Wcześniactwo – czy jest groźne dla dziecka?

lek. med. Katarzyna Kołodziejczyk-Klimek – specjalista rehabilitacji medycznej

Fundacja Kolorowy Świat 

Wcześniactwo nie jest chorobą, ale wyzwaniem dla rodziców

Nie powinniśmy zastanawiać się na jakie problemy narażone jest dziecko przedwcześnie urodzone. Aczkolwiek tych problemów na pewno jest dużo. Istotne jednak jest to, żeby matka, po powrocie do domu po porodzie przedwczesnym, potrafiła swoje dziecko traktować jak dziecko zdrowe. Najczęściej nie jest to powrót do domu po 2-3 dobach, ale dopiero po 3-4 miesiącach, kiedy dziecko osiąga już prawidłową wagę, kiedy osiąga przynajmniej wiek porodu, ten moment, kiedy rzeczywiście przyszłoby na świat.

Wcześniactwo dziecka to szczególna sytuacja. Mama jest na pewno zmęczona, przerażona ilością interwencji, które działy się u jej dziecka przez te miesiące. Ale dobrze by było, gdyby potrafiła traktować to dziecko jak normalne, zdrowo urodzone. Oczywiście trzeba sobie zdawać sprawę z pewnych zagrożeń, ale należy dać jej szansę zapewnienia mu po prostu odpowiedniej ilości snu, pokarmu i – co najważniejsze – miłości.

Wcześniactwo nie jest chorobą.

Choć wcześniactwo dziecka może być trudna, ważne jest by mama wcześniaka traktowała malucha jak normalnie urodzone, zdrowe dziecko. Taki noworodek, jak każdy inny potrzebuje przede wszystkim dużo miłości.

Wsparcie dla rodziców

Matkę wcześniaka trzeba wesprzeć. Poza kartą informacyjną i całym spisem konsultacji, które dziecko powinno odbyć, należy zwrócić uwagę, czy coś złego się nie dzieje. Należy także  wskazać miejsce, w którym wszystkie te konsultacje mogą się w odpowiednim czasie odbywać. Dobrze by było, gdyby rodzice wcześniaka mieli miejsce, do którego mogliby się udać, żeby wyjaśnić wszelkie niepokoje związane rozwojem fizycznym czy psychicznym malucha. Zespół specjalistów w porę wychwyciłby te problemy, którymi po prostu trzeba się zająć. Chcemy oferować terapię ruchową, fizjoterapię metodami neurofizjologicznymi, konsultacje psychologa i logopedy oraz, jeśli będzie taka potrzeba, to również terapię u tych specjalistów.

Ostrożnie z intensywną rehabilitacją wcześniaka

Te 4 miesiące to czas, kiedy, jeśli rozpoznajemy jakieś problemy, mamy możliwość pokierowania dziecka, bądź do naszego ośrodka na oddział dzienny, gdzie będzie poddawane koniecznej terapii, bądź skierowania go do innego ośrodka, np. jeżeli matka jest z innego miasta. Nie upieramy się przy konkretnym ośrodku, ale chcemy, żeby rodzice wiedzieli, że taka terapia jest dziecku potrzebna. Niestety wśród niektórych rodziców panuje przekonanie, że wcześniak na pewno będzie wymagał systematycznej, kompleksowej, intensywnej rehabilitacji. A tak nie jest. Zbyt wcześnie wprowadzona rehabilitacja, czyli stymulowanie dziecka bez istotnej potrzeby, może wręcz zadziałać szkodliwie na jego rozwój.

Opieka rozwojowa

Natomiast taka opieka rozwojowa, jak to się czasem mówi, jest bardzo dobra i skuteczna. Chodzi o przyglądanie się rozwojowi, udzielanie rodzicom wskazówek pielęgnacyjnych: jak mają nosić, tulić, kąpać, przewijać dziecko, żeby nie popełnić pewnych błędów, które mogą mieć wpływ na jego późniejszy rozwój psychoruchowy dziecka. Nie chciałabym, żeby rodzice wcześniaka byli przekonani, że u ich dziecka na pewno wystąpi jakieś powikłanie, czy deficyt, na pewno konieczna będzie intensywna rehabilitacja. Oczywiście brali to pod uwagę, nie bali się tego, natomiast żeby było to wyważone i wprowadzone wtedy, kiedy jest naprawdę niezbędne.

Zobacz też:

Zespół zaburzeń oddychania u noworodków

Żółtaczka u noworodków – pochodzenie, objawy, leczenie

Płuca dziecka  – jak się rozwijają?

Podsumowanie
Wcześniactwo - czy jest groźne dla dziecka?
Tytuł
Wcześniactwo - czy jest groźne dla dziecka?
Opis

Dziecko urodzone przedwcześnie narażone jest na różne problemy, jednak rodzice wcześniaka nie powinni ciągle o tym myśleć. Najważniejsze jest to, by po powrocie z maluchem do domu, traktowali go jak zdrowe dziecko. Jak sobie radzić, gdy urodzi nam się wcześniak mówi lek. med. Katarzyna Kołodziejczyk-Klimek – specjalista rehabilitacji medycznej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *