Serce dziecka – jak pracuje

dr n.med. – Tomasz Floriańczyk- specjalista kardiolog dziecięcy

Serce zarodka zaczyna bić około 8-9 dnia życia.

Prawidłowy rozwój serca to jedna z podstawowych obserwacji podczas ciąży

 Serce dziecka pracuje bardzo podobnie jak serce człowieka dorosłego. Począwszy od 6-7 miesiąca po narodzinach w zasadzie nie ma już istotnych różnic poza tymi dotyczącymi tylko i wyłącznie serca noworodka, małego niemowlaka, a w szczególności serca płodu, które również w tej chwili podlega ocenie.

Serce dziecka - jak pracuje, w jakim rytmie bije, jak się rozwija

Serce płodu jest bardzo dokładnie badane podczas badań USG. Wspólczesna technologia medyczna daje możłiwośc wychwycenia patologii bardzo wcześnie, a nawet usunięcia niektórych wad jeszcze w organizmie matki.

Rozwój serca w życiu płodowym

Serce płodu zaczyna bić około 8-9 dnia życia. Potem serce powoli się  rozwija, tworzą się jamy serca, naczynia sercowe. Jest to bardzo skomplikowany, powolny, ale ustawiczny proces. Wszelkie czynniki, które mogą zadziałać w czasie życia płodowego mogą doprowadzać do powstawania wrodzonych chorób serca. Na szczególną uwagę zasługuje funkcjonowanie serca dziecka w okresie płodowym. Obserwujemy wtedy w sercu struktury, które u dziecka muszą występować, a które później, po urodzeniu – powinny zaniknąć lub przekształcić się.

Mowa tu o  np. drożnym otworze owalnym czyli dziurce w przegrodzie międzyprzedsionkowej, czy też drożnym przewodzie tętniczym czyli połączeniu między aortą a tętnicą płucną.

Jeżeli te struktury nie występują w życiu płodowym, lub są szczątkowe może to prowadzić wtórnie do rozwoju innych, ciężkich wad wrodzonych serca.

Serce po porodzie

Wielkim wydarzeniem w funkcjonowaniu układu krążenia dziecka jest poród. Rozpoczyna się wtedy wymiana gazowa, dochodzi do zmian ciśnienia w krążeniu płucnym, do spadku oporów naczyniowych i od tego momentu w zasadzie serce dziecka nagle zaczyna pracować tak, jak serce człowieka dorosłego. Wszelkie pozostałości z życia płodowego powinny samoistnie zamykać się i przekształcać w ciągu pierwszych kilku dni, kilku tygodni życia.

Funkcjonowanie układu krążenia

Jeśli chodzi o różnice w samym funkcjonowaniu układu krążenia to układ krążenia małego dziecka różni się tym od układu krążenia dorosłego człowieka, że serce małego dziecka bije znacznie szybciej.

O ile serce człowieka dorosłego bije z częstością około 60-72 uderzeń na minutę, o tyle serce  noworodka to około 140 uderzeń na minutę. Im dziecko jest starsze, tym ten rytm serca ulega spowolnieniu, odwrotnie niż ciśnienie tętnicze. Ciśnienie tętnicze u noworodka jest niskie i wynosi ok. 70/40 milimetrów słupa rtęci i w miarę rozwoju wzrasta do wartości takich, jakie uzyskujemy w czasie dorosłości.

Zobacz też:

Zawały u dzieci

Prawidłowe tętno i temperatura noworodka. Ile śpi dziecko?

Ile noworodek powinien jeść

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *