Astma – objawy choroby, leczenie

Dr n. med.  Dorota Olejniczak – pulmonolog, pediatra

Salve.pl

Astma nie jest chorobą jednorodną

Astma to skurcze oskrzeli wywoływane przez różne czynniki. Astma zostaje z człowiekiem na całe życie, ale można zminimalizować jej objawy i skutki

Wyróżniamy astmę, której powodem jest alergia. Jest też astma spowodowana innymi czynnikami, niealergicznymi. Są postacie astmy mieszane. Astma charakteryzuje się skurczem oskrzeli. Jest to choroba o podłożu zapalnym, więc w jej leczeniu stosuje się głównie leki przeciwzapalne oraz leki objawowe, które pomagają w sytuacjach, kiedy dochodzi do skurczu oskrzeli. Objawem astmy może być kaszel powysiłkowy, nadreaktywność oskrzeli na zmianę temperatury powietrza czy na zanieczyszczenia. Może wystąpić również przedłużający się kaszel, związany z infekcją wirusową.

Objawy astmy 

W czasie infekcji, u alergików czy u osób z astmą oskrzelową, często mogą występować duszności. Może występować też nadreaktywność oskrzeli, czyli objawy silniejsze, niż u pacjenta bez astmy. Takie objawy powinny skłonić do diagnostyki. Jeżeli rodzice cierpią na choroby alergiczne, a u dziecka pojawią się wyżej wymienione objawy – jest to powód, żeby wziąć taką ewentualność pod uwagę i udać się do specjalisty. Lekarz dziecko zdiagnozuje i wybierze właściwe leczenie, które jest leczeniem przewlekłym, doraźnym. Trzeba ustalić plan leczenia i wówczas można te objawy bardzo dobrze opanować. Teraz leczenie astmy jest bardzo skuteczne i w większości przypadków przynosi radykalną poprawę.

Astma to choroba na całe życie

Astma jest chorobą o podłożu zapalnym. Jeśli u dziecka wystąpią objawy astmy, należy pójść do lekarza, który postawi diagnozę i wdroży odpowiednie leczenie.

Astma – choroba na całe życie

Czy z astmy można się wyleczyć?

Astma jest właściwie chorobą na całe życie, ale ma to do siebie, że w pewnych okresach występują objawy, a w innych – nie. Oznacza to, że pacjent przez wiele lat może żyć zupełnie bez objawów. Trudno więc mówić o wyleczeniu, ale można powiedzieć o komforcie życia bez objawów, pomimo choroby.
Należy też zwrócić uwagę na czynniki, które powodują astmę i powodują jej zaostrzenie. Są to przede wszystkim infekcje wirusowe. Czyli chorego na astmę trzeba chronić przed infekcjami. Nie należy z małymi dziećmi – alergikami, chodzić np. do supermarketów, parków rozrywki, gdzie występuje nasilenie infekcji, albo miejsc zabaw piłeczkami czy innymi przedmiotami, które dotyka wiele osób, a które nie są jakoś specjalnie dezynfekowane.

Ostrożnie ze zwierzakami

Trzeba też zastanowić się nad zakupem zwierząt, ponieważ to, że ktoś nie jest w tym momencie uczulony, nie świadczy o tym, że w kiedyś nie pojawią się dolegliwości. A a potem trudno jest pozbyć się zwierzęcia. Szczególnie niebezpieczne są gryzonie – chomiki, świnki morskie – ponieważ alergeny zawarte są nie tylko w sierści tych zwierząt, lecz także w ich ślinie i moczu. Są to białka alergogenne i trzeba wziąć pod uwagę fakt, że możemy spowodować duży problem. Nie dość, że zaostrzymy chorobę, to odczujemy to emocjonalnie, jeśli takiego zwierzaka będziemy musieli się pozbyć. Może lepiej pójść z dzieckiem do zoo, żeby mogło obejrzeć różne zwierzęta, a nie kupować szynszyli, szczurów, chomików, myszek itp. Jeśli dziecko jest zdrowe, to jest to ich wybór i odpowiedzialność rodziców. Jeśli jednak dziecko cierpi na choroby alergiczne, trzeba dobrze przemyśleć ten zakup.

Ważne jest systematyczne leczenie

Tak jak już wspomniałam, bardzo ważna jest ochrona przed infekcjami. Jeżeli wiemy, że u znajomych jest chore dziecko, to unikamy tego typu spotkań i nie narażamy własnego dziecka na zainfekowanie i zaostrzenie choroby. Wykonujemy zalecenia lekarza, systematycznie stosujemy leczenie i nie przerywamy go wtedy, kiedy dziecku się poprawia. Jeśli mamy ustalony plan leczenia, to się go trzymamy. Jeśli mamy wątpliwości  – pytamy lekarza. Jeżeli podajemy dziecku leki inhalacyjne, pytamy o właściwą technikę ich stosowania, ponieważ zły sposób podawania powoduje, że lek nie dostaje się na swoje miejsce. Dziecko bierze leki, ale nie są one skuteczne. Przy jakichkolwiek wątpliwościach radzimy się lekarza,  np. swojego lekarza rodzinnego. Jeśli coś zaburza normalne, dobre funkcjonowanie dziecka – ustalamy wtedy nowy plan leczenia. I trzymamy się wskazówek lekarza.

Zobacz też:

Zapalenie płuc – jak postępować?

Smog a układ oddechowy

Zapalenie krtani – przyczyny, postępowanie

 

Podsumowanie
Astma - objawy choroby, leczenie
Tytuł
Astma - objawy choroby, leczenie
Opis

Astma ma podłoże zapalne. Charakteryzuje się skurczem oskrzeli. Przy astmie stosuje się leki przeciwzapalne oraz objawowe, które pomagają, kiedy dochodzi do skurczy oskrzeli. Należy też unikać czynników zaostrzających chorobę, czyli przede wszystkim - infekcji wirusowych. Astma to choroba na całe życie, ale objawy pojawiają się okresowo i ustępują, więc chorzy mogą nawet latami żyć bez żadnych dolegliwości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *