Szczepionka przeciw grypie – skuteczność

dr Ernest Kuchar – specjalista chorób zakaźnych, specjalista medycyny sportowej, ekspert Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy

Szczepionka przeciw grypie nie może być skuteczna, bo wirus się ciągle mutuje – takie jest powszechne przekonanie. 

Proszę Państwa, to nie tak.

Skuteczność szczepionek przeciwko grypie została potwierdzona badaniami naukowymi. Oczywiście szczepionki zawierają jakiś element przewidywania, bo szczepionkę na dany sezon, która – przypomnę – zawiera trzy wirusy grypy, zabite oczywiście, przygotowuje się wcześniej, przed sezonem. W związku z tym raz trafi się lepiej, a czasem gorzej. Czasem szczepionka jest lepiej dopasowana do aktualnie grożących wirusów, które wywołują zachorowania, a czasem gorzej. Oznacza to, że skuteczność szczepienia może być raz mniejsza, raz większa.

grypa. 2 pg

Grypę wywołują trzy rodzaje ortomyksowirusów, najpopularniejsze należą do grupy B. To za ich sprawą jesienią i zimą biura, urzędy, szkoły i przedszkola świecą pustkami, bo ten wirus kocha tłoczne miejsca. Stabilność wirusów grypy zależy od temperatury. Przy temperaturze +/- 20 °C wirusy przyschnięte do powierzchni mogą przetrwać do ośmiu godzin, w 0°C – ponad miesiąc, a w lodzie wykazują niemal nieograniczoną przeżywalność. 

Czy warto się zaszczepić? Jaka jest szansa, że szczepionka nas ochroni? 

Proszę zwrócić uwagę, że grypa jest chorobą bardzo częstą. Jak przyjdzie grypa, a przychodzi co roku, to choruje nam około 10% populacji dorosłych, czyli w Polsce to są 3 miliony ludzi, a mniej więcej 40% populacji dzieci, czyli praktycznie co drugie dziecko, w związku z czym nawet środek o niepełnej skuteczności przekłada się na ogromne korzyści.

Zobrazuję to Państwu łatwo – co woleliby Państwo mieć: całą moją akademicką pensję czy 1% pensji Billa Gatesa? No widzicie, to jest prawo wielkiej liczby.

Nawet szczepionka, która w zeszłym roku nie była specjalnie dopasowana, szacowaliśmy jej skuteczność na 20% – przemnożone przez ogromną liczbę zachorowań oznaczałoby, że gdybyśmy ją zastosowali u znacznej liczby Polaków, to uniknęlibyśmy znacznej liczby zachorowań. Nawet jeśli szczepionka w danym sezonie nie jest zbyt dobrze dopasowana, to i tak ma sens.

Zobacz też:

Żółtaczka u noworodka – pochodzenie, objawy, leczenie

Ospa party

Grypa – możliwe powikłania u ciężarnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *