Adolescencja – między dzieciństwem a dorosłością

Zuzanna Butryn – psycholog

Ośrodek Psychoterapii i Coachingu Inner Garden
https://www.facebook.com/ZuzannaButrynPsycholog/

Adolescencja to trudny okres w życiu dziecka

W psychologii okres dojrzewania nazywamy adolescencją. Jest to dla dziecka bardzo trudny czas. Zaczyna się w okolicach 10-12 roku życia i wiąże się z ogromnymi zmianami.

Są to zmiany zarówno w ciele, widoczne dla dziecka, z którymi się zmaga, przepoczwarzając się w dorosłego człowieka,jak i zmiany dotyczące psychiki. Adolescencja jest czasem poszukiwania własnej tożsamości, porównywania się z rówieśnikami i określania kim się w ogóle jest. Jest to również wyjątkowo trudny okres dla rodziców, którzy bardzo często nie wiedzą jak rozmawiać z nastolatkiem. Musimy pamiętać, że jest to okres buntu – dziecko przekracza różne granice, próbuje i sprawdza, na ile może sobie pozwolić.

Adolescencja to trudny okres w życiu dziecka.

Adolescencja to czas poznawania siebie, poszukiwania własnej tożsamości, eksperymentowania. Jako rodzice powinniśmy być wyrozumiali, otwarci i empatyczni. Powinniśmy też z dzieckiem dużo rozmawiać i umieć je usłyszeć.

Być rodzicem nastolatka to wyzwanie

Nie zapominajmy także o tym, że okres adolescencji to czas, kiedy w organizmie młodego człowieka szaleją hormony. Myślę, że warto pamiętać o tym, że sami kiedyś też przez to wszystko przechodziliśmy i że wcale nie było łatwo. Bycie rodzicem nastolatka jest bardzo trudne. Musimy w jakiś sposób zrozumieć nasze dziecko. Nastolatek bardzo często stawia granice i musimy nauczyć się rozmawiać z nim z ogromnym zrozumieniem. Na przykład to, że dziecko wróci do domu o późniejszej porze lub zachowa się w zupełnie inny sposób niż dotychczas, nie jest związane z tym, że chce nam w jakiś sposób dokuczyć czy z tym, że nas nienawidzi (chociaż na pewno czasami to komunikuje), ale wiąże się z nowymi granicami, które samo sobie wyznacza oraz sprawdza kim w tym momencie jest i na ile może sobie pozwolić w relacji z rodzicami. Można powiedzieć, że okres adolescencji to czas, w którym kształtuje się nowy dorosły człowiek. To trudne dla dziecka, ponieważ jest w momencie przejścia z dzieciństwa w dorosłość, gdzieś pomiędzy byciem dzieckiem, a byciem dorosłym. Bardzo często zauważenie tej granicy i odnalezienie się w takiej sytuacji sprawia wiele trudności.

Rozmawiać i jeszcze raz rozmawiać

Rodzice powinni rozmawiać z nastolatkiem z ogromnym zrozumieniem oraz aktywnie go słuchać. Myślę, że zanim zanegujemy coś, na przykład propozycję, z którą wychodzi dziecko, kiedy np. usłyszymy: „Mamo chcę sobie zrobić tatuaż.”, albo „Chcę mieć kolczyk w pępku.”, to ważne jest, żeby porozmawiać o tym z dzieckiem, zapytać się, dlaczego akurat to mu się podoba, wejść z nim w dialog. Nie powinniśmy kategoryczne negować każdej propozycji dziecka, kiedy poszukuje ono swojej tożsamości i próbuje odnaleźć siebie. Może być na przykład członkiem jakiegoś środowiska albo subkultury i to jest to jego indywidualna cecha, coś co rozwija go w jakiś sposób, więc ważne byłoby, żeby wejść z nim w dialog i spróbować je zrozumieć.

 

 

Podsumowanie
Adolescencja - między dzieciństwem a dorosłością
Tytuł
Adolescencja - między dzieciństwem a dorosłością
Opis

Problemy wychowawcze, niechęć do nauki, szalejące hormony, eksperymentowanie z różnego rodzaju używkami, kłótliwość - o tym najczęściej mówią rodzice nastolatków. Jak się w takiej sytuacji zachowywać? Psycholog Zuzanna Butryn opowiada o tym, czym jest adolescencja i jak postępować z młodym człowiekiem w okresie dojrzewania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *