Ból brzucha, mdłości – kiedy iść do lekarza?

lek. med. Łukasz Durajski – specjalizacja pediatryczna

www.drdurajski.pl

Ból brzucha może być objawem wielu schorzeń

Ból brzucha i mdłości rzeczywiście stanowią problem diagnostyczny dla lekarza, ponieważ tak naprawdę mogą być objawem bardzo wielu schorzeń. Na podstawie jedynie tych dwóch symptomów trudno stwierdzić co dziecku dolega. Rodzica to oczywiście martwi. Jeśli dziecko nie wymiotuje, to na pewno jest bezpieczniejsza forma dolegliwości, stany ostrzejsze są wtedy bardziej łagodne. Trzeba pamiętać o tym, że w takich sytuacjach mamy do czynienia chociażby z infekcjami wirusowymi. Używana przez rodziców nazwa grypa żołądkowa ma pewne uzasadnienie, jednak w rzeczywistości jest to wirusówka przewodu pokarmowego. To ona stanowi kłopot.

Ból brzucha i mdłości to problem diagnostyczny dla lekarza

Ból brzucha u dziecka może być objawem wielu dolegliwości. Jeśli jest silny i się utrzymuje, a dodatkowo pojawia się gorączka, brak apetytu, niepokój, trzeba pójść z dzieckiem do lekarza.

Ból brzucha – obserwacja

W takich sytuacjach rodzice nie muszą od razu biec z dzieckiem do lekarza, gdyż nie są to stany nagłe. Natomiast na pewno trzeba dziecko obserwować. Pytanie jaki to jest ból brzucha? Bo oczywiście jeżeli jest to taki ból, że dziecko płacze i nie daje się uspokoić, to wtedy absolutnie zgłaszamy się do lekarza.

Na początku warto jednak spróbować podać dziecku lek przeciwbólowy, zobaczyć jak zareaguje. Można też podać probiotyk, by uregulować perystaltykę i zobaczyć, co się stanie. Obserwacja wbrew pozorom jest najważniejsza. Jeśli poza bólem brzucha i nudnościami rodzic zaobserwuje inne objawy, takie jak np. niepokój dziecka, inne zachowanie, kompletny brak apetytu – będą to sygnały, że warto skonsultować się z lekarzem, choćby telefonicznie. Zadzwonić, zapytać, czy już trzeba do niego przyjeżdżać czy nie. Oczywiście, gdy dojdzie jeszcze gorączka, to trzeba z dzieckiem pójść do lekarza.

Dlaczego nie powinniśmy rozgrzewać jamy brzusznej

Jeśli chodzi o domowe metody, mimo iż wydawałoby się, że w takiej sytuacji mogą pomóc dziecku, na przykład ciepłe okłady na brzuch, to nie należy ich stosować przy bólu brzucha i nudnościach. Nie tylko bowiem mogą nie pomóc, ale czasem nawet zaszkodzić. Jeżeli mamy jakiś rozwijający się ostry stan, rozgrzewanie jamy brzusznej jest błędem. W tej sytuacji najlepszym rozwiązaniem jest obserwacja dziecka.

 

Podsumowanie
Ból brzucha, mdłości - kiedy iść do lekarza?
Tytuł
Ból brzucha, mdłości - kiedy iść do lekarza?
Opis

Ból brzucha i mdłości mogą świadczyć o różnych schorzeniach. Nie należy jednak wpadać w panikę. Dobrze jest obserwować dziecko, podać lek przeciwbólowy albo probiotyk. Jeśli jednak, mimo tych leków, ból będzie się utrzymywał, albo pojawi się gorączka czy wymioty, trzeba pójść z dzieckiem do lekarza.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *