Badanie metodą Holtera – na czym polega?

dr n. med. Tomasz Floriańczyk – specjalista kardiolog dziecięcy

Badanie metodą Holtera rejestruje czynność serca przez całą dobę

Badanie metodą Holtera jest niczym innym jak długotrwałym zapisem standardowego badania EKG. Polega ono na tym, że do skóry dziecka na klatce piersiowej lekarz przykleja elektrody – od 3 do 6 lub 7. Elektrody te są połączone z rejestratorem, który dziecko nosi na pasku, na wysokości paska od spodni. Czas trwania takiego badania najczęściej wynosi 24 godziny, ale w niektórych przypadkach rejestracja pracy serca wydłuża się do 48, a nawet do 72 godzin.

Badanie metodą Holtera rejestruje pracę serca także podczas snu.

Badanie metodą Holtera monitoruje pracę serca przez całą dobę. Nazwa pochodzi od nazwiska amerykańskiego biofizyka, który skonstruował specjalne urządzenie, umożliwiające takie badanie.

Dyskretne zaburzenia rytmu

Bardzo trudno jest podać ścisłe normy badania holterowskiego u dzieci dlatego, że w tym badaniu oceniamy zaburzenia rytmu, które mogą mieć bardzo dyskretny charakter. Oczywiście wiemy, jaka jest dopuszczalna liczba zaburzeń nadkomorowych czy komorowych, ale są to bardzo szczegółowe kwestie. Trudno więc podawać normy, które rodzice mogliby porównywać z automatycznymi wynikami tych badań, gdyż może to doprowadzić do błędnej oceny badania i nadmiernego stresu dla rodziców. Badanie zawsze musi być opisane przez osobę, która ma doświadczenie w ocenie badań holterowskich. Dopiero wnioski są informacją, którą przekazujemy rodzicom.

Rejestracja rytmu serca podczas snu

Nazwa badania pochodzi od nazwiska amerykańskiego biofizyka, Normana Jefferisa Holtera, który skonstruował urządzenie do długotrwałego rejestrowania pracy serca. Najważniejszym elementem tego badania jest rejestrator, który zapisuje rytm serca przez wiele godzin, podczas codziennych zajęć dziecka, czy osoby dorosłej. Następnie zapis ten odczytuje się w postaci wykresu na monitorze. Dzięki temu można wychwycić zmiany w pracy serca, które pojawiają się tylko okresowo albo w określonych sytuacjach. Badanie to pokazuje pracę serca również podczas snu, co jest ogromną zaletą. Kiedy śpimy większość funkcji organizmu jest spowolniona, ale mimo tego, właśnie wtedy, często dochodzi do różnych zaburzeń rytmu serca.

Dziennik zajęć

Dzieci oraz osoby dorosłe, które mają założony holter nie powinny rezygnować z żadnych zajęć czy aktywności, które wykonują na co dzień. Podczas całodobowego monitoringu pracy serca należy szczegółowo zapisywać to, co się robi, pory posiłków, ewentualne dolegliwości, samopoczucie i przyjmowane leki. Wszystko to bowiem, jest pomocne przy późniejszej interpretacji zapisu i stawianiu diagnozy. Jedyną czynnością, której nie wolno robić podczas badania metodą Holtera to kąpanie się, gdyż zamoczone elektrody przestają działać.

 

Podsumowanie
Badanie metodą Holtera - na czym polega?
Tytuł
Badanie metodą Holtera - na czym polega?
Opis

Badanie metodą Holtera polega na rejestrowaniu pracy serca całą dobę, w ciagu dnia oraz podczas snu. Dzięki temu można wychwycić zaburzenia, które pojawiają się okresowo lub tylko w szczególnych sytuacjach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *