Asymetria moszny



dr Jan Karol Wolski – specjalista androlog urolog,

Przychodnia Leczenia Niepłodności NOVUM

Asymetria moszny jeśli jest niewielka rzadko odbiega od normy anatomicznej. Często bywa tak, że jądro –  najczęściej prawe, jest większe od lewego.

Często zgłaszają się do mnie rodzice zaniepokojeni asymetrią moszny lub różną wielkością, objętością jąder u chłopca. To, czy obserwacje rodziców faktycznie pokrywają się z rzeczywistością musi wykazać badanie diagnostyczne.

moszna

Moszna to męski odpowiednik kobiecych warg sromowych większych – także powstaje z embrionalnych wałów płciowych, prawego i lewego. Błona kurczliwa, z której zbudowana jest moszna, utrzymuje jądra w stałej temperaturze od 2,5 do 4°.

Co może być powodem asymetrii moszny?

Moszna może być asymetryczna z powodu braku jednego z jąder.

Drugim powodem może być zanik jądra, które było w mosznie, ale pod wpływem różnych niekorzystnych czynników zanikło.

Trzecim powodem może być tworzenie się wodniaka jądra. Wodniak związany jest z drożnością wypustki otrzewnej.

Zagrożenie nowotworem jądra

Może też być to związane z chorobami jądra bądź jego przyczepków. Niewykluczone też, że asymetria moszny może być związana z nowotworem jądra – wówczas jedno jądro jest większe z powodu rozwijania się nowotworu. Szczyt zachorowań u chłopców przypada do 2. roku życia, a następnie w okresie okołopokwitaniowym.

Zaburzenia okresu dojrzewania

Asymetria może też być związana z zaburzeniami rozwoju w okresie pokwitania, gdy jedno jądro rozwija się szybciej od drugiego. Takie sytuacje dotyczą chłopców w wieku 10-11 lat wzwyż. Jeżeli zauważamy asymetrię moszny, ale wykluczymy te wszystkie sytuacje, które wymieniłem, czyli wodniaki, nowotwory jądra, hipoplazję czyli nieprawidłowy rozwój jądra, to możemy spokojnie obserwować pokwitanie chłopca.

Żylaki powrózka nasiennego

Kolejnym niepokojącym sygnałem jest pojawianie się w czasie pokwitania poszerzonych splotów żylnych w mosznie. Ta choroba nazywa się żylakami powrózka nasiennego. Są to anomalie naczyniowe, które powstają w okresie płodowym. Związane są z odpływem krwi z jądra. Zwykle żylaki występują po lewej stronie, co wynika z naszej anatomii.

Asymetryczne jądra

Jeśli stwierdzimy u naszego syna, że jądra nie są równej wielkości, to trzeba udać się do specjalisty, który zweryfikuje, czy są to przyczyny związane z fazą rozwoju chłopca, czy też ta przyczyna jest poważniejsza i dotyczy zaniku jądra, nowotworu, wodniaka, przepukliny czy żylaków powrózka nasiennego. Potrzebna jest diagnostyka, która ustali, czy konieczna jest interwencja chirurgiczna, czy wystarczy pewien nadzór w postaci obserwacji, który ustali jak te jądra się dalej rozwijają.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *