Bajki terapeutyczne – pomoc w cierpieniu

Bajki terapeutyczne pomagają dzieciom zrozumieć i przetrwać cierpienie

„Bajki uzdrawiajki” dla dzieci chorych onkologicznie mają pomóc oswoić chorobę nowotworową oraz wszystko, co wiąże się z jej leczeniem. Portal Zdrowia Dziecka jest patronem medialnym tego wydawnictwa.

Bajki terapeutyczne

Dzisiaj przez baśnie rozumiemy nierealne opowieści ze szczęśliwym zakończeniem – taki stan rzeczy zawdzięczamy głównie panu Disneyowi. Tymczasem oryginalne baśnie pełne są wątków, które współczesny rodzic uważa za brutalne. Psycholog mówi jednak, że nie wolno dziecku odbierać pełnego wymiaru baśni z jego brutalnością – dziecko musi oswoić się także z ciemną stroną życia: śmiercią, smutkiem, żałobą. Po to też są baśnie. Jeśli więc służący prowadzi Śnieżkę do lasu, by tam porzucić ją na śmierć, nie wmawiajmy dziecku, że królewna zgubiła się szukając jagódek – raczej akcentujmy to, że dzięki oddaniu przyjaciół i własnej dobroci udało jej się przetrwać.

Wszyscy znamy bajki – w dzieciństwie karmiły naszą wyobraźnię, zapełniały świat magicznymi postaciami, dobrymi uczuciami, przekonywały, że dobro zwycięża. Były też źródłem pierwszych rozczarowań, gdy okazywało się, że ziarnko grochu włożone pod materac nie zostawia siniaków na ciele, nie da się zrobić siedmiomilowego kroku w żadnych butach, a Wisła nie została wypita przez Smoka Wawelskiego. Bajki uczyły nas też, niektóre całkiem brutalnie, że walka światła z mrokiem wymaga ofiar, że dobrzy ludzie czasem umierają, a zawiść i zazdrość sprowadzają nieszczęście na całe królestwa.

Bajki mają leczniczą moc

Jako racjonalni dorośli nigdy do końca nie wyrośliśmy z tęsknoty za rycerzami na białych koniach, ożywczymi pocałunkami i drugą stroną tęczy. Odkryliśmy też, że bajki mogą leczyć i pomagać przebrnąć przez wiele trudności. Bajki terapeutyczne opisują świat z dziecięcej perspektywy. Bohaterem czynią kogoś, kto znajduje się w sytuacji wywołującej u niego ból i strach – bohater, choćby nawet pierwotnie poddał się tym uczuciom, znajduje w sobie siłę, by pokonać przeciwności, co ostatecznie prowadzi go do szczęśliwego zakończenia. Na swej trudnej drodze spotyka życzliwe osoby, które popychają go do zwycięstwa. Zadaniem takiej bajki jest pokazanie, że strach i ból są naturalne, ale można je pokonać.

Bajki uzdrawiajki

Bajki uzdrawiajki - okładka

Kliknij w obrazek, żeby pobrać za darmo Bajkę uzdrawiajkę

Justyna Piecyk napisała Bajki uzdrawiajki dla dzieci chorych onkologicznie; mają one pomóc oswoić chorobę nowotworową oraz wszystko, co wiąże się z jej leczeniem – pobyt w szpitalu, kontakt z lekarzami, badania, zastrzyki i kroplówki, zmiany zachodzące w wyglądzie, chemioterapię, transfuzję krwi i transplantację. Bajki mają pomóc zrozumieć małym pacjentom, dlaczego muszą znosić cierpienie, w dodatku z dala od domu, przedstawiają ich jako bohaterów, którzy walczą z niewidzialnym wrogiem.

Bezradni wobec choroby

Dorośli, choć potrafią rozwiązać niejeden kryzys w pracy i w domu, często pozostają bezradni wobec cierpienia własnego dziecka. My jako społeczeństwo nie umiemy żyć w kontakcie z chorobą – nie uczono nas jak efektywnie pomóc cierpiącym, jak dać im wsparcie zamiast litości. Szpitale, także oddziały dziecięce, to miejsca, gdzie walczy się o życie, nie o komfort psychiczny pacjenta.

Bajki uzdrawiajki śpieszą z pomocą rodzicom, dając im nie tylko narzędzie do ukojenia duszy chorego dziecka, ale pomysł jak radzić sobie z jego lękami w dalszej terapii. Barwnie przedstawione przez Justynę Piecyk postaci mierzą się ze strachem przed szpitalem, rozłąką, niezrozumiałymi procesami zachodzącymi w ciele. Małe istotki pamiętają doskonale dzień, w którym świat ich i ich bliskich niemalże się zawalił, gdy dowiedziały się o chorobie, której nie rozumiały. Bajki w sposób łagodny oswajają dziecko z trudną dla niego sytuacją i budują silną wiarę w to, iż walka o zdrowie zakończy się sukcesem. Bohaterowie Justyny Piecyk mimo smutku, lęku przed śmiercią, oddalenia od domu walczą i wierzą, że lekarze to dobrzy ludzie, którzy przywrócą im szczęśliwe życie.

Posłuchajcie, oto bajka…

Bajki uzdrawiajki wydane zostały na płycie CD, by mogły służyć dzieciom, które jeszcze nie czytają. Dostępny jest także e-book i pliki MP3. Część wytłoczonych płyt trafiła i trafi na dziecięce oddziały onkologiczne.

logo wymowniaWszystko to staraniem Wydawnictwa Wymownia.

Fundacja Pomocy Dzieciom z Chorobą Nowotworową rekomendowała bajki.

Choroba nowotworowa dziecka, związany z tym długi pobyt w szpitalu i wyczerpujące leczenie to bardzo trudne doświadczenie, zarówno dla małego pacjenta, jak i jego rodziców. W tej ciężkiej sytuacji przychodzą z pomocą Bajki uzdrawiajki autorstwa Joanny Piecyk. To osiem krótkich opowiadań, których bohaterowie zmagają się z bólem, strachem i osamotnieniem. Spotykają jednak na swojej drodze wielu sprzymierzeńców, którzy pozwalają im przetrwać najtrudniejsze dni. Bajki uzdrawiajki w przyjazny sposób tłumaczą dzieciom, że droga do zdrowia – mimo, że bywa bardzo trudna – może zakończyć się pełnym sukcesem. Dzięki pozytywnemu, ciepłemu przekazowi, pomagają małym pacjentom w oswojeniu choroby, stanowią istną otuchę i pokrzepienie, budują nadzieję na poprawę zdrowia i całkowite wyleczenie. Dla rodziców natomiast stanowią wspaniałą inspirację i podpowiedź, w jaki sposób rozmawiać z dzieckiem o chorobie nowotworowej. Serdecznie polecamy!

Zobacz też:

Stres u dziecka – jak mu pomóc?

Zaburzenia mowy przy porażeniu mózgowym

Wpływ jedzenia na psychikę dziecka

Summary
Bajki terapeutyczne - pomoc w cierpieniu
Article Name
Bajki terapeutyczne - pomoc w cierpieniu
Description
Bajki terapeutyczne mogą pomóc dziecku poradzić sobie ze stresem i bólem wywołanymi np. chorobą. Ich zdaniem jest pokazanie, że strach i ból są naturalne, ale można je pokonać.
Publisher Name
Portal Zdrowia Dziecka
Publisher Logo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *