Alergie skórne – rodzaje, przyczyny

dr n. med. Agnieszka Krauze – pediatra, alergolog

http://prosen.pl/
https://www.facebook.com/Prosen.Przychodnia.Specjalistyczna/

Alergie skórne to coraz częstszy problem

Alergia to nadmierna reakcja na substancje, które nie powinny organizmowi szkodzić. Alergii skórnej towarzyszą utrudniające życie dolegliwości, takie jak na przykład świąd czy pieczenie skóry. Pojawiają się też różnego rodzaju zmiany – zaczerwienienia, plamy, grudki. Skura bywa sucha, łuszczy się, nierzadko pęka i sączy się z niej płyn.

Najczęstszą alergią skórną jest w atopowe zapalenie skóry (AZS). Schorzenie to dotyka około 20% populacji dzieci w miastach wysoko uprzemysłowionych. Objawami tego typu alergii jest przede wszystkim świąd i zmiany skórne o charakterystycznej lokalizacji. Alergie skórne lokalizują się w innych miejscach u niemowląt, i w innych u dzieci starszych. U tych pierwszych pojawiają się najczęściej na policzkach. Zdarza się też odwrócona lokalizacja, czyli alergia w wyprostnych częściach kończyn. U starszych dzieci natomiast, zmiany skórne najczęściej umiejscowione są w zgięciach stawowych, łokciowych lub podkolanowych, albo w fałdzie szyjnym.

W przypadku AZS zmiany mogą mieć postać grudek, rumienia. Często jest to też sucha skóra, a zmiany mają charakter nawrotowy.

Alergie skórne to przykra dolegliwość.

Alergie skórne atakują różne miejsca, w zależności od wieku dziecka. U niemowląt zazwyczaj – na policzkach lub nogach, a dzieci starszych natomiast – w zgięciach stawowych, łokciowych lub podkolanowych, albo w fałdzie szyjnym.

Alergie skórne – przyczyny

Przyczyną jest często wada skóry, czyli niedobory pewnych białek w skórze. Jest to czynnik genetyczny. Tych czynników genetycznych może być wiele. Jest też czynnik klimatyczny, czyli mieszkanie w zimnym klimacie, zanieczyszczenie środowiska, smog. I wreszcie czynnikiem wywołującym alergię może być także kontakt z substancjami drażniącymi.

Jak pielęgnować skórę atopową? Na pewno warto stosować emolienty. Dobrze jest ograniczyć czas trwania kąpieli – kąpiel powinna być krótka, kilkuminutowa. Po każdej kąpieli smarować skórę emolientem. W sezonie grzewczym warto się zastanowić, czy kąpać dziecko codziennie, czy może co drugi dzień? A codziennie myć tylko newralgiczne punkty ciała. Woda nie powinna być gorąca. Nie kąpiemy dziecka w zimnej wodzie, zawsze jest to kąpiel w wyższej temperaturze, co może dodatkowo powodować wysuszenie skóry.

Dziecko, które ma AZS trzeba ubierać w naturalne, miękkie tkaniny, takie jak bawełna. Raczej lepiej unikać kolorów. To, co jest blisko ciała powinno być białe, żeby nie zawierało barwników. Ubrania trzeba prać w delikatnych proszkach do prania, nie stosować płynów do płukania, czyli nie dodawać kolejnej chemii.

 

 

Podsumowanie
Alergie skórne - rodzaje, przyczyny
Tytuł
Alergie skórne - rodzaje, przyczyny
Opis

Alergie skórne to bardzo dokuczliwa dolegliwość. Towarzyszą jej zazwyczaj swędzenie, pieczenie, wysypka, pokrzywka. O rodzajach i przyczynach alergii oraz o pielęgnacji skóry alergicznej, mówi dr n. med. Agnieszka Krauze – pediatra, alergolog.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *