Home > dr Daniel Kozyra – ortopeda

dr Daniel Kozyra – ortopeda

dr Daniel Kozyra 

ortopeda, 

klinika Ortopedii i Rehabilitacji Softmedlaser 

W ciągu 25 lat praktyki lekarskiej, dzięki świetnym nauczycielom i mistrzom w dziedzinie ortopedii i rehabilitacji dziecięcej, oraz dorosłych, których spotkałem na swojej drodze medycznej, zrozumiałem mechanizmy wrodzonej i nabytej dysfunkcji narządu ruchu w rozwijającym się aparacie motorycznym dzieci oraz tajniki zmian w rozwiniętym już aparacie kostno stawowo – mięśniowym, z jego tajemnicami fizyczno – chemicznymi jakim podlega dojrzały organizm. W dalszym ciągu udoskonalam umiejętność leczenia tych deformacji i zaburzeń funkcji.

Przez 20 lat prowadzenia prywatnej praktyki lekarskiej, podnosiłem swoje kwalifikacje i umiejętności diagnostyczno-lecznicze w prowadzeniu pacjentów z dysfunkcjami narządu ruchu zarówno dzieci jak i dorosłych oraz holistycznego pojmowania problemu. Można zatrzymać postępowanie zmian w rozwijającym się organizmie u dzieci i ukierunkować go na prawidłowy kierunek rozwoju, spowolnić ograniczanie funkcji z powodu postępujących zmian chorobowych, jak i wynikających z procesu starzenia się organizmu. W celu uzyskania optymalnego kierunku leczenia wyjaśniam rodzicom chorych dzieci dokładnie przyczynę deformacji i możliwości korekcji, a dorosłym przyczynę ich dolegliwości i zaburzeń funkcji oraz taktykę dalszego postępowania w celu zatrzymania procesu chorobowego i deformacji w obrębie układu kostno – stawowego.

Prywatnie zafascynowany Japonią entuzjasta wschodnich sztuk walki i tańca towarzyskiego.

 

Nie ma ortopedów dziecięcych, są tylko chirurdzy dziecięcy, którzy także zajmują się układem kostno – stawowym. To jest w zasadzie wybór lekarza czy zajmuje się dziećmi i te dzieci leczy.

Ortopedia, niestety podzieliła się teraz na bardzo wiele dyscyplin, bo – jak mówi stare przysłowie – lepiej wiedzieć wszystko o niczym niż nic o wszystkim. 

Moje losy się tak potoczyły, że od początku swojej kariery ortopedycznej zajmowałem się dziećmi. Miałem bardzo mądrych nauczycieli, a to dla lekarza jest szalenie ważne. Nauczyciel kształtuje charakter, uczy analitycznego myślenia – baza jest rzeczą najważniejszą.

Ortopeda zajmując się tylko dziećmi nabiera doświadczenia. Jak ja zaczynałem, to był to “okres zwichniętych bioder”, operowało się bardzo dużo, z przyjemnością się patrzyło jak te dzieci zaczynają chodzić.

Ortopedia dziecięca jest dużo trudniejsza niż ortopedia dorosłych, bo mamy tu wiele wad rozwojowych różnego rodzaju.  Ortopedzi dorosłych zajmują się najczęściej konkretem: ktoś “robi” endoprotezy, ktoś biodra, kolana, barki. Ortopeda dziecięcy ma do czynienia z kręgosłupem, z barkiem, z kolanem, z biodrem, z różnego rodzaju anomaliami, niedorozwojami etc.  I tutaj, poza tym, że chcemy coś zrekonstruować, to musimy wziąć jeszcze pod uwagę wzrost dziecka i ocenić jak będzie się kształtowało.  Przez nasze działanie wspomożemy prawidłowy rozwój, albo  wręcz przeciwnie – możemy doprowadzić do rąk, łokci, kolan artrogennych.

Na początku ortopeda dziecięcy buduje swoja umiejętność na tym, co ktoś napisze. Zanim zbudujemy swoja prawdę na własnych doświadczeniach to mija mnóstwo czasu.

Nie wiem czy ortopedia dziecięca pójdzie w kierunku chirurgi, czy nie – na razie widzę, że ortopedów dziecięcych jest niewielu.

 

Ireneusz_Wierzejewski

Pionierem polskiej ortopedii był Ireneusz Wierzejewski – założyciel pierwszej kliniki ortopedii w ramach Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Poznańskiego ( 1921 rok.) W 1928 założył Polskie Towarzystwo Ortopedyczne i Traumatologiczne (PTOiTR) oraz współorganizował jego pierwszy zjazd w Poznaniu. Założył również, i był redaktorem naczelnym (do 1930) czasopisma Chirurgia Narządów Ruchu i Ortopedia Polska.

Share