Zawały serca u dzieci

dr n. med. Tomasz Floriańczyk – specjalista kardiolog dziecięcy

Zawały serca u dzieci to rzadkość, ale jednak zjawisko nie niemożliwe.

Na zawał narażone są dzieci z wadami wrodzonymi tętnic wieńcowych.

Zawały serca i choroba niedokrwienna serca to domena kardiologii dorosłych. U dzieci jest to absolutna kazuistyka. Zawały serca występują u dzieci bardzo rzadko.

Miażdżyca tętnic 

miazdzyca-u-dziecka

Tętnice wieńcowe doprowadzają krew do mięśnia sercowego i stanowią pierwsze odgałęzienia aorty wstępującej. W dużym skrócie można powiedzieć, że lewa tętnica wieńcowa unaczynia mięsień lewego przedsionka, komory oraz większą cześć przegrody międzykomorowej, natomiast prawa doprowadza krew do mięśniówki prawego przedsionka i komory oraz do 1/3 przegrody międzykomorowej.

Zawał serca kojarzy się z chorobą wieńcową i z miażdżycą tętnic, czyli odkładaniem się blaszek miażdżycowych na skutek nieprawidłowego metabolizmu lipidowego, nadużywania pewnych używek, nikotyny, alkoholu. U dzieci takie zmiany anatomopatologiczne praktycznie nie występują.

Przyczyny zawałów u dzieci

Czy można jednak powiedzieć, że u dzieci zawały serca w ogóle nie występują? Nie.

Istnieją bowiem szczególne sytuacje, kiedy do zawału serca u dziecka może dojść. Przykładem są wady wrodzone tętnic wieńcowych, kiedy jedna z tętnic nie odchodzi od aorty, a od tętnicy płucnej. Wtedy nawet u niemowlęcia może dojść do zawału serca.

Kolejną sytuacją, w której możemy spodziewać się niedokrwienia mięśnia sercowego są choroby zapalne naczyń wieńcowych, z takim typowym przykładem jakim jest choroba Kawasaki, czyli zespół zapalny, który dotyczy tętnic wieńcowych i może prowadzić do wytworzenia się tętniaków tętnic wieńcowych i w konsekwencji do zaburzeń przepływu.

Zdarzają się również sytuacje, niezwykle rzadkie, pewnych genetycznie uwarunkowanych zespołów zaburzeń przemian lipidowych i wtedy może dochodzić do wytworzenia się zmian typowych dla miażdżycy tętnic, nawet u małych dzieci, ale jest to absolutna kazuistyka.

———————————————————————————————————————-

Rodzaje wad tętnic wieńcowych

Wyróżnia się 3 zasadnicze rodzaje wad tętnic : przetoki tętniczo-żylne; odejście lewej tętnicy wieńcowej od tętnicy płucnej,  co powoduje słabsze ukrwienie mięśnia sercowego; odejście prawej lub lewej tętnicy wieńcowej od przeciwległej zatoki wieńcowe, gdy prawidłowo lewa tętnica wieńcowa odchodzi od lewej zatoki wieńcowej a prawa tętnica wieńcowa od prawej.

Wrodzone przetoki tętnic wieńcowych

Wrodzone przetoki tętnic wieńcowych to rzadkie wady rozwojowe. Spowodowana tą wadą ucieczka krwi z układu tętnic wieńcowych do jam prawego serca, gdzie panuje niskie ciśnienie, może spowodować niedokrwienie serca i niewydolność lewej komory. Tą wadę wrodzoną diagnozuje się w okresie niemowlęcym lub we wczesnym dzieciństwie na podstawie ciągłego szmeru skurczowo- rozkurczowego nad sercem, bo często brak innych objawów. Wadę leczy się operacyjnie przez rozdzielenie przetoki. Chociaż medycyna zna przypadki samoistnego zamykania się przetok tętnic wieńcowych, to zaniedbanie leczenia może prowadzić w przyszłości do bakteryjnego zapalenia wsierdzia, zmian niedokrwiennych mięśnia sercowego, zaburzeń rytmu serca i niewydolności krążenia.

 

Choroba Kawasaki

Choroba Kawasaki to inaczej skórno-śluzówkowy zespół węzłów chłonnych – ostra choroba zapalna małych i średnich naczyń krwionośnych. Dla przebiegu choroby charakterystyczne jest zapalenie dużych naczyń wieńcowych z ich następowym poszerzeniem, a w konsekwencji możliwe jest powstawanie tętniaków  i niedokrwienie mięśnia sercowego. Choroba dotyka  dzieci poniżej 5. roku życia, a statystycznie najczęściej notuje się jej przypadki u półtorarocznych chłopców. Choroba Kawasaki objawia się trwającą dłużej niż pięć dni temperaturą powyżej 38 st., powiększeniem szyjnych węzłów chłonnych, obrzękiem i przekrwieniem spojówek, rumieniem na wargach, charakterystycznym zaczerwienieniem języka, wysypką, zaczerwienieniem i łuszczeniem skóry dłoni.

 

Zobacz też: 

Dziecko szybko rośnie – czy może się u niego pojawić wada serca? 

Do szpitala z dzieckiem

Serce dziecka – budowa, praca, wady serca

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *