Ząb mleczny się rusza – wyrwać czy zostawić?

lek. med. Renata Szostek – stomatolog

Ząb mleczny najpierw się długo się rusza, potem dopiero wypada.

Nie każdy rozchwiany ząb mleczny trzeba od razu wyrwać.

Ząb mleczny, który zaczyna się chwiać nie od razu wypada, bowiem wymiana mleczaków na stałe zęby to długi proces. Czasami dziecko może funkcjonować z takim ruszającym się zębem nawet wiele tygodni. Nie trzeba od razu go wyrywać lub szukać pomocy u dentysty. Wszystko zależy od tego, czy taki ząb mleczny powoduje jakieś dolegliwości, czy nie. U każdego dziecka jest inaczej.

Ząb mleczny sie rusza

Ząb mleczny zanim wypadnie, długo się rusza. Często dzieci same potrafią sobie taki ząb wyrwać, ale kiedy boli, dziecko ma trudności z gryzieniem, trzeba pójść do dentysty.

Gdy ząb wisi na włosku

Ból zęba, również mlecznego, jest bardzo nieprzyjemny, ale dzieci są często dużo bardziej odporne na ból niż dorośli. Czasami w zabawie potrafią nawet o nim zapomnieć, ale też zdarza się, że przychodzą do rodziców i mówią, że je ten ruszający się ząb mleczny boli, że nie mogą gryźć. Wtedy warto go usunąć. Można to zrobić samemu, albo pójść do dentysty. Bardzo często dzieci same sobie świetnie z tym radzą. Potrafią tak rozruszać ten ząb mleczny, że właściwie wisi już tylko na fragmentach tkanki i wystarczy lekko pociągnąć, aby go wyrwać. Albo przychodzą z zębem w ręku, żeby się pochwalić, że im wypadł. Jeżeli ząb wypada w domu, należy opatrzyć zębodół sterylnym gazikiem – dziecko ma zagryźć gazik i trzymać go około pół godziny, następuje wówczas zatamowanie krwawienia.

Uwaga na zapalenie i zgorzele miazgi

Jeśli ząb mleczny, który się rusza boli, ale jest słabo rozchwiany, lepiej zaprowadzić dziecko do dentysty. Lekarz musi najpierw ząb znieczulić i usuwa go prawie w ten sam sposób, jak dorosłemu. Warto też pamiętać, że zęby mleczne mogą się psuć i boleć, nie zależenie od tego, czy się już ruszają. Najczęstsze dolegliwości, które powodują ból, to ostre, przewlekłe zapalenie miazgi lub zgorzele miazgi. Ból zęba jest wówczas dotkliwy, boli w nocy, dziecko nie potrafi o nim zapomnieć. W takim wypadku można doraźnie podać doustne leki przeciwbólowe, ale nie wolno tego lekceważyć i zawsze należy skorzystać z pomocy stomatologa.

Zobacz też:

Rozwój uzębienia u dzieci – kalendarium

Zęby mleczne i próchnica – czy to możliwe?

Pierwsze mycie zębów – czyszczenie dziąseł niemowlaka

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *