Autyzm – czemu służy Światowy Dzień Autyzmu?

Autyzm to złożone zaburzenie rozwoju i funkcjonowania ośrodkowego układu nerwowego, charakteryzujące się deficytem zdolności komunikacji i integracji bodźców zmysłowych

Polskie szpitale proponują eksperymentalną terapię autyzmu z wykorzystaniem komórek macierzystych. 

Światowy Dzień Autyzmu

2 kwietnia to międzynarodowy dzień autyzmu. Jak zrozumiec te chorobę?

W marcu 2019 roku ostatecznie i ponad wszelką wątpliwość potwierdzono brak związku między szczepieniami ochronnymi i autyzmem. Autyzm objawia się po raz pierwszy przed 3 rokiem życia dziecka, a więc wtedy, gdy jest ono szczepione – to jedyny związek między obydwoma faktami. Rodziców powinien zaalarmować  brak kontaktu wzrokowego z dzieckiem, jego brak zainteresowania osobami i zdarzeniami wokół, brak integracji zmysłowej, ograniczona mimika twarzy. Maluchy z autyzmem nie podejmują zabawy w teatr wyobraźni. Często też dzieci zachowują się jakby nie słyszały, co się do nich mówi, nie reagują na wezwania.  

2 kwietnia to Światowy Dzień Autyzmu ustanowiony w 2008 roku z inicjatywy żony emira Kataru, Hamada ibn Chalifa as-Sani. Zgromadzenie Ogólne ONZ  poparło inicjatywę, która ma służyć budowaniu wiedzy o tym zaburzeniu. A także konsolidacji sił w walce z barierami, jakie chorzy i ich rodziny muszą na co dzień pokonywać.

Pierwszym dużym sukcesem jest zdjęcie z autyzmu odium choroby psychicznej. Film i literatura często pokazują osoby z zaburzeniami ze spektrum autyzmu jako nadwrażliwych geniuszy. Ten wizerunek bywa prawdziwy, ale trzeba pamiętać, że tak jak każdy człowiek, chory na autyzm jest odrębną jednostką wymykającą się stereotypom. Niewątpliwie wspólnym mianownikiem jest charakterystyczny dla autyzmu lęk przed  kontaktem fizycznym, otwartą przestrzenią, zaburzenia mowy i  równowagi.

Komórki macierzyste – czy to przełom w terapii? 

30 lat temu zaczęto wykorzystywać bogatą w komórki macierzyste krew pępowinową w leczeniu nowotworów i chorób krwi. Coraz częściej w środowisku medycznym mówi się o tym, że komórki macierzyste mogą mieć zastosowanie w chorobach neurologicznych i w terapii  autyzmu. W  2017 r.  opublikowano wyniki badań nad zastosowaniem komórek macierzystych krwi pępowinowej w leczeniu autyzmu.

– Komórki macierzyste pochodzące ze sznura pępowinowego i krwi pępowinowej zaskakują swoją uniwersalnością. Już dziś wiemy, że możemy je wykorzystywać w leczeniu wielu chorób oraz to, że nie wiemy jeszcze wszystkiego o ich zdolnościach – mówi prof. Krzysztof Kałwak z Kliniki Transplantacji Szpiku Onkologii i Hematologii Dziecięcej Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu.

Terapia komórkami macierzystymi w chorobach neurologicznych realizowana jest w ramach procedury eksperymentu medycznego. Wykorzystywane są własne komórki pacjenta pobrane wraz z krwią pępowinową tuż po porodzie.

Eksperymentalna terapia autyzmu komórkami macierzystymi 

Prof. Krzysztof Kałwak prowadzi eksperymentalną terapię autyzmu. Jego pięcioletni pacjent – Allan Linger został poddany terapii komórkami autologicznymi. Te komórki macierzyste mają leczyć stan zapalny w centralnym ośrodku nerwowym Allana, który jest odpowiedzialny za jego stan. Chłopiec nie mówił, a na sytuacje stresowe reagował agresją. Rodzice zauważyli, że po dwóch sesjach podawania komórek macierzystych Allan zaczął się przytulać, wchodzić w interakcje z najbliższymi i  samodzielnie korzystać z nocnika.

Czy są szanse na przełom? 

– W leczeniu chorób neurologicznych dzieci bardzo istotny jest wiek pacjenta – im młodsze dziecko, tym lepsze efekty terapii. Nie możemy się jednak łudzić, że wyleczymy całkowicie porażenie dziecięce czy autyzm. Podanie komórek macierzystych (z krwi pępowinowej lub ze sznura pępowiny) ma na celu polepszenie jakości życia i zniwelowanie objawów. I proszę mi wierzyć, że w przypadku naszych pacjentów nawet pozornie drobna zmiana to wielki krok naprzód dla chorego i jego rodziny. Te „drobiazgi”, które uzyskujemy czasem już pod dwóch podaniach oznaczają np. wielkie postępy w rehabilitacji, zmniejszenie napięcia mięśniowego, poprawę widzenia, mowy czy koncentracji. To bardzo wiele – mówi dr hab. Magdalena Chrościńska-Krawczyk z Kliniki Neurologii Dziecięcej Uniwersyteckiego Szpitala w Lublinie.

 Polski Bank Komórek Macierzystych – co to jest? 

Polski Bank Komórek Macierzystych przewodzi międzynarodowej Grupie Famicord zarządzającej bankami komórek macierzystych zlokalizowanymi na terenie Europy. Na koniec pierwszego półrocza 2018 roku Grupa przechowywała 169 tys. próbek krwi pępowinowej i tkanek. Głównym obszarem działalności PBKM jest pozyskiwanie, przetwarzanie i długotrwałe przechowywanie komórek macierzystych, pochodzących z krwi pępowinowej i innych tkanek popłodowych na zlecenie rodziców – tzw. bankowanie rodzinne. Dotychczas komórki macierzyste z PBKM zostały wydane do leczenia ok. 2000 pacjentów na całym świecie.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *