podwyższone wartości ciśnienia tętniczego. Zdarza się też tak, że dziecko ma wysokie ciśnienie, ale jeszcze prawidłowe. Wtedy lekarz mierzy się ciśnienie na wszystkich kończynach: na prawym i lewym ramieniu, oraz  na prawej i lewej kończynie dolnej i sprawdza, czy te wartości są porównywalne.

Kiedy należy zrobić echo serca?

Jeżeli po wykonaniu pomiaru lekarz stwierdzi dysproporcję wartości ciśnienia tętniczego na lewej i prawej kończynie górnej, powinien zapisać to w karcie pacjenta. Zobowiązany jest też do dalszych pomiarów podczas kolejnych wizyt i obserwacji dziecka. Jeśli natomiast okaże się, że ciśnienie na prawym ramieniu jest wyższe niż na lewym i na kończynach dolnych, dziecko powinno mieć zrobione badanie echo serca, żeby sprawdzić stan serca, aortę, ocenić łuk aorty i zmierzyć prędkości przepływów w tych naczyniach.

Skręcone tętnice nerkowe

Inne patologie, które mogą powodować podwyższone wartości ciśnienia to zwężenie tętnic nerkowych czy dysplazje włókniste tętnic nerkowych. Zdarza się również, że tętnice nerkowe są długie i skręcone, wtedy też wartości ciśnienia mogą być podwyższone. Tak więc powody wtórnego nadciśnienia tętniczego mogą być różne i badań weryfikujących, które należy zrobić u dziecka, by znaleźć przyczynę, jest sporo.

Zobacz też:

Bilans pediatryczny – badanie obowiązkowe

Nadciśnienie tętnicze u dzieci

Zespół metaboliczny u dzieci

Podsumowanie
Przyczyny wtórnego nadciśnienia u dzieci
Tytuł
Przyczyny wtórnego nadciśnienia u dzieci
Opis

Powody wtórniego nadciśnienia tętniczego mogą być różne, ale zazwyczaj przyczyną są choroby nerek, np. nowotwór, zapalenie nerek czy dysplazje włókniste tętnic nerkowych. Warto więc regularnie mierzyć ciśnienie dziecku podczas wizyt kontrolnych u lekarza i obserwować wszelkie nieprawidłowości w wartościach ciśnienia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *