Zakażenie dróg moczowych – objawy

dr Jan Karol Wolski – urolog,

Klinika Leczenia Niepłodności Novum

Zakażenie dróg moczowych boli

Jeśli dziecko płacze, zwłaszcza przy oddawaniu moczu, albo nie chce siusiać, to możemy podejrzewać infekcję w drogach moczowych. 

W przypadku podejrzenia, że nasze dziecko ma infekcję układu moczowego, możemy zastosować już w domu pierwsze środki, które przede wszystkim złagodzą objawy: ból i gorączkę – choć może nie do końca usuną przyczyny.

Bakteryjne zapalenie dróg moczowych 

W przypadku bakteryjnego zapalenia dróg moczowych pierwszym wyborem jest antybiotyk. Można zastosować środki, które złagodzą objawy bólu, objawy dyzuryczne (trudności w oddawaniu moczu) czyli te pochodzące z dolnych dróg moczowych, pieczenie, także gorączkę.

Jak przebiega infekcja? 

Bardzo łatwo zorientować się, że nasze dziecko ma właśnie infekcję układu moczowego, ponieważ z reguły ta infekcja przebiega z objawami burzliwymi, które łatwo zauważyć. Są to więc:

  • częste chodzenie do toalety,
  • charakterystyczne przykucanie,
  • łapanie się za krocze,
  • płacz przy oddawaniu moczu,
  • wspomniana wcześniej gorączka.

Jak działać?

Nie należy lekceważyć tych objawów. Po włączeniu doraźnych środków zaradczych czy pomocniczych należy udać się do lekarza po to, żeby pobrać próbkę moczu do badania, ale także żeby zbadać całego człowieka, ponieważ nie tylko zakażenia układu moczowego mogą powodować tego typu objawy. Takie objawy może powodować np. kamica dróg moczowych czy też zapalenie wyrostka robaczkowego.

drogi moczowe

Układ moczowy składa się z nerek, moczowodów, pęcherza moczowego i cewki moczowej. Jego funkcją jest wytwarzanie i wydalanie moczu z organizmu, czyli usuwanie zbędnych produktów przemiany materii. Nerki filtrują krew i wytwarzany mocz, który odprowadzony moczowodami trafia do pęcherza moczowego skąd wydalany jest przez cewkę moczową.

Przyczyny zakażenia dróg moczowych

Zakażenie układu moczowego powodują mnożące się w nim drobnoustroje, najczęściej jest to bakteria Escherichia coli znana jako pałeczka kałowa. Bakteria przenoszona jest z odbytu, a zapobiec temu można dbając o higienę i w odpowiedni sposób używając papieru toaletowego.

Najczęstsze zakażenia dróg moczowych

Najczęstszą postacią infekcji dróg moczowych jest zapalenie pęcherza moczowego.

Poważniejszą chorobą jest odmiedniczkowe zapalenie nerek, spowodowane wniknięciem bakterii przez moczowód.

Innym rodzajem infekcji jest bakteriomocz bezobjawowy, który – jak sama nazwa wskazuje – nie daje ostrych objawów, choć drogi moczowe nie są jałowe.

Zakażenie układu moczowego częściej notowane jest u dziewczynek ze względu na krótszą niż u chłopców cewkę moczową oraz stosunkowo niewielką odległość pomiędzy odbytem a ujściem cewki moczowej.

 

Zobacz też: 

Stan zapalny prącia

Ostra moszna

Skala Apgar

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *