Serce jednokomorowe u dziecka

dr n. med. Tomasz Floriańczyk – specjalista kardiolog dziecięcy

Serce jednokomorowe ma nieprawidłowo rozwiniętą jedną z komór

Prawidłowe serce składa się z dwóch przedsionków i dwóch komór. Komora lewa odpowiedzialna jest za tłoczenie krwi do krążenia systemowego, a komora prawa – za tłoczenie krwi do krążenia płucnego. Serce jednokomorowe to serce, w którym jedna z komór nie uległa prawidłowemu rozwojowi. Czyli jest to serce, w którym mamy jedną dużą, dominującą komorę i drugą komorę w formie szczątkowej lub w znacznym stopniu niedorozwiniętą. Niemniej jednak taka niedorozwinięta komora nie pełni prawidłowo swojej funkcji lub nie pełni jej w ogóle. Wtedy za tłoczenie krwi do obu układów –  systemowego i płucnego, odpowiedzialna jest najczęściej jedna, pojedyncza komora.

Serce jednokomorowe może powodować sinicę.

Serce jednokomorowe jest ciężką wadą serca, której towarzyszą jeszcze inne nieprawidłowości w funkcjonowaniu całego układu krążenia. Wada ta przeważnie ujawnia się w pierwszych dniach lub tygodniach życia dziecka.

Poważna wada

Oczywiście serce jednokomorowe to serce, w którym mamy do czynienia nie tylko z niedorozwojem jednej komory. To jest serce  z szeregiem innych nieprawidłowości: ubytkami w przegrodach, niedorozwojem lub przerwaniem łuku aorty, zwężeniem aorty, nieprawidłową relacją naczyń,  która powoduje, że funkcjonowanie serca, oparte na jednej komorze, rzeczywiście jest w stanie zapewnić przepływ krwi do łożyska płucnego i systemowego. Jednokomorowe serce to zawsze bardzo poważna wada serca, wada której w znakomitej większości przypadków nie można skorygować kardiochirurgicznie. Dlatego pacjentom z sercem jednokomorowym najczęściej proponowane są tylko i wyłącznie różne formy leczenia paliatywnego. Polega on na tym, że kardiochirurg powoduje takie zmiany w sercu, aby funkcjonowanie dziecka na co dzień było łatwiejsze. Natomiast serce, które jest jednokomorowe, pozostanie takie do końca życia. Są to ciężkie wady serca, takie, które najczęściej objawiają się już w okresie wczesnonoworodkowym i wymagają pilnej interwencji kardiochirurgicznej lub leczenia interwencyjnego w pierwszych dniach życia.

 

 

Zobacz też:

Zespół Fallota – czym się charakteryzuje?

Rozrusznik serca u dziecka

Serce położone po prawej stronie ciała

Podsumowanie
Serce jednokomorowe u dziecka
Tytuł
Serce jednokomorowe u dziecka
Opis

Serce jednokomorowe charakteryzuje się tym, że jedna komora jest dominująca, a druga w zaniku lub bardzo słabo rozwinięta. Jest to bardzo poważna wada. O leczeniu serca jednokomorowego i powikłaniach związanych z tą wadą, mówi dr n. med. Tomasz Floriańczyk – specjalista kardiolog dziecięcy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *