Informacja prasowa
Alergie pokarmowe i wziewne – dieta pomaga złagodzić objawy
Jeśli dziecko jest alergikiem, musimy szczególnie uważać na to, co je. Powinniśmy nie tylko wyeliminować z jadłospisu malucha produkty, które go uczulają, lecz także znaleźć alternatywne źródła ważnych składników odżywczych. Takie zasady – eliminacja i suplementacja – sprawdzają się w układaniu planu żywieniowego dla dzieci cierpiących zarówno na alergie pokarmowe, jak i wziewne.
Alergie pokarmowe u wielu dzieci występują okresowo i na szczęście duża grupa maluchów z nich wyrasta. Zdarzają się jednak przypadki, kiedy alergie są wyjątkowo silne, a kontakt nawet z niewielką ilością alergenu wywołuje niebezpieczną reakcję. Alergeny bardzo często znajdują się w żywności, która na pozór wydaje się ich pozbawiona. Jedyną radą na to jest dokładne czytanie etykiet. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, w przypadku występowania w produkcie nawet śladowych ilości któregoś z najpopularniejszych alergenów (pszenica, mleko, jaja, sezam, orzechy), producent ma obowiązek umieścić informację o tym na opakowaniu.
Jak postępować?
Kiedy nasze dziecko ma alergię lub nietolerancję pokarmową sposób postępowania wydaje się prosty – wystarczy wyeliminować z diety to, co szkodzi. Jednak dobrze zbilansowana dieta powinna zawierać składniki odżywcze ze wszystkich grup pokarmowych. Zatem jeśli coś wykluczamy, powinniśmy poszukać produktów zastępczych. Nie należy na własną rękę i bez zgody lekarza odczulać dziecka, podając mu niewielkie ilości uczulającego pokarmu. To bardzo ryzykowne. Aby nie dopuścić do tego, że w wyniku eliminacji niektórych składników z jadłospisu dziecku będzie brakowało substancji odżywczych i witamin, warto sięgnąć po suplementy diety przeznaczone dla najmłodszych. Nie są potrzebne każdemu zdrowemu dziecku, ale kiedy maluch jest na diecie eliminacyjnej, mogą tylko pomóc.
Pyłki precz!
Alergeny czyhają na małych wrażliwców nie tylko w lodówce. Wiele dzieci (i dorosłych) przez kilka miesięcy w roku boryka się z alergiami wziewnymi, wywoływanymi przez pyłki czy roztocza. Pamiętajmy, aby nie lekceważyć alergii wziewnej, ponieważ nieleczona może prowadzić do astmy. Taka alergia niesie też ze sobą ryzyko wystąpienia u naszej pociechy alergii krzyżowej. Na przykład uczulenie na pyłki brzozy może spowodować uczulenie na owoce. Dieta dziecka cierpiącego na alergię wziewną powinna być bogata w wapń, sód, potas i magnez, ponieważ są to pierwiastki odpowiedzialne za łagodzenie objawów alergii. Obecne są one przede wszystkim w warzywach, pestkach i orzechach. Natomiast, kiedy katar wywołany uczuleniem już dopadnie malucha, konieczne jest podawanie mu dużej ilości płynów, które pomogą rozrzedzić śluz zalegający w górnych drogach oddechowych.
Specjalista od suplementów diety dla dzieci – Plusssz Junior, poleca musujące tabletki o smaku poziomkowym z wapnem i witaminą C, do rozpuszczania w wodzie. Zawarte w nich wapno i witaminy pomogą w łagodzeniu nieprzyjemnych objawów alergii.
Plusssz Junior Calcium + Wit. C to dwukolorowe tabletki musujące, które zmieniają zwykłą wodę w aromatyczny napój o smaku poziomek, pełen wartościowych składników, które pomagają dbać o zdrowie i dobre samopoczucie naszych dzieci w holistyczny sposób. Przeznaczony jest dla dzieci powyżej 3. roku życia. Jedna tabletka zaspokaja aż 50 proc. dziennego zapotrzebowania dziecka na witaminę C oraz dostarcza ¼ codziennej porcji wapnia; cena: ok. 11 zł/20 tabletek