Anatomia człowieka a terapia czaszkowo-krzyżowa

Joanna Czarny – terapeutka czaszkowo-krzyżowa w ujęciu biodynamicznym i pracy z traumą; założycielka i dyrektorka Europejskiego Centrum Terapii i Szkoły Cranio

Europejskie Centrum Terapii

Anatomia człowieka umożliwia różne formy terapii

Terapia czaszkowo-krzyżowa opiera się na pracy z płynem mózgowo-rdzeniowym. Płyn ten i jego fluktuacja, czyli pulsacja, jest ściśle związana z naszą anatomią.

Mam tutaj model czaszki dorosłego człowieka. Jej anatomia pozwala na swobodny przepływ płynu rdzeniowo-mózgowego. Te wszystkie kolorowe części to kości czaszki. Widać, że tych kości jest sporo, dokładnie 22. Wszystkie łączą się za pomocą szwów. Te szwy są różne w zależności od złączenia między kośćmi. I te kości nam się ruszają. Szwy czaszkowe nie są bowiem sklejone czy skostniałe, więc kości mają możliwość ruchu.  Gdyby nie miały takiej możliwości, nie moglibyśmy funkcjonować. Kiedy widzimy ludzką czaszkę np. na filmie, to jest ona taką puszką. Po śmierci człowieka te kości rzeczywiście wyglądają jak sklejone, ale w trakcie życia się ruszają. Ten ruch również związany jest z ruchem płynu mózgowo-rdzeniowego.

Anatomia ludzkiej czaszki umożliwia terapię mózgowo-rdzeniowoą

Czaszka noworodka różni się od czaszki dorosłego człowieka. Jej kości zrośnięte są szerszymi szwami i ciemiączkami. Dzięki  temu dziecko może podczas porodu przejść przez kanał rodny.

Anatomia czaszki – ruch

Wszyscy, którzy się uczą tej terapii, uczą się o tym, w jaki sposób kości czaszki się ruszają, ponieważ każda z nich ma swój bardzo charakterystyczny ruch. Uczą się również tego, że z ruchem kości czaszki połączony jest ruch kości krzyżowej. Na tym modelu kręgosłupa widać potylicę, to jest ta fioletowa kość pod spodem. A to nasz kręgosłup. Na samym jego końcu jest trójkątna kość, która tworzy taką miseczkę. To jest kość krzyżowa. Jest ona “zawieszona” między tymi dużymi kośćmi biodrowymi. I ta kość cały czas się porusza, wykonuje taki ruch bujania. Na końcu jest kość ogonowa. Wszyscy, którzy ćwiczą jogę znają pojęcie “podwinąć ogonek”, czyli wykonać świadomy ruch kością krzyżową, tak jakby zawijając ją pod siebie. Ta kość, podobnie jak kości czaszki, cały czas się rusza. Niezależnie od tego, czy śpimy, uprawiamy seks, biegniemy czy się z kimś bijemy, ma swoją charakterystyczną ruchomość.

Anatomia czaszki dziecka

Teraz pokażę też czaszkę dziecka. To jest czaszka trzydziestopięcio tygodniowego płodu. Od razu widać, że górne części są większe, a dolna jest w zaniku. Widać też, że w czaszce dziecka jest więcej kości, ponieważ np. ta duża kość czołowa składa się z dwóch części, a u dorosłego człowieka – z jednej. Kość potyliczna, z tyłu głowy, składa się z czterech części, u osoby dorosłej natomiast – tylko z jednej części.

Dlaczego tak jest? Dlatego, że dziecko ma miękkie kości czaszki, połączone szerszymi szwami i ciemiączkami. Jedno ciemiączko jest na górze głowy, jedno z tyłu i po dwa z każdego boku. Dzięki temu, kości czaszki mogą się złożyć jedna pod drugą, kiedy dziecko przechodzi przez kanał rodny. Kiedy dziecko wykonuje taką śrubę podczas porodu, jego główka musi się wpasować w kanał rodny. Tak to wymyśliła natura. Dziecko rozwijając się w łonie mamy nie wie, jaki jest kanał rodny, więc by mogło się urodzić, kości czaszki muszą być ruchome. Muszą dopasować się do każdego rodzaju konał radnego.

Anatomia czaszki a poród

Terapeuci czaszkowo-krzyżowi podczas pracy z noworodkiem sprawdzają, czy kości czaszki odpowiednio się rozprężyły po tym całym ściskaniu i chowaniu się jedna pod drugą. Rodzice często mnie pytają, jaka jest różnica między porodem z cesarskim cięciem a porodem naturalnym. Otóż, podczas porodu naturalnego dziecko musi samo opracować sposób przeciśnięcia się główką i po porodzie te kości powinny rozejść się na właściwie miejsca. Natomiast kiedy dziecko jest wyjmowane z łona mamy przez cesarskie cięcie, kości czaszki nie zawsze zareagują w odpowiedni sposób. U dziecka, które tak przyszło na świat mogą pojawić się różne problemy, np. kolki czy problemy ze ssaniem, ponieważ te kości mogą się nieprawidłowo ruszać, mogą być gdzieś “upchnięte”. Terapeuta czaszkowo-krzyżowy może pomóc w tym, by kości wróciły na swoje miejsce.

 

 

 

 

Podsumowanie
Anatomia a terapia czaszkowo-krzyżowa
Tytuł
Anatomia a terapia czaszkowo-krzyżowa
Opis

Terapeuta czaszkowo-krzyżowy pracuje z płynem mózgowo-rdzeniowym. O terapii i tajemnicach ludzkiej anatomii mówi Joanna Czarny – terapeutka czaszkowo-krzyżowa w ujęciu biodynamicznym i pracy z traumą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *