Apteczka pierwszej pomocy w dalekiej podróży

lek. med. Iwona Furman – Przychodnia Specjalistyczna Prosen-Med

http://prosen.pl/
https://www.facebook.com/Prosen.Przychodnia.Specjalistyczna/

Apteczka pierwszej pomocy to wyzwanie

Apteczkę warto zabrać zwłaszcza wtedy, kiedy mamy tylko bagaż podręczny, czyli ten który zabieramy na pokład. Przygotowanie apteczki jest ogromnym wyzwaniem. To co do niej należy zabrać zależy od tego, kto jedzie, dokąd, na jak długo i co zamierza tam robić.  Są jednak takie rzeczy, które powinny się znaleźć w każdej apteczce.

Apteczka pierwszej pomocy powinna zawierać przede wszystkim jednorazowe rękawiczki. Ich zastosowań jest wiele i mogą się przydać w zupełnie nieoczekiwanych sytuacjach. Na przykład wtedy, kiedy musimy włożyć rękę tam, gdzie nie chcemy. Przydadzą się również jeśli będziemy chcieli udzielić pomocy komuś obcemu. Stanowią pewną ochronę dla nas, jeśli chodzi o zakażenia wirusami przenoszonymi między ludźmi, na przykład wirusem HIV, czy też wirusem WZWC.

Apteczka pierwszej pomocy to wyzwanie

Plastry, opatrunki, środki do dezynfekcji, leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. Co jeszcze powinno znaleźć się w apteczce pierwszej pomocy? Oczywiście jednorazowe rękawiczki oraz – co już nie jest takie oczywiste – taśma samoprzylepna.

Taśma samoprzylepna i karta kredytowa w apteczce?

Drugą rzeczą, dosyć nietypową, która powinna znaleźć się w apteczce pierwszej pomocy jest taśma samoprzylepna. Taka taśma przydaje się na przykład do usuwania wbitych w skórę niewielkich kolców opuncji. Używamy jej wtedy tak, jak plastrów do depilacji – przyklejamy do skóry i zrywamy razem z tymi kolcami. Podobnie można usuwać niewielkie kolce jadowe po spotkaniu z meduzą, jeśli zostały one w skórze. Odrębną grupę stanowią ukłucia takich owadów jak pszczoły, które pozostawiają żądło z woreczkiem jadowym. W tym przypadku do usuwania bardzo przydatna jest karta kredytowa, ale mamy ją raczej w portfelu, a nie w apteczce. W każdym razie nie należy takiego żądła z woreczkiem jadowym ściskać, tylko trzeba je jakby zsunąć ze skóry za pomocą jakiegoś sztywnego przedmiotu.

Opatrunki, środki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe

Na pewno w każdej apteczce muszą się znaleźć podstawowe opatrunki i środki odkażające. Obecnie polecamy Octenisept. Jest to substancja, którą można użyć właściwie na każdą ranę, z wyjątkiem oka. Jeżeli chodzi o ciało obce w oku czy przepłukanie oka, jeżeli coś do niego wpadło, to bezpieczna jest sól fizjologiczna w ampułkach. Warto więc, żeby znalazła się w apteczce. Jeżeli wyjeżdżamy z małym dzieckiem, to na pewno do apteczki pierwszej pomocy musimy włożyć i leki przeciwgorączkowe oraz podstawowe leki przeciwbólowe. Dla dzieci zalecamy paracetamol i ibuprofen. W przypadku dorosłych również paracetamol albo ibuprofen, tylko w adekwatnych dawkach. Można również dodać leki, takie jak pyralgina czy leki rozkurczowe – No-spa czy Buscopan.

Apteczka pierwszej pomocy powinna też zawierać leki, które bierzemy przewlekle. Musi być ich odpowiednio dużo, na wszelki wypadek więcej niż na każdy dzień zaplanowanej podróży. Leki, które bierzemy przewlekle muszą być rozdzielone na co najmniej dwa bagaże. Chodzi o to, żeby w razie gdy któryś z bagaży zaginie, nie okazało się, że zostajemy w środku Afryki bez leków na nadciśnienie czy innych leków, których nie powinno się gwałtownie odstawić. Warto jest mieć leki, które bierzemy przewlekle w bagażu podręcznym. Jednak na wniesienie niektórych z nich na pokład samolotu potrzebne jest specjalne zaświadczenie. Jeżeli trafią Państwo do lekarza medycyny podróży to takie zaświadczenie na przewóz leków w bagażu podręcznym na pewno wypisze.

Apteczka pierwszej pomocy – leki specyficzne dla podróży

Niektóre leki specyficzne dla podróży, czyli leki przeciwmalaryczne czy przeciwko biegunce podróżnych, możemy kupić bez recepty. Takie preparaty jak węgiel czy smecta warto mieć w apteczce. Obydwa preparaty mają głównie działanie pochłaniające toksyny i w każdym rodzaju biegunki mogą być zastosowane zarówno u dorosłych, jak i u dzieci. Leki dostępne bez recepty, które hamują perystaltykę jelit i objawowo leczą w ten sposób biegunkę szybko działają i są skuteczne. Dlatego chętnie stosujemy. Trzeba natomiast pamiętać, że nie można ich podawać dzieciom. Nie powinno się ich stosować też bez równoległego przyjmowania leków przeciwbakteryjnych. Zahamowanie pracy jelit może spowodować, że toksyny, których nie usunęliśmy (biegunka jest objawem ochronnym i ma za zadanie usuwać toksyny), mogą spowodować trwałe uszkodzenie jelita.

W apteczce powinny się też znaleźć elektrolity. Należy je przyjmować  w przypadku, spowodowanego na przykład biegunką podróżnych. Elektrolity warto popijać również wtedy, kiedy jesteśmy w tropiku i bardzo się pocimy. Szczególnie, jeżeli wykonujemy jakiś większy wysiłek fizyczny i utrata elektrolitów jest znacznie większa niż zazwyczaj. Popijanie elektrolitów ma szczególne znaczenie u dzieci, ponieważ utrata elektrolitów u małego dziecka, które ma biegunkę następuje bardzo szybko. Pamiętajmy, że jeżeli w tropiku u małego dziecka wystąpi biegunka, albo nie daj boże biegunka z wymiotami, to na pewno trzeba skorzystać z pomocy lekarza, a nie próbować leczyć dziecko samemu.

 

 

 

Podsumowanie
Apteczka pierwszej pomocy w dalekiej podróży
Tytuł
Apteczka pierwszej pomocy w dalekiej podróży
Opis

Co należy zapakować do apteczki pierwszej pomocy, jeśli wybieramy się w daleką podróż? O czym na pewno nie wolno zapomnieć? - podpowiada lek. med. Iwona Furman.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *