Rozwój psychoseksualny dziecka. Kiedy córeczka chce wyjść za tatusia.

Katarzyna Bajszczak – psycholog seksuolog kliniczny, seksuolog dziecięcy katarzynabajszczak@gmail.com

Rozwój psychoseksualny chłopca i dziewczynki przebiega inaczej

Rozwój psychoseksualny odbywa się w rodzinie, jest kształtowany przez dynamikę związku rodziców. W tym okresie ważne jest wszystko: jak reagujemy, jak mówimy o uczuciach, czy i kiedy pozwalamy dzieciom spać w naszym łóżku. 

Rozwój psychoseksualny chłopca i dziewczynki przebiega inaczej. Ważny moment w takim rozwoju psychoseksualnym przypada na  okres przedszkolny. To jest czas intensywnych zachowań seksualnych dzieci, to jest czas, kiedy dzieci są bardzo uwodzące, zwłaszcza wobec rodziców.  To jest także moment kiedy chłopiec potrafi kierować wobec matki swoje pragnienia, nawet o zabarwieniu seksualnym.

Syneczek mamusi i córeczka tatusia.

Tat i córka - nowy związek

Młode damy często wyobrażają sobie świat bez innych kobiet, także bez mamy. Według ich prostego dziecinnego schematu jedyną kobietą stworzoną dla taty są właśnie one. To jest kluczowy moment, w którym postawa rodziców ma znaczenie dla przyszłych emocji i wizji związków emocjonalnych dziecka. To, co na pierwszy rzut oka może wydawać się urocze (i zapewne takie jest) nie powinno zostać bez reakcji. Bo skąd dziecko ma czerpać wiedzę o budowie świata jeśli nie od nas? Być może jest to okazja i powód by przemyśleć jak funkcjonujemy jako rodzina, jak nasze stosunki z partnerem ocenia dziecko.

Objawia się to często w ten sposób, że chłopiec mówi: “mamo, ożeń się ze mną, zostawmy tatę, chciałbym być twoim mężem, przecież ja jestem lepszy, ładniejszy od taty”. Z kolei bardzo typowym zachowaniem dziewczynek w wieku przedszkolnym jest to, że bardzo chętnie siadają na kolana swojemu ojcu i też mówią: “tato, zostawmy mamę, będziemy razem, będziemy rodziną”. Te fantazje dzieci biorą się z  ich dziecięcych wyobrażeń na temat miłości, rodziny, bliskości.

Jak w takiej sytuacji powinni zachować się mądrzy rodzice?

Z całą pewnością nigdy nie negujemy, nie wyśmiewamy takich zachowań. Mądry ojciec, któremu córka proponuje : “tato, ożeń się ze mną, a mamę zostawimy, bo jest nam do niczego niepotrzebna” na pewno nie powinien się z tego śmiać. Powinien podkreślić jak bardzo  córka jest dla niego ważna, ale jednocześnie bardzo istotną kwestią jest to, żeby powiedział córce, że on ma już żonę, tą żoną jest mama, i ta sytuacja się nie zmieni. Podobnie jest w przypadku “zakochanego” w mamie chłopca – on też musi dostać sygnał od matki, że “nawet jeżeli bardzo ci się podobam, to kochasz mnie tylko jak mamę, a moim mężem jest tata”.

Bardzo Cię kocham i to się nie zmieni

Takie sytuacje zdarzają się często i w sytuacji prawidłowej nie wyśmiewamy dziecka, ale nie ignorujemy tych zachowań. Podkreślamy jak bardzo dziecko jest kochane ale, że ta konkretna rodzina jest tak ustalona, że możliwości zmiany nie ma.

Uwaga, problem!

Oczywiście, zdarzają się sytuacje patologiczne. Możemy mieć tutaj do czynienia z sytuacją taką, kiedy rodzice stają się uwodzący wobec dzieci. W mojej praktyce spotykam się na konsultacjach z matkami  zaniepokojonymi zachowaniami swoich 9-10-letnich synów, którzy się zachowują wobec nich jak mężczyźni. Zwykle zbierając wywiad odkrywam, że mama w jakiś sposób dostarcza synowi  motywację do takich zachowa. Jakie najczęściej są to motywacje?

Dziecko w łóżku rodziców

Jest bardzo wiele matek  8-9-10 latków, które  śpią  ze swoim synem porzucając niejako swojego męża. Są też takie, które zasypiają  z synem, a dopiero gdy dziecko zaśnie wracają do sypialni małżeńskiej. To nie jest prawidłowa sytuacja!!! Chłopiec, z którym mama zasypia może sobie wyobrażać, że to jest sytuacja preferowania go jako mężczyzny w tej rodzinie. Należy pamiętać o tym, że to może wywoływać różne fantazje, nawet jeżeli jest to sytuacja niewinna – a w 99% te sytuacje są naprawdę niewinne.

To nie jest tak, że ta matka, o której powiedziałam seksualizuje swojego syna w sposób zamierzony. Najczęściej to jest tak, że ona robi to z potrzeby matczynej miłości, bo  się np. martwi, że  synek ma koszmary  lub boi się ciemności – więc czyta mu książeczkę, potem zasypia z nim. Dla syna jest to sygnał, że “jestem ważniejszy od taty w tym związku”. Stąd mogą pojawiać się takie zachowania rywalizacyjne.

Takie zachowania wymagają jakiejś zmiany w rodzinie.

Z dziewczynkami też może być podobnie. Jeżeli dziewczynka widzi, że tata “kocha ją bardziej niż mamę“, lub, że nie odnosi się do mamy w sposób prawidłowy, nie jest dla niej wystarczająco czuły, dobry; jeżeli dziewczynka widzi, że rodzice się kłócą, a tata chętniej wtedy rozmawia z córką, to nawet jeśli to wszystko jest niewinne – bo sytuacje, że jest w tym jakiś kontekst seksualny są rzadkie, buduje w dziecku spaczony obraz  sytuacji.

Najczęściej jest tak, że ze względu na jakieś problemy emocjonalne w rodzinie, kłótnie między rodzicami, któreś z rodziców jakby ucieka w stronę tej miłości do dziecka, które może odebrać to jako próbę zmiany modelu rodziny.

To jest bardzo nieprawidłowe, należy tutaj nad tym pracować terapeutycznie, dlatego że ten właśnie okres, kiedy dzieci zwracają uwagę na rodziców w sensie seksualnym, to jest czas kiedy się ustala matryca naszego rozwoju psychoseksualnego. To, w jaki sposób kształtuje się nasza seksualność w okresie dzieciństwa decyduje o tym, w jaki sposób będzie wyglądała nasza seksualność w życiu dorosłym.

Zobacz też: 

Seksualność dzieci 

Kalendarz rozwoju hormonalnego

Pierwsza wizyta u ginekologa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *