Aparat ortodontyczny – jak działa?

lek. stomatolog Beata Zając – ortodonta

Klinika Ortolan 

Aparat ortodontyczny poprawia funkcje mięśniowo-czynnościowe

Aparat ortodontyczny prostuje ząbki, jednocześnie zmusza język do prawidłowej pozycji oraz pomaga w ćwiczeniach logopedycznych. Wzmacnia również mięsień okrężny ust. Takie aparaty nazywają się aparatami miofunkcyjnymi, czyli poprawiającymi funkcje. Są to najczęściej aparaty wykonane z silikonu, w standardowym kształcie, o rozmiarze dobieranym przez lekarza. Aparaty takie, nie tylko prostują ząbki, ale również zapobiegają nawrotowi wady, stymulując funkcje języka i warg. Aparat miofunkcyjny ma płytkę przedsionkową, która wpływa na napięcie warg, oraz zaporę dla języka, która poprawia funkcję języka oraz uczy dziecko prawidłowego połykania. Idealnie półokrągły kształt aparatu powoduje delikatny nacisk na zęby i je prostuje.

Aparat ortodontyczny poprawia funkcje mięśniowo-czynnościowe

Aparat ortodontyczny stały zakłada się wtedy, kiedy dziecko ma już wszystkie zęby stałe. Najczęściej stosuje się tego typu aparaty u dzieci od 12 roku życia.

Aparat mechaniczny

Aparaty mechaniczne wyjmowane, składają się z płyty akrylowej, klamerek, które utrzymują aparat na zębach oraz śruby, którą się rozkręca. Rozkręcając stopniowo śrubę, aparat się rozszerza i naciska na zęby, powodując ich rozszerzanie się razem z rozrostem szczęki. Takie aparaty stosuje się u dzieci od mniej więcej 4-5 roku życia, nawet do 12 roku życia, jeśli  dziecko współpracuje. Czasami również dorośli noszą taki aparat. Są one bardzo skuteczne pod warunkiem, że pacjent nosi aparat regularnie i współpracuje z lekarzem.

 

Aparat ortodontyczny stały

Aparat stały zakłada się na zęby stałe. Ogólnie rzecz ujmując, w momencie kiedy dziecko ma już wyrżnięte wszystkie zęby stałe, możemy przejść do ostatecznej fazy leczenia, czyli do założenia aparatu stałego. Najczęściej stosujemy aparat stały u dzieci od 12 roku życia. Ale wskazania mogą być różne. Czasami wyznacznikiem jest zakończony wzrost dziecka, a czasami zakładamy aparat wcześniej ze względu na to, że wada wymaga szybkiej interwencji. Zdarza się, że możemy założyć częściowy aparat stały nawet u dzieci 9-10-letnich, ale wtedy jest to tylko leczenie wstępne. Pełne leczenie ortodontyczne możemy zakończyć po wyrżnięciu się wszystkich zębów stałych.

 

Podsumowanie
Aparat ortodontyczny - jak działa?
Tytuł
Aparat ortodontyczny - jak działa?
Opis

Aparat ortodontyczny pełni różne funkcje. Prostuje zęby, zapobiega nawrotowi wady, poprawia funcje języka i warg, pomaga w ćwiczeniach logopedycznych. Jest to tak zwany aparat miofunkcyjny. W ortodoncji stosuje się także aparaty mechaniczne wyjmowane i aparaty stałe, które zakłada się, kiedy dziecko ma już wszystkie zęby stałe.

2 thoughts on “Aparat ortodontyczny – jak działa?

  1. Witam Serdecznie
    Bardzo proszę o informację, czy istnieje możliwość aby dwuszczękowy aparat wg Metzeldera sam się zmniejszał podczas stosowania. Moja córka już od wielu miesięcy (ok. 18 miesięcy) stosuje powyższy aparat kilka godzin wieczorem i przez całą noc. Co tydzień jest przekręcany o jeden obrót 0,2mm, jednak od dłuższego czasu szczelina w aparacie jest bez zmian. Próbowałem rozkręcać aparat i rozkręca się bez problemu, jednak podczas stosowania jakby szczelina się nie powiększała. Istnieje możliwość, że śruba w aparacie się cofa przez nacisk podczas stosowania.
    Z góry bardzo dziękuję za pomoc.

  2. Oczywiście .Tzn,że śrubę trzeba wymienić. Moj syn miał 2 aparaty q których śruba po jakimś czasie skrecala się z powrotem .

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *