Aktywność fizyczna – dlaczego warto się ruszać?

Monika Pyrek-Rokita – wielokrotna medalistka mistrzostw świata w lekkoatletyce

Codzienna dawka ruchu to minimum godzina

Myślę, że dla dziecka godzina dziennie aktywności to naprawdę podstawa. Jeżeli dodamy wchodzenie po schodach, bieg do autobusu itp, to już z tego, po zliczeniu wszystkich kroków wychodzi cała godzina. Ale taka codzienna dawka ruchu nie wystarczy. Chodzi o to, żeby dodatkowo wyrobić u dziecka zdrowy nawyk wychodzenia z domu, wstawania z kanapy, ruszania się. Żeby to dziecko od najmłodszych lat nauczyło się, że aktywność fizyczna to taka podstawowa potrzeba człowieka, dzięki której czujemy się lepiej. Myślę, że każdy człowiek, nawet ten najbardziej oporny, który nie lubi sportu, jeżeli poświęci się i spróbuje, to sam się przekona, że czuje się lepiej, chociaż się zmęczył.

Codzienna dawka ruchu to minimum godzinia

Codzienna dawka ruchu to dla dziecka podstawa zdrowia fizycznego i psychicznego. Nic tak nie poprawia samopoczucia jak porządne zmęczenie się podczas treningu.

Ruch wyzwala hormony szczęścia

Twierdzenie, że uprawianie sportu sprawia, że w mózgu pojawiają się hormony szczęścia jest prawdziwe. Ja właściwie dopiero teraz tego doświadczam, ponieważ dopiero teraz uczę się sportu amatorskiego. W sporcie profesjonalnym jest bardzo dużo presji, bardzo dużo oczekiwań. Czasem człowiek nawet nie zauważa tych hormonów szczęścia, tych endorfin. Dopiero, gdy presja znika, uświadamiamy sobie, że było w tym dużo szczęścia, radości, przyjemności. Natomiast w takim amatorskim uprawianiu sportu to rzeczywiście widać. Może dziwić fakt, że ktoś skacze przez godzinę podczas zajęć fitness, jest zlany potem, ale wychodzi uśmiechnięty. Właśnie o to chodzi. Człowiek wychodzi z takich zajęć naładowany dawką pozytywnej energii. Jeśli ktoś się zmęczy podczas biegu i naprawdę wygląda, jakby miał zaraz zejść z tego świata, to i tak dostaje takiego energetycznego kopa, który już mu pozwala planować następny wysiłek, kolejną przygodę. Podjęcie każdej kolejnej aktywności to jest przygoda dla człowieka.

 

 

Podsumowanie
Codzienna dawka ruchu dla dziecka
Tytuł
Codzienna dawka ruchu dla dziecka
Opis

Ruch i aktywność fizyczna mają wspaniały wpływ nie tylko na zdrowie i kondycję fizyczną dziecka, ale także na jego samopoczucie psychiczne. Dlatego od najmłodszych lat warto wyrabiać w dzieciach nawyk ruszania się i uprawiania sportów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *