Antybiotyki – po co są, do czego służą?

lek. med. Łukasz Durajski – specjalizacja pediatryczna

www.drdurajski.pl

Antybiotyki to temat rzeka

Jeszcze kilka lat temu panowało przekonanie, że antybiotyk powinien być stosowany właściwie na wszystko. Na szczęście w mentalności pacjentów zmienia się podejście do antybiotyków.

Dawniej ludzie uważali, że antybiotyki są najlepszym rozwiązaniem na każdą dolegliwość. Jest to oczywiście błędne podejście, ponieważ zdecydowana większość infekcji jest pochodzenia wirusowego. A należy pamiętać, że antybiotyk nie działa na wirusy, a wyłącznie na bakterie. Tylko, czy jesteśmy w stanie zweryfikować, czy dana infekcja jest bakteryjna czy wirusowa. Dlatego, jeżeli mamy jakiekolwiek wątpliwości powinniśmy zgłosić się do lekarza pediatry lub lekarza rodzinnego, który przeprowadzi odpowiednią diagnostykę. Niejednokrotnie wystarczy zwykłe badanie w gabinecie. Jeśli lekarz będzie miał wątpliwości, skieruje pacjenta na badania laboratoryjne, aby potwierdzić rodzaj infekcji. Oczywiście przy infekcjach bakteryjnych stosujemy antybiotyki. Zakres ich stosowania określa szereg wytycznych.

Antybiotyki nie zawsze są skuteczne.

Pamiętajmy, że antybiotyki działają na bakterie, ale nie na wirusy. Dlatego zanim dziecko dostanie antybiotyk, trzeba zdiagnozować, czy mamy do czynienia z infekcją bakteryjną czy wirusową.

Stosujmy antybiotyki świadomie

W Polsce od niedawna działa „Ogólnopolski Program Ochrony Antybiotyków”. Jest to program, który propaguje świadome stosowanie antybiotyków. Lekarze mają konkretne wytyczne, dotyczące tego kiedy i jakie antybiotyki są skuteczne, jak długo należy je brać, jak powinna wyglądać kontrola po antybiotyku. A także co powinien zrobić pacjent, aby infekcja przebiegała w łagodny sposób. Stosowanie antybiotyków wiąże się z pewnymi powikłaniami. Jednym z nich, które nie dotyczy bezpośrednio pacjenta, ale może stać się ogólnym zagrożeniem, jest odporność bakterii. Niestety w wyniku stosowaniu antybiotykoterapii bez uzasadnienia, na świecie jest coraz więcej baterii, które zaczynają się uodparniać na wszystkie dostępne antybiotyki. Ten proces stanowi największe zagrożenie dla pacjentów.

Niebezpieczna New Delhi

Przykładem tego jest bakteria New Delhi, która pojawiła się już w Polsce. Odnotowano przypadki pacjentów, zarówno małych jak i dorosłych, którzy cierpią na powikłania związane z tą bakterią. Niestety u większości z nich kończy się to zgonem, ponieważ bakteria nie reaguje na jakiekolwiek leczenie antybiotykowe. Dlatego musimy pamiętać, żeby racjonalnie stosować antybiotyki. Oczywiście to zadanie lekarza, by dopilnować stosowania leków, jednak apeluję do pacjentów, żeby starali się unikać antybiotyków, jeżeli tylko jest to możliwe i nie stanowi zagrożenia dla zdrowia.

Antybiotyki – strach ma wielkie oczy

Z drugiej strony, nie należy podchodzić do antybiotyków jak do zła koniecznego. Jeżeli pacjent ma infekcję bakteryjną, która wymaga podania antybiotyku, to powinien go przyjmować. Nie ma też powodów do tego, aby obawiać się stosowania antybiotyków nawet u najmłodszych dzieci. Dobór antybiotyku oraz dawki jest bardzo dokładnie określony, więc nie ma ryzyka dla pacjenta. Rodzice bardzo często obawiają się powikłań, takich jak np. utrata słuchu po gentamycynie lub temu podobne. Aktualnie antybiotykoterapia jest bardzo racjonalna, odpowiednio dopasowana do wieku, stanu i choroby dziecka, nie ma więc powodu do obaw. Jeżeli lekarz zasugeruje nam, że warto byłoby podać antybiotyk, należy to rozważyć i zastosować się do jego zaleceń.

Probiotyki

Podczas antybiotykoterapii nie trzeba stosować specjalnej diety. Posiłki trzeba odpowiednio zbilansować i dostosować do stanu, w jakim jest dziecko. Często w czasie choroby dzieci nie mają apetytu, co nie wynika z tego, że dostają antybiotyk, lecz jest wynikiem gorączki oraz tego, że organizm zmaga się z infekcją. Dlatego posiłki powinny być lekkostrawne, nie należy też dziecka zmuszać do jedzenia. Nie ma jednak powodu, by ograniczać jakieś produkty w diecie. Zgodnie z zaleceniami lekarza należy stosować probiotyki, które mają za zadanie uzupełniać florę bakteryjną w sposób maksymalnie zbliżony do fizjologicznego, aby uchronić między innymi śluzówkę żołądka przed ewentualnymi uszkodzeniami.

 

Podsumowanie
Antybiotyki - po co są, do czego służą?
Tytuł
Antybiotyki - po co są, do czego służą?
Opis

Bez antybiotyków leczenie wielu chorób było by niemożliwe. Stosowane rozsądnie i z umiarem są bardzo skuteczne. O antybiotykoterapii oraz zasadach przyjmwania atybiotyków, mówi lek. med. Łukasz Durajski.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *