Aparat ortodontyczny – jak działa?

lek. stomatolog Beata Zając – ortodonta

Klinika Ortolan 

Aparat ortodontyczny poprawia funkcje mięśniowo-czynnościowe

Aparat ortodontyczny prostuje ząbki, jednocześnie zmusza język do prawidłowej pozycji oraz pomaga w ćwiczeniach logopedycznych. Wzmacnia również mięsień okrężny ust. Takie aparaty nazywają się aparatami miofunkcyjnymi, czyli poprawiającymi funkcje. Są to najczęściej aparaty wykonane z silikonu, w standardowym kształcie, o rozmiarze dobieranym przez lekarza. Aparaty takie, nie tylko prostują ząbki, ale również zapobiegają nawrotowi wady, stymulując funkcje języka i warg. Aparat miofunkcyjny ma płytkę przedsionkową, która wpływa na napięcie warg, oraz zaporę dla języka, która poprawia funkcję języka oraz uczy dziecko prawidłowego połykania. Idealnie półokrągły kształt aparatu powoduje delikatny nacisk na zęby i je prostuje.

Aparat ortodontyczny poprawia funkcje mięśniowo-czynnościowe

Aparat ortodontyczny stały zakłada się wtedy, kiedy dziecko ma już wszystkie zęby stałe. Najczęściej stosuje się tego typu aparaty u dzieci od 12 roku życia.

Aparat mechaniczny

Aparaty mechaniczne wyjmowane, składają się z płyty akrylowej, klamerek, które utrzymują aparat na zębach oraz śruby, którą się rozkręca. Rozkręcając stopniowo śrubę, aparat się rozszerza i naciska na zęby, powodując ich rozszerzanie się razem z rozrostem szczęki. Takie aparaty stosuje się u dzieci od mniej więcej 4-5 roku życia, nawet do 12 roku życia, jeśli  dziecko współpracuje. Czasami również dorośli noszą taki aparat. Są one bardzo skuteczne pod warunkiem, że pacjent nosi aparat regularnie i współpracuje z lekarzem.

 

Aparat stały

Aparat stały zakłada się na zęby stałe. Ogólnie rzecz ujmując, w momencie kiedy dziecko ma już wyrżnięte wszystkie zęby stałe, możemy przejść do ostatecznej fazy leczenia, czyli do założenia aparatu stałego. Najczęściej stosujemy aparat stały u dzieci od 12 roku życia. Ale wskazania mogą być różne. Czasami wyznacznikiem jest zakończony wzrost dziecka, a czasami zakładamy aparat wcześniej ze względu na to, że wada wymaga szybkiej interwencji. Zdarza się, że możemy założyć częściowy aparat stały nawet u dzieci 9-10-letnich, ale wtedy jest to tylko leczenie wstępne. Pełne leczenie ortodontyczne możemy zakończyć po wyrżnięciu się wszystkich zębów stałych.

Zobacz też:

Wizyta u dentysty – kiedy pierwszy raz?

Ząb mleczny się rusza – wyrwać czy zostawić?

Profilaktyka próchnicy – jak dbać o zęby dziecka?

Podsumowanie
Aparat ortodontyczny - jak działa?
Tytuł
Aparat ortodontyczny - jak działa?
Opis

Aparat ortodontyczny pełni różne funkcje. Prostuje zęby, zapobiega nawrotowi wady, poprawia funcje języka i warg, pomaga w ćwiczeniach logopedycznych. Jest to tak zwany aparat miofunkcyjny. W ortodoncji stosuje się także aparaty mechaniczne wyjmowane i aparaty stałe, które zakłada się, kiedy dziecko ma już wszystkie zęby stałe.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *