Zęby mleczne i próchnica – czy to możliwe?

lek. med. Renata Szostek – stomatolog

Zęby mleczne, choć wydaje się to mało prawdopodobne, też może zaatakować próchnica.

Niedorozwój szkliwa i zębiny to jeden z powodów wczesnych zmian próchnicowych w mlecznych zębach.

Zęby mleczne, czyli pierwsze zęby pojawiające się między szóstym, a jedenastym miesiącem życia dziecka, teoretycznie powinny być zdrowe. Jednak nie zawsze tak jest. Czasami występuje tzw. niedorozwój szkliwa oraz zębiny, i ząb wyrzyna się już uszkodzony.

Mleczaki warto zabezpieczać

Jest to duży problem, dlatego, że dotyczy malutkich dzieci. Wiadomo, że im mniejsze dziecko, tym trudniej przeprowadzić zabiegi stomatologiczne. Zęby mleczne można lakierować, czyli stosować lakiery fluorowe, które mineralizują szkliwo oraz zabezpieczają obnażoną zębinę. Można je także lapisować, czyli impregnować azotanem srebra, dzięki czemu zmiany próchnicze cofają się. Niestety takie dzieci wcześniej niż rówieśnicy ze zdrowymi zębami po prostu je tracą.

Zęby mleczne - zapobieganie próchnicy

Coraz powszechniejsze problemy ze szkliwem wzięli pod lupę naukowcy.  Badacze z Australii ustalili, że niedorozwój szkliwa u to efekt nieprawidłowości w okresie prenatalnym, takich jak ekspozycja na ołów czy przyjmowanie przez matkę tetracykliny.

Długotrwałe karmienie butelką może zaszkodzić zębom

Drugim powodem zmian w mlecznych zębach jest próchnica butelkowa, która występuje czasami przy przedłużonym karmieniu butelką. Gdy dziecko pije z butelki, ząbki mają dłuższy kontakt z płynem, niż wtedy, gdy pije z kubeczka. Cukier zawarty w podawanym pokarmie sprawia, że mnożą się bakterie, które z kolei tworzą kwasy niszczące zęby.

Szczególnie narażone są dzieci zasypiające z butelką lub karmione w nocy.

Ich ząbki są praktycznie non stop oblepione resztkami pokarmu i może dojść do tzw. wczesnej próchnicy butelkowej. Zęby dziecka ulegają wtedy bardzo wczesnym zmianom próchnicowym – są niszczone niemal na naszych oczach. Zazwyczaj te niedorozwoje szkliwa dotyczą siekaczy, ale mogą występować też w obrębie czwórek.

“Według rozmaitych statystyk, próchnica butelkowa dotyka około 5% dzieci na całym świecie.” Źródło: dentonet.pl

Jak zapobiegać próchnicy butelkowej?

Do najważniejszych metod zapobiegania próchnicy butelkowej należą m.in: nauczenie dziecka, już w okolicach 6 miesiąca życia, picia z kubeczka, nie dopuszczanie to tego, by zasypiało z butelką, ograniczanie ilości cukru w podawanych pokarmach i napojach, a także pielęgnacja jamy ustnej. Jak tylko pojawi się pierwszy ząbek warto zacząć używać specjalnej szczoteczki i pasty dla niemowląt.

Zobacz także:

Pierwsze mycie zębów – czyszczenie dziąseł niemowlaka

Ząbkowanie u niemowląt – jak pomóc dziecku?

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *