Wpływ muzyki na rozwój płodu

Marta Siepsiak – muzykoterapeutka, psycholog dziecięcy, doktorantka na Wydziale Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego

MiRT – Muzykoterapia i Rozwój Twórczy

Wpływ muzyki na rozwój płodu jest krótkotrwały

Teoria zakładająca, że słuchanie muzyki, szczególnie Mozarta, podczas ciąży wpływa pozytywnie na iloraz inteligencji dziecka, jest wprawdzie bardzo popularna, ale nie ma nic wspólnego z rzeczywistością. “Efekt Mozarta” (“nieznaczna poprawa zdolności przestrzennych i inteligencji ogólnej wywołana słuchaniem utworów muzyki barokowej i klasycznej, zwłaszcza Wolfganga Amadeusza Mozarta” za: Wikipedia) już dawno zastał uznany za mit. Pojęcie to pojawiło się nawet w popularnej książce „50 mitów psychologii”. Efekt, który uzyskano podczas badań faktycznie istnieje, ale jest krótkotrwały. Utrzymuje się mniej więcej około godziny. Wpływ muzyki na rozwój płodu również utrzymuje się bardzo krótko.

Wpływ muzyki na rozwój płodu jest krótkotrwały.

Wpływ muzyki na rozwój płodu nie został dotychczas udowodniony. Wiadomo jednak, że jeśli kobieta w ciąży słucha muzyki, którą lubi, jest odprężona i spokojniejsza, ponieważ to ją relaksuje. A jej stan ma wtedy niewątpliwie pozytywny wpływ na dziecko.

Muzyka powoduje, że kobieta w ciąży się relaksuje

Uczestnikom przeprowadzonych badań zwiększyła się inteligencja w obszarze przetwarzania wzrokowo-przestrzennego, wynik ten jednak nie jest zaskakujący. Muzyka aktywizująca sprawia bowiem, że jesteśmy bardziej skupieni i w związku z tym nasz mózg lepiej funkcjonuje. Nie istnieją jednak dowody na to, że muzyka wpływa na nasz iloraz inteligencji, powoduje, że jesteśmy mądrzejsi. Gdyby istniała taka zależność, to wszyscy muzycy byliby znacznie bardziej inteligentni niż reszta społeczeństwa, a raczej tak nie jest. Niezależnie od tego czy dziecko w łonie matki słyszy czy nie, puszczanie muzyki nie poprawi jego inteligencji. Jednak jeżeli kobieta w ciąży słucha muzyki, którą lubi sprawia to, że jest odprężona i spokojniejsza, co ma pozytywny wpływ na dziecko. Spokój matki jest znacznie ważniejszy niż przytykanie słuchawek do brzucha, żeby dziecko mogło usłyszeć muzykę, ponieważ nic nie wskazuje na to, że ma to jakiekolwiek znaczenie dla jego inteligencji. Jedyny czynnik, który może mieć na nią wpływ, to późniejsze ukierunkowanie dziecka podczas jego rozwoju.

 

 

Zobacz też:

Rozwijanie sprawności manualnej u dziecka

Mutyzm wybiórczy – czym się charakteryzuje?

Samodzielne dziecko – co robić, żeby takie było?

Podsumowanie
Wpływ muzyki na rozwój płodu
Tytuł
Wpływ muzyki na rozwój płodu
Opis

Efekt Mozarta jest przereklamowany. Nie ma tak naprawdę badań, które by udowadniały, że słuchanie muzyki klasycznej podczas ciąży powoduje wzrost ilorazu inteligencji u dziecka. Marta Siepsiak - muzykoterapeutka, psycholog dziecięcy, doktorantka na Wydziale Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego, mówi o wpływie muzyki na rozwój płodu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *