lek. med. Łukasz Durajski – specjalizacja pediatryczna
www.drdurajski.pl
Angina bakteryjna to ciężka choroba wywoływana przez bakterie paciorkowca
Każdy pacjent, który miał anginę, wie jak ona wygląda. Należy pamiętać o tym, że rozwój tej choroby może być kwestią kilku godzin.
Angina przebiega przede wszystkim z silnym bólem gardła. Pacjent, który rano był u lekarza, żeby sprawdzić, czy na pewno nic złego się nie dzieje, wieczorem może ponownie potrzebować pomocy z racji tego, że angina rozwinęła się bardzo szybko. Charakterystycznym objawem anginy są naloty na migdałkach.
Angina czy mononukleoza?
Trzeba odróżnić tę chorobę od mononukleozy zakaźnej, ale takiej diagnostyki różnicowej dokonuje już lekarz.
Nie należy też mylić anginy z zapaleniem gardła, czyli ogólnym zespołem chorób gardła, związanych z różnymi patogenami. Angina jest infekcją gardła związaną wyłącznie z konkretnymi bakteriami.
Leczenie anginy
Jeżeli chodzi o leczenie, to choroba absolutnie wymaga zastosowania antybiotykoterapii. O tym, jaki antybiotyk zostanie podany dorosłemu pacjentowi czy dziecku decyduje oczywiście lekarz, na podstawie badania oraz wytycznych, dotyczących leczenia tej choroby. Warto w takiej sytuacji wykonać szybki test paciorkowca, czyli tak zwany Strep A test. Pozwala on potwierdzić, czy rzeczywiście mamy do czynienia z anginą, czy z inna chorobą gardła i czy potrzebny jest antybiotyk.
Nie wolno lekceważyć anginy
Musimy pamiętać, że angina nie jest tylko i wyłącznie zapaleniem gardła. Choroba może dawać różne powikłania. Najgroźniejszym z nich jest posocznica, czyli sepsa, która sama w sobie może prowadzić do utraty zdrowia lub życia.
Angina nie powinna więc być lekceważona, a stan pacjenta decyduje o tym, czy w danym momencie trzeba już zastosować antybiotykoterapię. Dlatego warto zgłosić się do lekarza, kiedy mamy wysoką gorączkę i silny ból gardła, tym bardziej, jeśli uda nam się zauważyć, że na gardle występują białe naloty. Jednymi z groźniejszych powikłań anginy są również: zapalenie serca, płuc czy ucha – infekcje, które mogą być dla człowieka bardzo groźne.