Terapia poprzez muzykę – kiedy jest skuteczna?

Marta Siepsiak – muzykoterapeutka, psycholog dziecięcy, doktorantka na Wydziale Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego

MiRT – Muzykoterapia i Rozwój Twórczy

Terapia poprzez muzykę pomaga dzieciom z zaburzeniami komunikować się z otoczeniem

Trudno jest jednoznacznie określić przy jakich zaburzeniach stosowana jest terapia poprzez muzykę. Może ona służyć do rozwiązywania niemal wszystkich problemów. W Polsce najczęściej wykorzystuje się tę formę terapii u dzieci.

Dla dzieci z zaburzeniami rozwoju jest to terapia obowiązkowa

Dzieci z zaburzeniami, we wczesnym wspomaganiu rozwoju, w przedszkolu często mają wpisaną muzykoterapię jako obowiązkową, zaleconą przez poradnię psychologiczno-pedagogiczną. Szczególnie dotyczy to dzieci cierpiących na autyzm, zespół Aspergera, porażenie mózgowe, zespół Downa oraz inne choroby genetyczne. Dzięki muzykoterapii dzieci mają szansę na komunikację z otoczeniem oraz wokalizację. Zostały przeprowadzone badania, które wykazały, że podczas muzykoterapii dzieci znacznie częściej wokalizowały – podejmowały próby mowy, niż podczas tradycyjnej terapii.

Terapia poprzez muzykę nie zdziała cudów, ale może pomóc.

Terapia poprzez muzykę jest skuteczną metodą wspomagającą leczenie różnych zaburzeń u dzieci i dorosłych. Mogą w niej brać udział również osoby z niedosłuchem, które “słyszą” muzykę poprzez odbieranie drgań i wibracji dźwięków.

Terapia obiecująca

Muzykoterapia nie uczyni cudów ani nie naprawi pewnych rzeczy całkowicie, ale ma obecnie status terapii obiecującej. Istnieją badania dowodzące, że w pewnych obszarach jest skuteczna np. przy pomijaniu jednostronnym czy podczas rehabilitacji ruchowej. Powszechnie wiadomo, że podczas terapii dzieci więcej mówią, jednak cały czas przeprowadzane są badania, które mają na celu sprawdzić w jakich konkretnych warunkach muzykoterapia działa, a w jakich nie.

Przeciwwskazania do muzykoterapii

Uważa się, że padaczka muzykogenna jest przeciwwskazaniem do muzykoterapii. I chociaż osobiście nigdy nie spotkałam się z takim przypadkiem, każdy terapeuta powinien mieć to na uwadze. Wszystkie rodzaje padaczki charakteryzują się tym, że różnego rodzaju impulsy mogą wywołać napad, dlatego dobrze jest dostać od rodzica informacje na temat tego, co dziecko może, a czego nie powinno robić. Jednak zazwyczaj przed pierwszymi zajęciami ma miejsce wywiad, podczas którego terapeuta dowiaduje się najważniejszych rzeczy o pacjencie.

Trening słuchowy także dla niesłyszących

Osoby niesłyszące również mogą brać udział w muzykoterapii, gdyż potrafią odbierać drgania np. powierzchni pudła rezonansowego czy różnych innych instrumentów. Dzieci z niedosłuchem często biorą udział w terapii i jest to dla nich forma treningu słuchowego. Dla takich osób bardzo ważne jest, aby nauczyć się, który dźwięk jest niższy, a który wyższy, odróżniać jeden dźwięk od dwóch, rozpoznawać miejsce z którego dochodzi dźwięk. W takiej sytuacji muzykoterapia jest ukierunkowana na rozwój percepcji słuchowej. Chociaż nie tylko. Może także dawać motywację do działania, przestrzeń do spełnienia się czy być okazją do interakcji z ludźmi.

Zobacz też:

Wpływ muzyki na rozwój płodu

Jąkanie można usunąć

Mutyzm – objawy i przyczyny

Podsumowanie
Muzykoterapia - kiedy jest skuteczna?
Tytuł
Muzykoterapia - kiedy jest skuteczna?
Opis

Terapia poprzez muzykę może pomóc dziecku z zaburzeniami rozwoju w nawiązaniu kontaktu z otoczeniem, albo np. zmotywować je do działania. Marta Siepsiak – muzykoterapeutka, psycholog dziecięcy, doktorantka na Wydziale Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego, mówi kiedy stosuje się muzykoterapię i jakie ma działanie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *