Bilans pediatryczny – badanie obowiązkowe

    

      dr Łukasz Durajski – lekarz, specjalizacja endokrynologiczna

www.drdurajski.pl

Bilans pediatryczny to obowiązkowe badanie kontrolne dzieci

Kalendarz bilansów jest wpisany w książęczkę zdrowia dziecka

W Polsce mamy przewidziany pewien system badania dziecka realizowany przez pediatrę do ukończenia przez pacjenta 18 roku życia. System ten pozwala kontrolować prawidłowy rozwój dziecka. Od samego początku życia dziecka są to wizyty patronażowe, wizyty podczas szczepień, gdzie dziecko jest mierzone, ważone, jest pod stałą kontrolą.

W drugim roku życia rozpoczynamy kontrole profilaktyczne, które nazywamy bilansami. Jest to forma badania, które ma na celu  zwrócenie uwagi na ewentualne nieprawidłowości u dziecka. Podczas bilansu dziecku mierzone jest np. ciśnienie tętnicze.

Wczesna diagnoza 

Wiadomo, że u mniejszych dzieci jest to do wykonania bardzo trudne, ale sprawdzenie wzroku dziecka, czy – u dwulatka – ocena sposobu chodzenia, płaskostopia – to elementy, które mają bardzo duże znaczenie w profilaktyce zaburzeń zdrowotnych dziecka. Właśnie wtedy mamy szansę na wyłapanie wszelkich nieprawidłowości. To dla rodziców także czas na rozmowę z pediatrą, podzielenie się z nim wątpliwościami dotyczącymi zachowania dziecka, jego rozwoju.

W trakcie bilansu dwulatka, czterolatka, sześciolatka, czyli na początku rozwoju dziecka sprawdzamy jego wzrost, masę, stopień rozwoju, wprowadzamy modyfikację diety, decydujemy o wprowadzeniu fizjoterapii etc.

Te badania bilansujące i spotkania podczas szczepień to są te momenty, kiedy przychodzimy do pediatry ze zdrowym dzieckiem. Wtedy właśnie my, rodzice, mamy możliwość zweryfikowania wszystkich swoich niepewności. Wtedy też, gdy pojawiają się jakiekolwiek wątpliwości, pediatra ma szansę skierować dziecko do specjalisty na dodatkowe badania lub sam je wykona.

Badanie ciśnienia – czy jest konieczne? 

bilans pediatryczny

Podczas bilansu pediatrycznego mierzone jest ciśnienie tętnicze dzieciom powyżej trzeciego roku życia.

Ciśnienie tętnicze mierzy się dzieciom powyżej trzeciego roku życia przy każdej wizycie kontrolnej. Młodsze dzieci poddawane są temu badaniu tylko w konkretnych okolicznościach m.in.: powikłania po przedwczesnym porodzie, wrodzona wada serca, choroby nerek, podejrzenie podwyższonego ciśnienia śródczaszkowego. Prawidłowe wartości ciśnienia znajdziesz m.in. tutaj: www.mp.pl

Obowiązkowy Bilans Zdrowia Dziecka wprowadzono w 1976 roku. Na pierwszym etapie życia sprawdzają one prawidłowość rozwoju, potem oceniają gotowość szkolną, dojrzałość płciową.

  • Bilans dwulatka i czterolatka – kontrola rozwoju fizycznego i fizjologicznego, uzębienia, wzroku, słuchu, postawy;
  • Bilans sześciolatka – ocena gotowości szkolnej, skierowania na fizjoterapię, gimnastykę korekcyjną, zajęcia logopedyczne, konsultacje u ortopedy etc;
  • Bilans dziesięciolatka – ocena adaptacji szkolnej;
  • Bilans czternastolatka – ocena dojrzewania płciowego;

 

Nadgorliwi rodzice 

Nadgorliwi rodzice traumatyzują dziecko. Niezlecone badania kontrolne mogą przynieść więcej szkody niż pożytku. Sporym problemem jest wykonywanie przez rodziców niezleconych badań inwazyjnych, takich jak “kontrolna morfologia”. Morfologia związana z pobieraniem krwi jest badaniem inwazyjnym i traumatyzującym dziecko, w dodatku często niepotrzebnym. Podstawowe badanie krwi może rzeczywiście daje nam pogląd na to, czy coś się z dzieckiem dzieje, ale powinniśmy wykonywać je tylko w sytuacji, gdy pediatra uzna, że to badanie jest niezbędne i faktycznie wniesie ważną informację. Nie wykonujemy go na przykład wtedy, gdy dziecko ma katar, a my chcemy się przekonać, czy w organizmie jest infekcja; oczywiście, że jest i wiadomo to bez kłucia dziecka. Lepszym sposobem na sprawdzenie co tak naprawdę jest dziecku będzie po prostu wizyta u pediatry w gabinecie dzieci zdrowych. Czy ma anemię, czy je właściwie karmimy – to może łatwo ustalić nasz lekarz. Po to – między innymi – używamy szczepionek kojarzonych, by dziecko jak najmniej traumatyzować, nie działajmy więc wbrew logice.

Zobacz też:

Szczepienie HPV

Kontrola ortopedyczna. Obowiązkowa i wskazana.

Kalendarz rozwoju hormonalnego

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *