Ból – co robić, gdy dziecko cierpi?

lek. med. Iwona Furman – Przychodnia Specjalistyczna Prosen-Med

http://prosen.pl/
https://www.facebook.com/Prosen.Przychodnia.Specjalistyczna/

Ból utrudnia życie

Ból jest pierwszym sygnałem wskazującym na to, że coś niedobrego dzieje się w organizmie. Jednak ból przewlekły, towarzyszący np. chorobie, osłabia odporność, może powodować depresję i znacznie obniża jakość życia.

Pierwsza generalna zasada mówi: robimy wszystko, żeby dziecko nie odczuwało bólu. Nie mówię o takim bólu, jakim jest ukłucie przy szczepieniu. Jest to niewątpliwie ból, ale trwa sekundę i ustępuje. Można dziecko do tego przygotować – opowiedzieć, jak to dokładnie będzie wyglądało, co poczuje itp. Trzeba się też starać nie przekazać mu swojego lęku, który często towarzyszy takiemu zabiegowi. Myślę, że wtedy większość dzieci jest w stanie to zaakceptować. Oczywiście musi to być dziecko, z którym można się skomunikować, a nie noworodek czy niemowlę. Mamy też do dyspozycji preparaty znieczulające miejscowo, które chronią przed odczuwaniem bólu, np. takiego banalnego, jakim jest ból przy ukłuciu.

Ból bardzo obniża jakość życia.

Ból przewlekły towarzyszący np. chorobie nowotworowej, zawsze trzeba leczyć. Medycyna jest już tak rozwinięta, że każdy rodzaj bólu można zwalczyć albo zminimalizować. Pamiętajmy o tym, że “nie musi boleć”.

Ból trzeba leczyć

Natomiast, jeśli mówimy o bólu podczas choroby, np. bólu gardła czy bólu brzucha, nie mówiąc już o bólach, towarzyszących dzieciom z chorobą nowotworową, to każdy z tych rodzajów bólu na pewno należy leczyć. Dzieci często nie są stanie opowiedzieć, że to jest ból. Obserwując je musimy się domyślić, że ta drażliwość, niechęć do kontaktów, niechęć do zabawy, czy nadreakcja na dotyk, mogą być objawem bólu. Bardzo dużo czynności fizjologicznych, takich jak jedzenie, picie czy wypróżnienia, będzie zaburzonych przez odczuwanie bólu. Dziecko z bólem będzie unikać czynności, które go powodują. Na przykład może nie chcieć się wysikać, dlatego, że podczas oddawania moczu coś je boli. To zresztą dotyczy również dorosłych. Nie tylko dzieci tak reagują, że starają się unikać tych czynników, które wywołują ból. Dlatego ból trzeba leczyć.

Ból – jak go leczyć?

Jeśli chodzi o leczenie bólu u dzieci, nigdy nie róbmy tego sami. Musimy skontaktować się z lekarzem. Wybór leku odpowiedniego dla danego dziecka, dla danego rodzaju bólu, dla danej sytuacji jest szczególnie ważny. Nie mogą to być niekontrolowane dawki. Muszą to być odpowiednie leki, bezpieczne, podawane w odpowiednich odstępach czasu i zalecanych dawkach. Tak naprawdę u każdego dziecka jest inaczej. Nie ma żadnej reguły, więc niewątpliwie trzeba skorzystać z pomocy specjalisty. Leki, które dajemy dorosłym nie są odpowiednie dla dzieci. Wielu niesterydowych leków przeciwzapalnych w ogóle nie można stosować u dzieci. Dlatego wyboru metody leczenia bólu musi dokonać specjalista.

 

 

 

Podsumowanie
Ból - co robić, gdy dziecko cierpi?
Tytuł
Ból - co robić, gdy dziecko cierpi?
Opis

Jeszcze dziś zdarzają się lekarze, którzy bagatelizują ból. Tymczasem ból, zarówno taki zwykły, jak i przewlekły, znaczenie obniża jakość życia i trzeba go leczyć. Mówi o tym lek. med. Iwona Furman.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *