Apteczka pierwszej pomocy – co powinna zawierać?

Paweł Kowalski – ratownik medyczny

PCK

Apteczka to podręczne ambulatorium

Najważniejszymi elementami apteczki są rękawiczki i maseczka do sztucznego oddychania metodą “usta-usta”. Te dwie rzeczy bezpośrednio zabezpieczają nas.

Dodatkowo, udzielanie pierwszej pomocy będą ułatwiały nam na pewno gaziki jednorazowe różnej wielkości. Gaziki kładziemy na miejsce uszkodzone, zranione, czyli kładziemy bezpośrednio na ranę. Aby nie spadły i nie przesunęły się, mocujemy je bandażem. Dobrze wyposażona apteczka to gwarancja skutecznej pomocy.

Apteczka pierwszej pomocy - pomoc w nagłych wypadkach

Apteczka pierwszej pomocy powinna być dobrze wyposażona. Kiedy coś zużyjemy, należy to uzupełnić. W apteczce zawsze powinny znajdować się jednorazowe rękawiczki, najlepiej w kilku rozmiarach, oraz maseczka do sztucznego oddychania.

Bandaże i plastry

W pierwszej pomocy używamy bandaży dzianych, nie wolno używać bandaży elastycznych. Pamiętajmy, że one się rozciągają i kurczą, co powoduje, że nie panujemy nad nimi. Dlatego używamy tylko bandaży dzianych. Następnym elementem  wyposażenia apteczki, przydatnym przy mniejszych ranach, zranieniach czy skaleczeniach, są plastry z opatrunkiem, które przyklejamy bezpośrednio na ranę.

Koc termiczny

Koca termicznego używamy, by prawidłowo i skutecznie zabezpieczyć osobę poszkodowaną przed wychłodzeniem. Taki koc to kawałek folii, która sama w sobie nie grzeje osoby poszkodowanej, nie chroni jej przed utratą ciepła, ale jest zbudowana w taki sposób, że chroni bezpośrednio przed wiatrem. Srebrna strona takiej folii odbija promieniowanie cieplne, które wytwarza nasz organizm, dzięki czemu mamy wrażenie, że osobie poszkodowanej jest ciepło.

Chusta trójkątna

Dodatkowym elementem, który warto posiadać w swojej apteczce jest trójkątna chusta, za pomocą której zabezpieczamy np. przykład złamania. Taką chustę możemy również wykorzystać jako gazę i położyć bezpośrednio na miejsce zranienia, opatrzyć w ten sposób ranę. Zwiniętą lub zrolowaną chustę, można też wykorzystać jako bandaż, jeśli go akurat nie mamy. Tak więc trójkątna chusta jest bardzo przydatnym elementem w apteczce. Bardzo ważną rzeczą jest to, żeby apteczka była mobilną, żeby łatwo ją było przenosić.

W apteczce powinny się też znaleźć: środki przeciwbólowe, nożyczki, coś do dezynfekcji, agrafki, np. do mocowania opatrunku z chusty trójkątnej.

Łukasz ratuje misia - książka, która ratuje życie. Wydawnictwo Dwukropek

Łukasz ratuje misia – to kurs pierwszej pomocy dla dzieci, wydany przez wydawnictwo Dwukropek, przy współpracy PCK. Warto kupić dziecku, warto mu przeczytać.

Usztywnianie złamanej kończyny

W przypadku złamania najważniejsze jest, żeby zabezpieczyć dwa sąsiednie stawy. Jeżeli mamy uraz ręki, to najłatwiejszym unieruchomieniem jest założenie chusty trójkątnej, czyli tak zwanego temblaka. By prawidłowo i skutecznie założyć chustę trójkątną prosimy osobę poszkodowaną, aby podtrzymywała sobie rękę i delikatnie pochyliła się do przodu. Dzięki temu powstaje przestrzeń między jej ręką a jej ciałem, i jednocześnie asekuruje sobie rękę. W tę przestrzeń wkładamy chustę trójkątną w taki sposób, żeby róg pokazywał rękę urazową. Następnie zawijamy dolny róg na szyi i tam wiążemy. W rogu wykonujemy tak zwaną kieszonkę, w której będzie znajdował się łokieć ręki urazowej. Możemy ją zrobić poprzez wykonanie supełka i schowanie lub przypięcia agrafką albo bandażem. Zawsze trzeba zabezpieczać dwa sąsiednie stawy, więc musimy uważać, żeby dłoń nie wystawała z temblaka, ponieważ podczas transportu osoby poszkodowanej, dłoń ta będzie się poruszać, co z kolei będzie powodować ból.  Mogą wystawać jedynie palce – wtedy dłoń jest zabezpieczona, czyli dwa sąsiadujące stawy są zabezpieczone. Z tak opatrzoną osobą z urazem ręki jedziemy do szpitala.

 

 

Podsumowanie
Apteczka pierwszej pomocy - co powinna zawierać?
Tytuł
Apteczka pierwszej pomocy - co powinna zawierać?
Opis

Nigdy nie wiadomo, co nam się przydarzy, zwłaszcza na wakacjach, w podróży czy na wycieczce w górach. Dlatego zawsze warto mieć przy sobie apteczkę pierwszej pomocy. O tym, co powinno się w niej znaleźć i dlaczego, mówi Paweł Kowalski - ratownik medyczny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *