Zapalenie wyrostka robaczkowego – objawy

dr Ernest Kuchar – specjalista chorób zakaźnych, specjalista medycyny sportowej, ordynator Kliniki Pediatrii z Oddziałem Obserwacyjnym Publicznego Dziecięcego Szpitala Klinicznego WUM

Ostre zapalenie wyrostka robaczkowego wymaga pilnej interwencji chirurga. 

Podstawowym objawem jest silny ból w dole brzucha, po jego prawej stronie.

Ostre zapalenie wyrostka robaczkowego jest tak nazywaną chorobą chirurgiczną. Co to znaczy? Znaczy to, że leczenie go polega na zabiegu chirurgicznym usunięcia wyrostka i tym zajmują się oczywiście chirurdzy.

Objawy ostrego zapalenia wyrostka robaczkowego

Kiedy możemy podejrzewać zapalenie wyrostka robaczkowego? Przede wszystkim – najważniejszym objawem jest ból brzucha.

Oczywiście wiadomo, że bóle brzucha są częstym objawem u dzieci, ale gdy ból brzucha jest bardzo silny, towarzyszy mu gorączka, dziecko w ogóle nie chce jeść, a sam brzuch zamiast miękki jest napięty, ponieważ odruchowo dochodzi do wystąpienia objawów otrzewnowych, to wtedy należy skorzystać jak najszybciej z porady chirurga, który potwierdzi bądź wykluczy zapalenie wyrostka robaczkowego.

Ślepa kiszka – wyrostek robaczkowy

Wyrostek robaczkowy to wyposażony w grudki limfatyczne fragment jelita grubego, pełniący funkcje “filtra” dla bakterii w układzie pokarmowym – jego rolę ustalono dopiero niedawno. Wyrostek pełni więc ważną rolę w funkcjonowaniu układu odpornościowego człowieka, będąc magazynem “pożytecznych” bakterii oraz wytwarzając krwinki białe, chroniące organizm przed szkodliwymi wirusami i bakteriami. zapalenie wyrostkaMa kształt ślepo zakończonej cewki długości najczęściej 8–10 cm, czasem dłuższej, lecz nigdy nie przekraczającej 20 centymetrów.

Położenie wyrostka robaczkowego

Generalnie wyrostek umieszczony jest w prawej dolnej części brzucha, ale dokładne umiejscowienie jest sprawą osobniczą. Najczęściej wyrostek układa się między pętlami jelitowymi. Wyjątkowo, w przypadku

Położenie i rozmiar wyrostka robaczkowego jest bardzo indywidualną sprawa. Jednak ból w prawej dolnej części brzucha może świadczyć o ostrej infekcji.

Położenie i rozmiar wyrostka robaczkowego są bardzo indywidualną sprawą. Jednak ból w prawej dolnej części brzucha może świadczyć o ostrej infekcji.

odwrotnego ułożenia trzewi albo malrotacji jelit, wyrostek znajduje się w okolicy lewego dołu biodrowego. Błona śluzowa wyrostka pokryta jest nabłonkiem walcowatym jednowarstwowym i posiada gruczoły jelitowe oraz liczne skupiska tkanki limfatycznej w postaci grudek chłonnych oraz silnie rozwiniętą warstwę mięśniową.

Przyczyny i przebieg ostrego zapalenia wyrostka 

Ostre zapalenie wyrostka robaczkowego to infekcja wywołana niedrożnością jego światła. Przyczyną choroby może być także zakażenie bakteriami pochodzącymi z przewodu pokarmowego lub zatkanie światła zawartością jelita. W miarę rozwoju infekcji wyrostek staje się obrzęknięty i stopniowo wypełnia się ropą.

U małych dzieci rozpoznanie zapalenia wyrostka bywa trudne, bo wiele chorób daje ostry ból brzucha. W takim wypadku diagnozę wspomaga się badaniami USG lub tomografią, a także przez ocenę morfologii krwi – w przypadku zapalenia wyrostka stwierdza się zwiększoną ilość białych krwinek, a badania obrazowe mogą ujawnić cechy zapalenia wyrostka.

Możliwe powikłania zapalenia wyrostka robaczkowego

Najczęstsze i niebezpieczne powikłanie to perforacja wyrostka – dochodzi do niej w drugiej lub trzeciej dobie choroby. Kolejne powikłanie to rozlane zapalenie otrzewnej – w takiej sytuacji pacjent odczuwa bolesność pod wpływem ucisku na całej powierzchni powłok brzucha, a badający lekarz wyczuwa w prawym dole biodrowym nieruchomy przy oddychaniu guz.
Kolejnym możliwym powikłaniem jest ropień okołowyrostkowy, czyli skupisko ropy, bakterii i częściowo lub całkowicie zniszczonych tkanek odgraniczone od struktur jamy brzusznej torebką łącznotkankową. Tworzeniu się ropnia towarzyszy temperatura 39-40°C.

Zobacz też: 

Neuroinfekcje 

Zapalenie opon mózgowych 

Badania obowiązkowe i nieobowiązkowe noworodków

Synechia

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *