Zapalenie krtani – przyczyny, postępowanie

Prof. dr hab. n. med. Henryk Skarżyński – otolaryngolog, audiolog, foniatra; dyrektor Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu

Instytut Fizjologii i Patologii Słuchu

Zapalenie krtani może mieć różne przyczyny

Objawy zapalenia krtani to przede wszystkim chrypka, szczekający kaszel  i ból podczas mówienia

Zapalenie krtani najczęściej powodują infekcje wirusoweChoroba może atakować różne części krtani: nagłośnię, podgłośnię, struny głosowe. Zapalenie nagłośni będzie objawiało się dość silnym bólem. Zapalenie strun głosowych z kolei szybko objawia się zaburzeniami głosu, chrypką. Zapalenie podgłośniowe natomiast, czyli zlokalizowane w miejscu, gdzie śluzówka – wyściółka między krtanią i tchawicą – jest najbardziej wrażliwa, szybko może prowadzić do duszności.

Suche powietrze – przyczyna podrażnień krtani

Do podrażnień krtani najczęściej dochodzi wtedy, kiedy oddychamy suchym powietrzem i mamy wrodzoną skłonność do reagowania na czynniki alergizujące. U małych dzieci często nie można jeszcze ustalić, czy są  alergikami, ale już ten suchy, szczekający kaszel sugeruje nieprawidłową reakcję na wysuszone powietrze. Do takiej reakcji może dojść wtedy, kiedy dziecko czy osoba dorosła przebywa w pomieszczeniu, gdzie powietrze jest wysuszone. Ale dzieje się tak również wtedy, gdy znajdujemy się w normalnym mieszkaniu, ale oddychamy przez usta, a nie przez nos, w którym powietrze się nawilża, ogrzewa, oczyszcza, i dzięki temu nie drażni krtani. Jeżeli bowiem powietrze się nie oczyści, nie nawilży i nie ogrzeje w nosie, wtedy drażni krtań, wejście do krtani, a następnie tchawicę i oskrzela. Prowadzi to do schodzenia infekcji na dolne drogi oddechowe. Postępowaniem z wyboru jest nawilżenie.

Zapalenie krtani może objawiajć się chrypką.

Zapalenie krtani może mieć różne przyczyny. W zależności od tego, czy rozwinie się w nagłośni, podgłośni czy w strunach głosowych, może objawiać się silnym bólem, zaburzeniami głosu, suchym kaszlem, dusznościami.

Nawilżać i wietrzyć

Tym, co każdy może zrobić, a w co rodzice często nie chcą uwierzyć, jest otworzenie okna lub wyjście z dzieckiem na dwór, nawet jak jest mróz.  Często zdarza się się, że szczekający, duszący kaszel dziecka budzi rodziców, więc rano pakują się i jadą do szpitala. Ale po drodze przejdą na przykład przez park czy kawałek na terenie szpitala, gdzie powietrze jest chłodne, nawilżone, i dziecko wchodzi do gabinetu i już prawie nie kaszle. To jest efekt zmiany wilgotności oraz temperatury powietrza, które przestaje być takie drażniące. Stąd nawilżenie i napojenie dziecka oraz przewietrzenie mieszkania to czynności, które można i zawsze należy wykonać.

Inhalator i mokry ręcznik

Jeżeli u dziecka te zmiany podgłośniowe nawracają, a często tak dzieje się w pierwszych latach życia, wtedy rodzice dowiadują się od nas, że warto mieć w domu inhalator oraz,, że w pomieszczeniu, w którym dziecko śpi, powinna być odpowiednia wilgotność. Radzimy na przykład, żeby przy łóżku, za jego główką, czy na kaloryferze w pokoju, powiesić mokrą pieluchę tetrową albo jakiś inny materiał, np. ręcznik, który zmoczymy i parująca z niego woda będzie nawilżać powietrze.

Świeże powietrze

Dobrą praktyką jest regularne wietrzenie pomieszczenia, w którym dziecko śpi, po to, żeby powietrze nie było suche. Dziecko, oddychając wysuszonym powietrzem wysusza sobie śluzówki nosa, a potem zaczyna otwierać usta i oddychać przez usta. W ten sposób drażni migdałki, podniebienne, i wysusza śluzówki, co z kolei prowadzi do zapalenia gardła, a następnie powoduje zapalenie krtani.

Zobacz też:

Zapalenie oskrzeli – przebieg i postępowanie

Smog a układ oddechowy

Zespół zaburzeń oddychania u noworodków

Podsumowanie
Zapalenie krtani - objawy, postępowanie
Tytuł
Zapalenie krtani - objawy, postępowanie
Opis

Przyczyną zapalenia krtani są przeważnie infekcje wirusowe. Do najczęstszych objawów choroby należą: silny ból, suchy kaszel, zaburzenia głosu, duszności. Krtani nie służy przesuszone powietrze, warto więc pamiętać, by wietrzyć i nawilżać pomieszczenia, w których dziecko najczęściej przebywa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *